Historia

Kętrzyn. Archeolodzy pracują na dziedzińcu zamku krzyżackiego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 05:40
W najbliższych miesiącach archeolodzy planują wykonanie pięciu wykopów na dziedzińcu zamku krzyżackiego w Kętrzynie. Przedstawiciele mieszczącego się w zamku muzeum spodziewają się znalezienia średniowiecznych artefaktów, bo dziedziniec nie był dotąd gruntowanie przebadany.
Gotycki zamek krzyżacki z 1374 r, siedziba Muzeum Regionalnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2015 r
Gotycki zamek krzyżacki z 1374 r, siedziba Muzeum Regionalnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2015 r Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

- Nie wiemy, jak głęboko będą sięgały wykopy, życie pokaże, czy znajdują się pod ziemią jakieś artefakty, czy nie. Spodziewamy się np. średniowiecznej glinianej ceramiki, zobaczymy, czy nasze przypuszczenia się potwierdzą - powiedziała Marta Wojciechowska, dyrektor mieszczącego się w XIV-wiecznym zamku Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Badacze podejmą się próby sporządzenia dokumentacji potrzebnej do przywrócenia gotyckiego stylu budowli, a ściślej do odbudowy drewnianych krużganków, które pierwotnie biegły na poziomie pierwszego piętra. Krużganki służyły komunikacji. W rozmowie z PAP Marta Wojciechowska przyznała, że dopiero po sporządzeniu dokumentacji zapadnie decyzja o odbudowie krużganków i rozpocznie się poszukiwanie źródła finansowania tego typu prac.

Zamek w Kętrzynie wybudowali Krzyżacy w XIV wieku. Pierwszy raz pojawia się w wykazie inwentarzy zamków zakonnych w 1374 roku. Rezydował w nim krzyżacki urzędnik nazywany prokuratorem.

Przez lata zamek był wielokrotnie przebudowywany. Przed II wojną światową znajdował się tu urząd finansowy i mieszkania urzędników, a jak podaje na swojej stronie kętrzyńskie muzeum, w początku lat 40. część piwnic przebudowano na schron przeciwlotniczy.

W końcu stycznia 1945 roku po zajęciu miasta przez wojska sowieckie zamek i większa część staromiejskiej zabudowy miasta zostały spalone. Zamek odbudowywano w latach 60. XX wieku. Odbudowa opierała się m.in. na rysunkach wykonanych w końcu XIX wieku przez Konrada Steinbrechta.

***

Czytaj także:

Trasa klasztorna - nowa atrakcja Muzeum Zamkowego w Malborku

Zamek w Malborku – dawna siedziba zakonu krzyżackiego

PAP/im

Czytaj także

Zamek w Malborku - największa twierdza Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 06:05
Krzyżacy chcieli zaćmić potęgą swego państwa, przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy. We wnętrzach Malborka było to możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznamy tajemnice zamku krzyżackiego w Unisławiu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 23:31
Mieszkańcy okolic Unisławia od dawna słyszeli opowieści o zamku krzyżackim, jednak dopiero teraz naukowcy postanowili bliżej zbadać ten temat i odsłonić zagadkę tej budowli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymbark: imponujące ruiny krzyżackiego zamku

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 12:45
To drugi co do wielkości gotycki zamek w Polsce ustępujący jedynie Malborkowi. Niestety, jest w ruinie po spaleniu go przez radzieckich żołnierzy w 1946 roku. Jednak nawet same mury robią imponujące wrażenie. A podobno prywatny właściciel planuje odbudowę zamku...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedziba wielkiego mistrza – pozostałości zamku krzyżackiego w Grudziądzu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 12:50
– Grudziądz znany jest z wielu zbytków, w tym z dawnych, średniowiecznych murów miejskich czy nadwiślańskich spichlerzy. Miasto zachęca do odwiedzin także miłośników zamków i pałaców – zapraszała w "Trójce po królewsku" Marta Piasecka. – Jednym z miejsc wartych odwiedzania jest góra zamkowa – dodała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Świeciu: tu Jan Długosz pertraktował z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 13:00
Województwo kujawsko-pomorskie znane jest z wielu krzyżackich zamków. Jeden z nich znajduje się w Świeciu, na lewym brzegu Wisły. To o tyle wyjątkowa budowla, że jest jedynym tzw. zamkiem wodnym, czyli odciętym od stałego lądu fosami i wodami okolicznych rzek, na terenie państwa krzyżackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Sztumie: sanatorium dla Krzyżaków, skryte w cieniu wielkiego sąsiada z Malborka

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 16:00
Zamek w Sztumie przez długi czas był niejako skryty w cieniu swego większego brata – wielkiej twierdzy w Malborku. Ale też chętnie wykorzystywany przez Wielkich Mistrzów Zakonnych jako swoiste sanatorium: tu przyjeżdżali by polować, podreperować chore nerki, gdyż woda w Sztumie miała podobno właściwości lecznicze, a nawet uspokajać skołatane nerwy w zamkowym ogrodzie różanym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Kwidzynie – jedna z najbardziej charakterystycznych fortec w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 12:09
Dawny zamek krzyżacki w Kwidzynie jest znany m.in. ze słynnego gdaniska, czyli średniowiecznej... toalety. Zamek, który jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, dziś pełni funkcję oddziału muzeum, dzięki czemu obiekt jest dostępny dla zwiedzających.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryn – zamek, w którym komturem był Konrad Wallenrod

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 17:00
Zamek w Rynie położony jest malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami. Jedno z nich, Ryńskie, należy do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, co sprawie, że w sezonie miejscowość cieszy się popularnością wśród żeglarzy. Oczywiście turyści nieżeglujący również chętnie odwiedzają Ryn, nad którym góruje masywna sylwetka zamku.
rozwiń zwiń