Bohaterami "Stigmy" są ludzie o niezwykłych historiach. Grupa nomadów, uzależniona od nieustannego poszukiwania lepszego świata, nieświadomie poddaje się wpływom kultury masowej, zmagając się z tymi samymi troskami, co każdy współczesny człowiek. Książka jest efektem dwóch lat pracy i ponad pięćdziesięciu spotkań fotografa Adama Lacha oraz autorów wywiadów Katarzyny Dybowskiej oraz Dariusza Koźlenko z rodziną rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.
"Stigma", czyli opowieść o grupie współczesnych nomadów. Zobacz zdjęcia!>>>
- Album pokazuje dwa światy. Pierwszy z nich intymny, mało przez nas znany. Drugi świat, ten nasz, który pędzi. W nim Cyganie kojarzą się przede wszystkim z żebractwem, brudem - mówi Michał Nogaś.
Książkę polecił mu pisarz i reporter Filip Springer. - Pozycja jest ważna z kilku powodów. Pierwszym jest oczywiście temat. Z jednej strony wydaje się on dość oczywisty i banalny. Każdy kto myśli o fotografii, rozglądając się za tematem, prędzej czy później wpadnie na taki pomysł. Bardzo często takie materiały nie pokazują nic nowego, poza kliszami, które i tak znamy. Adam Lach spędził wśród Romów kawał życia. Widać trud włożony, żeby tych ludzi poznać - mówi dziennikarz.
Fragment albumu "Stigma" fot. mat. prasowe
Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>
- W tej książce, zarówno w zdjęciach, jak i tekstach widać, że autorzy po prostu chcą się czegoś dowiedzieć. Nie próbują niczego udowadniać, potwierdzać. Oni chcą zobaczyć, jak jest. W warstwie fotograficznej książka jest fantastyczna, bo zachwycająca estetycznie. To zawsze ryzykowna sytuacja w momencie, w którym fotografujemy biedę. Adam Lach robi to bardzo mądrze, fotografuje w piękny sposób, a my dajemy się uwieść tym zdjęciom. To świetny dokument, w którym nie ma ego autorów - dodaje Filip Springer.
"Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45. Audycję przygotowuje Michał Nogaś.
(mp, ei)