Historia

Skarb Średzki trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 05:40
- Zgodnie z wieloletnią tradycją Skarb Średzki ponownie wraca do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i pozwala nam cieszyć oczy do końca bieżącego roku - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Skarb Średzki będzie prezentowany w MN we Wrocławiu między 1 października a 29 grudnia.
Złota korona ślubna z XIV w., najcenniejszy eksponat Skarbu Średzkiego, na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 2013 r.
Złota korona ślubna z XIV w., najcenniejszy eksponat Skarbu Średzkiego, na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 2013 r.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Bezcenna biżuteria, gotycka korona ślubna i kilka tysięcy monet, które składają się na Skarb Średzki, pochodzą najpewniej z XIV wieku, ze skarbca władcy Czech Karola IV. Skarb został odnaleziony przypadkiem w latach 80. ubiegłego wieku podczas prac rozbiórkowych.

- Nietypowe okoliczności odnalezienia skarbu i jego ogromna wartość sprawiły, że stał się on publiczną sensacją i wywołał wiele dyskusji, dociekań i spekulacji - powiedział w rozmowie z PAP kurator wystawy Jacek Witecki.

"Najbardziej niezwykły zespół wyrobów złotniczych"

Skarb Średzki od kilku dekad rozpala umysły naukowców. Autorzy wystawy chcieli pokazać, jak fascynującym jest on tematem. Na wystawie, oprócz samych zabytków prezentowane będą dokumenty, artykuły prasowe, relacje i fotografie.

- Skrywający wiele tajemnic, najbardziej niezwykły zespół wyrobów złotniczych, który mógłby być chlubą i ozdobą najbogatszych kolekcji muzealnych, bezcenny, związany z wielkimi tego świata, zdobiący zapewne głowę i piersi najpiękniejszej kobiety średniowiecza, magnetyczny, po prostu… zjawiskowy. Tym wszystkim jest Skarb Średzki. Zgodnie z wieloletnią już tradycją ponownie wraca do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i pozwala nam cieszyć oczy do końca bieżącego roku - wskazał dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Najcenniejszą część Skarbu Średzkiego stanowi korona, która najprawdopodobniej została zamówiona z okazji ślubu. Jak twierdzą badacze, jej ostatnią właścicielką mogła być Blanka de Valois, pierwsza żona Karola IV Luksemburskiego, żyjąca w pierwszej połowie XIV wieku. Wśród cennych zabytków znaleźć też można m.in. zaponę do spinania ceremonialnych płaszczy dworskich oraz szat koronacyjnych i liturgicznych.

***

Skarb Średzki został odnaleziony w maju 1988 roku na podmiejskim wysypisku w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Złote klejnoty trafiły tam wraz ziemią i gruzem wywiezionymi z terenu starego miasta. Wszystkie znaleziska zostały przekazane do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie po raz pierwszy prezentowano je w 1996 roku. Na co dzień skarb można oglądać w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej, przez trzy ostatnie miesiące każdego roku prezentowany jest w MN we Wrocławiu.

PAP/Michał Torz/th

Czytaj także

Skarby z dna Wisły. Płyta z Villa Regia i wagoniki z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 05:40
Dwa wagoniki z czasów II wojny światowej, a wcześniej fragment płyty kamiennej Villa Regia znaleziono na dnie Wisły na wysokości warszawskiej dzielnicy Białołęka. - Pozwolił nam na to niski stan Wisły - wyjaśnił Mariusz Chwedczuk ze stowarzyszenia historyczno-poszukiwawczego "Nadwiślańskie Urzecze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kętrzyn. Archeolodzy pracują na dziedzińcu zamku krzyżackiego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 05:40
W najbliższych miesiącach archeolodzy planują wykonanie pięciu wykopów na dziedzińcu zamku krzyżackiego w Kętrzynie. Przedstawiciele mieszczącego się w zamku muzeum spodziewają się znalezienia średniowiecznych artefaktów, bo dziedziniec nie był dotąd gruntowanie przebadany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaleziono pozostałości łodzi sprzed potopu szwedzkiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 05:40
– W okolicach Łomianek Dolnych niedaleko Warszawy odkryto fragmenty łodzi, której wiek jest szacowany na okres co najmniej potopu szwedzkiego – poinformował PAP archeolog Robert Wyrostkiewicz.
rozwiń zwiń