Historia

Bartłomiej Makowski i podcast "Prawda czasu i prawda ekranu" nominowany do nagrody Podcast Roku 2024

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 05:55
Przypominamy, że nasz redakcyjny kolega Bartłomiej Makowski, który na co dzień pisze o historii na Portalu PolskieRadio.pl, został nominowany w kategorii "Debiut" w konkursie Podcast Roku 2024. Zachęcamy do głosowania na "Prawdę czasu i prawdę ekranu".
Bartłomiej Makowski, autor i pomysłodawca podcastu Polskiego Radia Prawda czasu i prawda ekranu
Bartłomiej Makowski, autor i pomysłodawca podcastu Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu" Foto: Grzegorz Lipiński/PR

Głosować można do 11 listopada 2024 roku na stronie www.podcastroku.pl.

- Zawsze chciałem wiedzieć po obejrzeniu filmu opartego na historii, na ile to, co pokazał reżyser, działo się naprawdę. Co w filmowej narracji było fikcją, a co prawdą - mówi Bartłomiej Makowski. - Nominacja w konkursie Podcast Roku 2024 to dla mnie wielkie wyróżnienie. Bardzo dziękuję moim wyjątkowym gościom za wszystkie rozmowy, które znalazły się w podcaście. 

"Prawda czasu, prawda ekranu", czyli gdzie kończy się skrót, a zaczyna fałsz w kinie historycznym. Zobacz i posłuchaj rozmowy z Bartłomiejem Makowskim:

W podcaście "Prawda czasu i prawda ekranu" razem z Bartłomiejem Makowskim i jego rozmówcą - znawcą tematu - przyglądamy się kinowym premierom oraz klasykom filmu. Sprawdzamy, co w filmach i serialach, których fabuła odnosi się do przeszłości lub w jakiejś mierze czerpie z niej, jest prawdą, a co fikcją.

Tematów na kolejne odcinki Bartłomiej Makowski ma bardzo wiele. Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w "Bravehearcie", nosił kilt? 

Możemy Państwu zdradzić, że jeden z listopadowych odcinków podcastu będzie dotyczył filmu "Gladiator II" - dramatu historycznego wyreżyserowanego i współprodukowanego przez Ridleya Scotta, który będzie kontynuacją "Gladiatora" z 2000 roku.

 


Konkurs Podcast Roku jest pierwszym ogólnokrajowym konkursem, który promuje jakość, oryginalność i kulturę przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Jego patronem jest Janusz Majka, dziennikarz związany przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarły w lutym 2021 roku.

Jak czytamy na stronie organizatora, konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. W 2023 roku do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 371 podcastów, z których 30-osobowe Jury wyłoniło najlepsze polskie podcasty w 6 kategoriach ("Debiut", "Kultura, lifestyle, hobby", "Polityka, gospodarka, społeczeństwo", "Nauka, edukacja, technologia", "Kryminał", "Marka sponsorująca").  

Tegoroczny finał odbędzie się 30 listopada w Rzeszowie podczas wieczornej Gali Finałowej Podcast Roku 2024. 

Redakcja 


Czytaj także

"Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" - niezwykły cykl podcastów

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 09:09
"Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" - to tytuł cyklu podcastów przygotowywanych przez Informacyjną Agencję Radiową oraz portal polskieradio.pl w związku z 80. rocznicą wybuchu historycznego zrywu. Cykl składa się z ośmiu odcinków, które emitowane będą co tydzień - od 31 lipca do 2 października. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"A więc wojna!" - nowy podcast Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 09:00
Polskie Radio przygotowało podcast upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oparty on został na unikatowych materiałach archiwalnych znajdujących się w zasobach Polskiego Radia oraz w Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. "A więc wojna!" dostępny będzie na podcasty.polskieradio.pl oraz na najważniejszych platformach streamingowych. Pierwszy odcinek już jest. Kolejne będą publikowane co tydzień.
rozwiń zwiń