Historia

Marsz Pamięci getta warszawskiego 22 lipca przejdzie ulicami stolicy. Będzie poświęcony rabinom

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 05:55
Rabinom getta warszawskiego będzie poświęcony Marsz Pamięci, który przejdzie dziś ulicami stolicy. Wyruszy o godz. 18.00 sprzed pomnika Umschlagplatz. W ten sposób po raz 13. warszawiacy upamiętniają około 300 tysięcy ofiar Wielkiej Akcji Likwidacyjnej w getcie warszawskim, która rozpoczęła się dokładnie 82 lata temu.
Marsz Pamięci getta warszawskiego wyruszy 22.07.2024 spod pomnika Umschlagplatzu.
Marsz Pamięci getta warszawskiego wyruszy 22.07.2024 spod pomnika Umschlagplatzu. Foto: piotrbb/Schutterstock

Jak mówi Zuzanna Schnepf-Kołacz z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma podczas marszu zaprezentowane zostaną sylwetki pięciu rabinów.

- Przybliżamy ich życiorysy, ich działalność w getcie, ich działalność na rzecz wspólnoty, a także ich refleksje na temat wiary w czasach okupacji - wskazywała. 

W trakcie Wielkiej Akcji Likwidacyjnej od 22 lipca do 21 września 1942 roku, z Umschlagplatzu - placu przeładunkowego przy ulicy Stawki - odjeżdżały pociągi, wywożąc około 5-6 tysięcy osób dziennie. W przepełnionych wagonach jadących do obozu i w samej Treblince Niemcy zamordowali blisko 300 tysięcy mieszkańców getta warszawskiego.

Czytaj także:

Marsz Pamięci Getta Warszawskiego 2024 - którędy przejdzie?

Marsz Pamięci przejdzie ulicami: Stawki - Andersa - Anielewicza - Zamenhofa i zakończy się przy ulicy Dzielnej 5, przy której mieszkał rabin Kalonimus Kalman Szapiro. Zostanie tu odsłonięta instalacja artystyczna autorstwa Norberta Delmana poświęcona rabinowi.

Uczestnicy marszu wysłuchają także fragmentów pism rabina Szapiry, które zachowały się w Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego. 

Kim był rabin Kalonimus Szapiro?

Uhonorowany rabin Kalonimus Kalman Szapiro był charyzmatycznym cadykiem chasydzkim. Szapiro pochodził ze znamienitego, bardzo religijnego chasydzkiego rodu. Przyszedł na świat 15 kwietnia 1889 roku w Grodzisku Mazowieckim. W 1913 roku Szapiro został rabinem w podwarszawskim Piasecznie - mieszkał na ulicy Niecałej. Po wybuchu I wojny światowej przeniósł się do Warszawy. Już w pierwszych tygodniach II wojny światowej Szapiro stracił syna, synową, szwagierkę i matkę. Mieszkał wówczas przy ulicy Dzielnej 5, gdzie przyjmował uchodźców, organizował kuchnię dla potrzebujących, a także nauczał. 

Świadectwem jego nauczania są zachowane w Archiwum Ringelbluma tzw. "Kazania z lat szału", które rabin wygłaszał w latach 1939-1942 i które następnie spisał po hebrajsku, a także prace: "Podręcznik adepta", "Wprowadzenie do chasydyzmu" i dziennik "Nakaz i ochocze spełnienie".

Szapiro został prawdopodobnie deportowany do obozu w Trawnikach dopiero po wybuchu powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Prawdopodobnie tam został wówczas zamordowany. 

IAR/Jędrzejczyk/bm

Czytaj także

Kazimierz Moczarski. Siedział w celi z katem warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 05:45
Komunistyczny reżim przez wiele miesięcy trzymał go w celi śmierci. Ubowcy wybijali mu zęby i rozdeptywali palce. Wsadzili go do więzienia razem z niemieckim generałem SS Jürgenem Stroopem, mordercą z getta warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Czerniaków. "Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 05:45
Do ostatniego dnia swojego życia łudził się. Nie wierzył, by Niemcy zdecydowali się na całkowite wyniszczenie Żydów. W ostatnim liście do żony napisał: "Żądają ode mnie, bym własnymi rękoma zabijał dzieci własnego narodu. Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Ringelbluma - niezwykłe świadectwo Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2024 05:43
Żydowski historyk Emmanuel Ringelblum skrupulatnie notował sytuację w warszawskim getcie podczas II wojny światowej. Dzięki jego staraniom w 1940 roku powstało jedno z najważniejszych źródeł dokumentujących Zagładę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gęsiówka". Obóz koncentracyjny w środku Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 05:46
81 lat temu, 11 czerwca 1943 roku, Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego - Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie "Gęsiówką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 05:40
– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Landau - kronikarz czasów okupacji

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 05:50
- W potocznej opinii osób zainteresowanych historią lat wojny Ludwik Landau jest przede wszystkim autorem "Kroniki lat wojny i okupacji". Kroniki rozpoczętej 30 października 1939 roku i doprowadzonej niemal do przednia ujęcia go przez Niemców 29 lutego 1944 roku - mówił na antenie Polskiego Radia dr Janusz Osica. 
rozwiń zwiń