Historia

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 00:00
W dniach 13-17 czerwca 2012 roku odbędzie się V Rajd Szlakiem „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.
Audio
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Foto: YouTube

W dniach 13-17 czerwca 2012 roku odbędzie się V Rajd Szlakiem „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Starosty Powiatu Ostrołęckiego we współpracy z Prezydentem Miasta Ostrołęka, Burmistrzem Miasta Myszyniec, Burmistrzem Miasta Pułtusk, Starostą Powiatu Pułtuskiego, Wójtem Gminy Kadzidło, Nadleśnictwem Myszyniec, Nadleśnictwem Ostrołęka i Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Tegoroczna edycja rajdu odbędzie się w na terenie powiatu ostrołęckiego.

Ze względu na edukacyjny charakter Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych stanowi atrakcyjną i przystępną formę rozpowszechnienia wśród młodych ludzi wiedzy na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 40. i 50. ubiegłego stulecia oraz upamiętnienia trudu i poświęcenia członków powojennej konspiracji.

Młodzież będzie mogła poznać miejsca i postaci związane z walkami i działalnością antykomunistycznej partyzantki niepodległościowej swoich małych ojczyzn, spotkać się ze świadkami historii i zebrać od nich relacje.

Uczestnicy podzieleni zostaną na cztery patrole, które wyruszą 13 czerwca (środa) o godzinie 8.00 z czterech różnych miejsc.
Każdy patrol otrzyma swojego patrona (grupa z Myszyńca – patrol im. ppor. cz.w. Henryka Wieliczko „Lufy”, grupa z Kadzidła – patrol im. Stefana Pabisia „Stefana”,  grupa Pułtuska – patrol im. Eugeniusza Lipińskiego „Mrówki”,  grupa z Ostrołęki – patrol im. Aleksandra Bednarczyka „Adama”).

Rajd zakończy się w Myszyńcu, gdzie młodzież dotrze 16 czerwca (sobota) wieczorem. Przy ognisku zorganizowanym przed Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu poszczególne patrole podzielą się przeżyciami i doświadczeniami z trasy oraz odśpiewają piosenki partyzanckie, których nauczą się na szlaku. Gwoździem programu będzie występ Pawła Piekarczyka.  

17 czerwca (niedziela) o godzinie 12.00 w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu (Plac Kardynała Wyszyńskiego 1) odprawiona zostanie msza św. Po niej odbędzie się inscenizacja odbicia aresztowanych przez NKWD partyzantów polskiego podziemia antykomunistycznego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

W związku z przedsięwzięciem zostanie wydrukowana okolicznościowa broszura dotycząca działalności powojennej konspiracji niepodległościowej na terenie Mazowsza i Mazur oraz pocztówki z wizerunkami i biogramami patronów patroli. Uczestnicy marszu otrzymają specjalnie zaprojektowane koszulki zawierające m.in. ryngraf z Matką Boską Częstochowską.
''

Czytaj także

Walczyli do końca

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 08:30
Wbrew nadziei walczyli z sowiecką okupacją Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W walce o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 06:00
Album Brygady „Łupaszki” to historia oddziałów dowodzonych przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, walczących z Niemcami, Litwinami, Sowietami i ich komunistycznymi zausznikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Major Ciepliński - żołnierz wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 13:00
Wielokrotnie Łukasza Cieplińskiego na przesłuchania wynoszono na kocu, gdyż miał połamane kości rąk i nóg, a później przynoszono do celi nieprzytomnego – wspominał po latach jeden z więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstał portal o ostatnim dowódcy Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 07:47
Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy poświęcony generałowi Leopoldowi Okulickiemu pseudonim Niedźwiadek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Kiałka - niezłomna bojowniczka AK

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 19:00
Kolejna audycja z archiwów białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczniowie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 13:44
Ponad 170 uczniów ze szkół w całej Polsce upamiętniło losy kilkudziesięciu żołnierzy wyklętych - członków podziemia niepodległościowego w latach 1945-56.
rozwiń zwiń