- W środę, 31 lipca, swoją premierę miał pierwszy odcinek podcastu z cyklu "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL".
- "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" pokazuje, w jaki sposób warszawski zryw przedstawiany był w latach PRL.
- Cyklu przygotowywany jest przez Informacyjną Agencję Radiową oraz portal polskieradio.pl w związku z 80. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.
- Cykl będzie się składał z ośmiu odcinków, które emitowane będą co tydzień - od 31 lipca do 2 października.
Założeniem cyklu "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" jest przedstawienie, w oparciu o bogactwo materiałów Archiwum Polskiego Radia i wiedzę historyków, w jaki sposób warszawski zryw przedstawiany był w latach PRL, w jaki sposób to, jak informowano o powstaniu, korespondowało z bieżącymi wydarzeniami w państwie.
Niesamowite nagranie, wspaniały skarb
- Archiwa Polskiego Radia, a także głosy historyków pozwoliły nam stworzyć opowieść o tym, jak powstanie warszawskie było przedstawiane na falach Polskiego Radia, ale nie tylko - również w kuluarach partyjnych, w sferze władzy, popkultury - w czasach PRL - powiedział w audycji "Sygnały dnia" jeden z autorów podcastu Przemysław Lis z IAR.
- W niektórych dźwiękach z Archiwum Polskiego Radia odkrywaliśmy rzeczy, których się w ogóle nie spodziewaliśmy. Jest takie audio, które było opisane jako "proces dywersantów wojskowych". Okazało się, że jest to nagranie procesu politycznego gen. Stanisława Tatara. Nie wiedzieliśmy, że mamy zarchiwizowany jego głos. Niesamowite nagranie, wspaniały skarb - wskazał Bartłomiej Makowski z portalu polskieradio.pl.
Nagrań związanych z powstaniem warszawskim w Archiwum Polskiego Radia jest bardzo dużo. Twórcy podcastu, goście Daniela Wydrycha, przyznali, że prace nad cyklem - wyłuskaniem z tego ogromu odpowiadających tematowi, który wybrali, plików dźwiękowych - trwały cztery miesiące, z czego dwa ostatnie były niezwykle intensywne.
05:55 Jedynka/Sygnały dnia powstanie w eterze 31 lipiec 2024 07_40_50.mp3 "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" - niezwykły cykl podcastów (Sygnały dnia/Jedynka)
Osiem odcinków między 31 lipca a 2 października
Cykl "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" składać się będzie z ośmiu odcinków, emitowanych od 31 lipca do 2 października (63 dni, czyli osiem tygodni powstania warszawskiego).
W audycjach w charakterze ekspertów udział biorą historycy Muzeum Powstania Warszawskiego, varsavianiści z Muzeum Warszawy oraz profesorowie Andrzej Zawistowski i Rafał Habielski.
Cykl powstaje we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Urzędem Miasta Warszawa. Dostępny będzie na platformie podcasty.polskieradio.pl i na największych platformach podcastowych.
Czytaj także:
Powstanie warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia
Portal polskieradio.pl zaprasza także do odwiedzania serwisu specjalnego powstaniewarszawskie.polskieradio.pl, w którym znaleźć można m.in. nagrania wideo z powstańcami oraz interaktywną mapę powstania pokazującą zmianę sytuacji w walczącej Warszawie dzień po dniu.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
***
Goście: Przemysław Lis (IAR) i Bartłomiej Makowski (polskieradio.pl)
Data emisji: 31.07.2024 r.
Godzina emisji: 7.40
kk/wmkor