Historia

Portyk cesarza Kaliguli? Niespodziewane znalezisko między Zamkiem Świętego Anioła a Watykanem

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 05:45
W Rzymie, gdzie trwa budowa tunelu w ramach przygotowań do Roku Świętego, odkryto zabytki z czasów dynastii julijsko-klaudyjskiej. Archeolodzy natrafili m.in. na fragmenty budowy związanej najprawdopodobniej ze słynnym cesarzem Kaligulą.
Rzym - na pierwszym planie Zamek Świętego Anioła, w tle Watykan
Rzym - na pierwszym planie Zamek Świętego Anioła, w tle Watykan Foto: Shutterstock

W rejonie rzymskiej Piazza Pia – placu położonego nieopodal brzegu Tybru, między Zamkiem Świętego Anioła a Watykanem – ma miejsce budowa tunelu samochodowego w ramach przygotowań do Roku Świętego 2025. W trakcie tych prac odkryto już m.in. pozostałości antycznej pralni. Postanowiono przenieść je do ogrodu pod Zamkiem Świętego Anioła.

Inne odkrycia archeologiczne dokonane w okolicy Piazza Pia, gdzie znajduje się między innymi siedziba Radia Watykańskiego, to dekoracje dachów przedstawiające sceny mitologiczne.

Ostatnio natrafiono na kolejne zaskakujące znaleziska.

W poszukiwaniu Kaliguli

Jak wyjaśnił włoski resort kultury, właśnie podczas akcji przenoszenia ruin pralni znaleziono ślady ogrodu, który przed wiekami wychodził bezpośrednio na brzeg Tybru. To struktura za murem z trawertynu (porowatej skały osadowej) wraz z tarasami nad rzeką. Znajdował się tam też portyk z kolumnami, po którym pozostały tylko fundamenty.

Wielu szczegółów na temat tych znalezisk można doszukać się w starożytnych źródłach literackich. Zmarły w 50 roku naszej ery żydowski pisarz i filozof Filon z Aleksandrii napisał, że cesarz Kaligula przyjął delegację Żydów z tego miasta – ofiar nietolerancji religijnej – w Ogrodach Agrypiny nad Tybrem.

Historyczny opis miejsca tego spotkania pozwala według ekspertów stwierdzić, że to właśnie ono zostało odkryte na Piazza Pia. Hipotezę tę potwierdza również odkryta inskrypcja z napisem "Caesar Augustus Germanicus", przywołująca oficjalne imię cesarza Kaliguli.

Kaligula, który przeszedł do historii jako władca szalony i despotyczny, żył w latach 12 n.e. - 41 n.e. Cesarzem był od 37 roku.

***

Czytaj także:

***

Jak podkreślali włoscy archeolodzy, odkrycia te, pochodzące z epoki między panowaniem cesarza Oktawiana Augusta i Nerona, mają ogromne znaczenie i wartość.

Zapewniono również, że nowe znaleziska nie spowodują opóźnień w budowie tunelu dla samochodów.

Włoskie media zauważają, że efekty tych wykopalisk wywołują zachwyt i są jednocześnie potwierdzeniem tego, że niemal na każdym placu budowy w Rzymie natrafia się na pozostałości z czasów antycznych.

PAP/jp

Czytaj także

Jedziesz na urlop do Włoch? Uważaj na syndrom Stendhala

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 06:00
Być może największe prawdopodobieństwo, że dotknie nas ten syndrom, wiąże się z pobytem we Florencji. To spotkanie z tym włoskim miastem zapoczątkowało opisywanie objawów, na które narażeni są zbyt wrażliwi miłośnicy sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Troje ludzi i świnia. W jaskini w Indonezji odkryto tajemnicze malowidło, "najstarsze na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 05:45
Na indonezyjskiej wyspie Sulawesi naukowcy natrafili na niezwykłe znalezisko. W jednej z jaskiń odkryto malunek naskalny, którego wiek szacuje się na ponad 51 tys. lat! Zdumienie badaczy budzi również to, co ujrzeli na malowidle.
rozwiń zwiń