W Instytucie, którego celem będzie promocja duchowej kultury Kujaw na tle życia i pamiątek kardynała Glempa, już znajdują się przekazane przez niego obrazy, dokumenty i część księgozbioru. Reszta - jak mówi w rozmowie z IAR prymas Glemp - zostanie przekazana po śmierci.
Z inicjatywy księdza prymasa Glempa, inowrocławski Instytut jego imienia, będzie także co roku przyznawał nagrodę "Ku chwale ducha", za działania ważne dla Kujaw.
Zadania Instytutu mają być realizowane poprzez działalność edukacyjną, w szczególności: organizację wystaw i prelekcji, prezentacje multimedialne oraz prowadzenie działalności badawczej i wydawniczej.
Instytut mieści się w czterech salach tematycznych: sali audiowizualnej przeznaczonej również do organizowania spotkań i konferencji, sali bibliotecznej, gabinetu Prymasa i tzw. sali kujawskiej, w której eksponowane są zdjęcia z różnych okresów życia kardynała Glempa, informacje o jego rodzinie, szkolnych kolegach, a także znanych Polakach pochodzących z Kujaw.
W Instytucie zgromadzone zostały liczne cenne przedmioty, między innymi: obrazy, rzeźby, pamiątkowe statuetki okolicznościowe, zegarki, medale, monety i figury świętych. Szczególną grupę eksponatów stanowią przedmioty związane z kultem religijnym takie jak: różańce, pierścienie biskupie, krzyż biskupi z całunem, a także pastorały.
Przy Instytucie działa Rada, w której skład wchodzą: między innymi, nowy prymas Polski, metropolita gnieźnieński jako przewodniczący oraz prezydent Inowrocławia, a także przedstawiciele lokalnych struktur kościelnych, samorządowych i oświatowych. Honorowym patronem Rady jest kardynał Józef Glemp.
Do zadań Rady należy merytoryczny nadzór nad działalnością Instytutu, wyznaczanie kierunków i planów jego rozwoju, współdziałanie z innymi podmiotami o podobnym profilu działalności oraz wyrażanie zgody na użyczenie innym podmiotom części kolekcji.