Historia

Agonią utrwalona na tysiąclecia. Naukowcy rozwiązali zagadkę "krzyczącej mumii"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 14:30
To jedna z najsłynniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych mumii z czasów starożytnego Egiptu. Odnalezione w 1935 roku szczątki niezidentyfikowanej kobiety, pochowanej z wielkim przepychem w nekropolii Deir el-Bahari niedaleko Luksoru, cechowało to, że jej twarz zastygła z otwartymi ustami, w wyrazie niemego krzyku. Naukowcy twierdzą, że udało im się rozwikłać tajemnicę "krzyczącej mumii".
Egipska mumia, zdjęcie ilustracyjne
Egipska mumia, zdjęcie ilustracyjne Foto: Andrea Izzotti/Shutterstock

Naukowcy przeprowadzili za pomocą tomografii komputerowej nieinwazyjną "sekcję zwłok" niezwykłej mumii. Już wcześniej wiadomo było, że szczątki liczą sobie około 3500 lat. Teraz wiedza badaczy poszerzyła się o nowe szczegóły dotyczące tajemniczej mumii. 

Naukowcy ustalili na podstawie kształtu miednicy, że kobieta w chwili śmierci miała ok. 48 lat. Mierzyła 154 cm wzrostu. Za życia straciła kilka zębów i borykała się z lekkim zwyrodnieniem kręgosłupa. 

Rozwikłanie tajemnicy "krzyczącej mumii"

Jednak to, co interesowało naukowców najbardziej, to charakterystyczny grymas na twarzy mumii. Dotąd sądzono, że jest on wynikiem niedbale przeprowadzonego procesu mumifikacji - w odróżnieniu od innych zabalsamowanych ciał starożytnych Egipcjan, zwłoki "krzyczącej mumii" nie pozbawiono organów wewnętrznych. Najnowsze badania przeczą jednak tej teorii. 

Sahar Saleem, radiolożka Uniwersytetu Kairskiego i Samia El-Merghani z Egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności przeanalizowały sposób zabalsamowania zwłok "krzyczącej mumii". Jak odkryły, choć zwłok nie pozbawiono narządów wewnętrznych, to do ich zabalsamowania wykorzystano kosztowne materiały importowane. 

Co więcej, ciało przyozdobiono kosztownościami - przy mumii znaleziono dwa drogie pierścienie wykonane ze złota i srebra oraz długą perukę wykonaną z włókien palmy daktylowej. Jej naturalne włosy zostały ufarbowane henną i olejem jałowcowym.

Czytaj także: 

Wyraz niesamowitej agonii 

Nowe badania sugerują, że grymas, który na 3500 lat zastygł na twarzy kobiety jest wynikiem tzw. spazmu kadeawerycznego. Jest to rzadkie zjawisko występujące przed śmiercią w efekcie silnego bólu lub strachu. Mięśnie osoby przeżywającej taką agonię kurczą się i pozostają w tym stanie w chwili śmierci. 

- Balsamiści nie byli w stanie zamknąć ust i zmumifikowali skurczone ciało, zanim uległo rozkładowi lub rozluźnieniu, zachowując otwarte usta kobiety po śmierci - powiedziała Sahar Saleem.

 Oznaczałoby to, że kobieta została zmumifikowana w ciągu 18 do 36 godzin od śmierci, zanim jej ciało uległo rozluźnieniu lub  wstępnemu rozkładowi.

Egipskie "krzyczące mumie"

Sahar Saleem podkreśla jednak, że na podstawie przeprowadzonych badań nie jest w stanie ustalić przyczyn śmierci "krzyczącej mumii". Wyklucza przy tym, że kobieta została zmumifikowana za życia. 

"Krzycząca kobieta" została pochowana pod grobem Senenmuta, architekta świątyni egipskiej królowej Hatschepsut (1479–1458 p.n.e.), który zajmował ważne stanowiska podczas jej panowania. Zdaniem badaczek kobieta była spokrewniona z Senenmutem.

Nie jest to jedyna "krzycząca mumia". Inna to prawdopodobnie szczątki księcia Pentawera, któremu poderżnięto gardło za udział w zabójstwie jego ojca Ramzesa III (1185-1153 p.n.e.). Ciało spiskowca zostało niedbale zabalsamowane, co spowodowało opadnięcie żuchwy. 

Reuters/bm

Czytaj także

Egipt. Czaszka sprzed 4000 lat może nosić ślady prób leczenia raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 12:50
Naukowcy odkryli ślady nacięć na czaszce pochodzącej z XX w. p.n.e.. Mogą one wskazywać na to, że starożytni Egipcjanie próbowali operować nadmierny rozrost tkanki lub dowiedzieć się więcej o chorobach nowotworowych po śmierci pacjenta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zidentyfikowano sarkofag Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 05:40
Przeoczony do tej pory kartusz - fragment inskrypcji z imieniem władcy - stał się kluczem do powiązania granitowej skrzyni z postacią faraona Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych władców starożytnego Egiptu. Jest to też dowód na "recykling" wyposażenia grobowców starożytnych królów państwa nad Nilem, bo sarkofag służył później ważnemu arcykapłanowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. W okolicy Asuanu odkryto ponad trzydzieści starożytnych grobów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 05:40
Egipsko-włoski zespół archeologów odkrył na zachód od Asuanu 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe – podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.
rozwiń zwiń