Historia

Makabryczne odkrycie w Peru. Złożono w ofierze ponad 40 dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 05:40
Archeolodzy odkryli na północy Peru kości 43 dzieci, które przed co najmniej 600 laty zostały prawdopodobnie złożone w ofierze bogom przez przedstawicieli panującej wówczas na tych obszarach cywilizacji Chimu – podały peruwiańskie media.
Pozostałości Chan Chan, stolicy ludu Chinu.
Pozostałości Chan Chan, stolicy ludu Chinu. Foto: BETO SANTILLAN/Shutterstock

Odkrycia dokonano w dystrykcie Huanchaco, niedaleko miasta Trujillo, stolicy departamentu La Libertad. Archeolodzy szukali tam pozostałości architektury Chimu, gdy niespodziewanie natrafili na kości dzieci.

Poprzecinane mostki i żebra

- Wiele z tych szczątków ma cięcia na mostku, a niektóre na żebrach, co sugeruje, że te cięcia zostały wykonane ostrym narzędziem, na przykład nożem – powiedział dziennikarzom archeolog Julio Asencio Nicolas.

Dzieci były pochowane osobno, a niedaleko nich znaleziono szczątki dwóch osób dorosłych i dziewięciu lam, które według naukowców złożono w ofierze jako symboliczne źródło pożywienia i odzieży oraz środek transportu.

Archeolodzy przypuszczają, że dzieci mogły zostać zabite około roku 1200, ale – jak zaznaczył dziennik "Correo" – potrzebne są dodatkowe badania, by to potwierdzić.

Czytaj także:

Czym była cywilizacja Chimu 

Chimu panowali w północnym Peru od X do XV wieku, a stolica ich państwa, Chan Chan, określana jest jako największe prekolumbijskie miasto Ameryki Południowej. Historycy sądzą, że Chimu składali dzieci w ofierze, starając się przebłagać swoich bogów po ulewach i powodziach. W XV wieku zostali podbici przez Inków.

Naukowcy znajdowali już wcześniej pozostałości miejsc, w których Chimu rytualnie zabijali dzieci. Największe z takich odkryć nastąpiło w 2019 roku, gdy niedaleko miasta Huanchaco archeolodzy odkopali szczątki co najmniej 227 osób w wieku od pięciu do 14 lat. 

PAP/bm

Czytaj także

Peru. Archeolodzy odkryli "przejście kondora". Być może prowadzi do wielkiej świątyni

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 05:33
Badacze pracujący w Peru odkryli liczący 3000 lat zamknięty korytarz, nazwany "przejściem kondora", który prawdopodobnie prowadzi do innych komór wewnątrz niegdyś ogromnego kompleksu świątynnego należącego do starożytnej kultury Chavin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Polscy archeolodzy odkryli 22 pochówki, głównie dzieci i noworodków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:55
Zmumifikowane pochówki 22 osób, głównie małych dzieci i noworodków, odnalazł polsko-peruwiański zespół naukowców w miejscowości Barranca w Peru - poinformował bioarcheolog Łukasz Majchrzak. Oprócz tkanin, którymi owinięto ciała zmarłych, odnaleziono także ceramikę, narzędzia oraz pozostałości pożywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Co za niespodzianka! "Mumie kosmitów" to tylko figurki z kości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 05:50
Dwa tajemnicze przedmioty znalezione jesienią na lotnisku w stolicy Peru, Limie, i określane przez niektórych jako "mumie kosmitów", mają całkowicie ziemskie pochodzenie: to figurki zrobione prawdopodobnie z kości zwierząt i ludzi – ocenili peruwiańscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jedna z najstarszych budowli w obu Amerykach" odkryta w Peru. Ma prawie 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:40
Grupa amerykańskich badaczy odnalazła w górach północno-zachodniego Peru kamienny krąg sprzed ponad 4750 lat. Budowla, jak twierdzą naukowcy, służyła celom rytualnym.
rozwiń zwiń