Historia

Cmentarzysko sprzed 4 tys. lat na budowie drogi ekspresowej w Małopolsce

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 05:40
Cmentarzysko z grobami osiem osób z przełomu neolitu i epoki brązu znaleźli archeolodzy, którzy badają teren pod drogę ekspresową S7 w Parkoszowicach w woj. małopolskim. 
Szczątki ludzkie odkryli archeolodzy na budowie drogi w małopolskich Parkoszowicach (zdj. ilustracyjne)
Szczątki ludzkie odkryli archeolodzy na budowie drogi w małopolskich Parkoszowicach (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Microgen

Odkrycie na budowie drogi

W promieniu niespełna 15 km od stanowiska w Parkoszowicach odkryto jeszcze trzy inne cmentarzyska z tego okresu - w Smrokowie, Szczepanowicach i Giebułtowie.

- Jest to jedno z bardziej interesujących odkryć dokonanych przez badaczy sprawdzających teren przed budową ponad 5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od Miechowa do Szczepanowic - powiedział PAP Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Cmentarzysko w Parkoszowicach znajduje się na wzgórzu na północ od węzła Szczepanowice. Tam prowadzono prace archeologiczne na terenie o powierzchni 1,8 ha. Według badaczy groby powstały ponad 4 tysiące lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu. Na cmentarzysku pochowano osiem osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej, której nazwę badacze na podstawie charakterystycznego sposobu zdobienia ceramiki za pomocą odciśniętego sznura.

Rzadkie przedmioty w grobach z neolitu

Najprawdopodobniej w pobliżu cmentarzyska na wzgórzu w Parkoszowicach znajdowała się osada, co jest bardzo rzadkie w przypadku tej kultury – jej przedstawiciele grzebali zwykle swych zmarłych w oddaleniu od osad.

Wykopaliska wykazały, że zmarli zostali pochowani w wykopanych w ziemi pojedynczych jamach grobowych. Ułożeni byli na boku, z głową skierowaną na północny wschód. 

Na cmentarzysku odkryto również ceramiczne naczynia oraz kamienne i krzemienne narzędzia. Przedmioty te zostały złożone do grobów razem z pochowanymi. W grobie jednej z kobiet znaleziono miedziane ozdoby. Archeolodzy twierdzą, że były to wtedy bardzo rzadkie przedmioty, więc prawdopodobnie zmarła miała wysoki status w swojej społeczności.

Wszystkie znaleziska przekazano do Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj także:

Archeologiczna sensacja w Polsce. W grobie pochowano chłopców: tutejszego i Huna

Kujawsko-pomorskie. Neolityczni rolnicy przetwarzali mleko krów, kóz i owiec

PAP/im

Czytaj także

Archeologiczna sensacja w Polsce. W grobie pochowano chłopców: tutejszego i Huna

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
W Czulicach (powiat krakowski) odkryto grób dwojga dzieci z czasów wędrówki ludów. Odkrycie dostarcza cennych informacji o relacjach między Hunami a lokalną ludnością w V w. n.e. Zastanawiamy się, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch chłopców – powiedziała PAP dr Anita Szczepanek, jedna z autorek badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaskinia Raj. Archeolodzy natrafili na kolejne prehistoryczne znaleziska

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 05:40
Archeolodzy wrócili do Jaskini Raj po około 60 latach od jej odkrycia. Jednym z założeń ich badań jest weryfikacja hipotezy dotyczącej poroży reniferów, które w dużej liczbie znaleziono w jaskini. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowa łódź odnaleziona w pobliżu Twierdzy Modlin. "Może pochodzić z neolitu lub XIX wieku"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 05:40
Najstarszą formę łodzi - dłubankę - odnaleźli poszukiwacze w pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin - poinformował PAP archeolog Robert Wyrostkiewicz. Zabytek znajdował się w wodzie, w miejscu ujścia Narwi do Wisły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie we Fromborku. Znaleziono cyrkiel z czasów Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 13:00
Podczas sondażowych prac archeologicznych na terenie ogrodów kanonickich we Fromborku odnaleziono XVI-wieczny cyrkiel z czasów Mikołaja Kopernika. To prawdopodobnie jeden z trzech odkrytych w Polsce takich instrumentów służących do wykonywania pomiarów geometrycznych i astronomicznych.
rozwiń zwiń