Historia

Państwo, które istniało 41 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 08:15
7 października 1949 roku pięć niemieckich landów zerwało z przeszłością faszystowską.
Audio
  • Zbigniew Leszczyński historyk - komentuje historię powstania NRD
Flaga Wschodnich Niemiec fot.Vikipedia
Flaga Wschodnich Niemiec fot.Vikipedia

Deutsche Demokratische Republik państwo wschodnioniemieckie utworzone zostało  na terenach należących wcześniej do radzieckiej strefy okupacyjnej, istniejącej od zakończenia drugiej wojny światowej.

Niemiecka Republika Demokratyczna składała się z 5 landów: Brandenburgii, Meklemburgii, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii. Stolicą został Berlin. NRD była państwem demokracji ludowej, uzależnionym od ZSRR, które w swojej strefie okupacyjnej wprowadziło typowe dla swoich państw satelickich reformy:  nacjonalizację przemysłu i handlu, reformę rolną, system jednopartyjny. Władzę w NRD sprawowała Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec (SED) powstała z połączenia Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) i Socjalistycznej Partii Niemiec (SPD). Najwyższym organem władzy państwowej NRD była Izba Ludowa, która wybierała Radę Państwa (niem. Staatsrat der DDR). Władzę wykonawczą sprawował rząd odpowiedzialny przed Izbą Ludową. W efekcie tzw. drugiego kryzysu berlińskiego w 1961 roku, oddzielono murem Berlin zachodni (należący do RFN) od wschodniego.

O tym jaka była sytuacja po kapitulacji III Rzeszy w maju 1945 roku. Jakie były zamierzenia Związku Radzieckiego wyjaśnia w audycji z cyklu: Dźwiękowy przewodnik historii najnowszej historyk Zbigniew Leszczyński. W nagraniu zarejestrowanym w roku 1998 dowiemy się jaka była rola Komunistycznej Partii Niemiec, poznamy szczegóły przygotowywania kadr od 1944 roku, a także jak doszło do zjednoczenia Komunistycznej Partii Niemiec KPD i Socjalistycznej Partii Niemiec SPD.

ks

Czytaj także

Początek końca NRD

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 09:15
Początek końca NRD
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy: "tym, którzy kłamali przez 20 lat, nie może to ujść na sucho"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 07:45
Były NRD-owski dysydent Roland Jahn został w poniedziałek nowym szefem niemieckiego urzędu ds. akt Stasi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upadek muru berlińskiego, symbolu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 05:00
9 listopada 1989 roku jest otwara została granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Przez 28 lat, dwa miesiące i 27 dni Berlin podzielony był murem, który stał się symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschód połączył się z Zachodem. Runęły podziały?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 07:34
Nasi zachodni sąsiedzi świętują 22. rocznicę zjednoczenia kraju. 3 października 1990 roku Niemiecka Republika Demokratyczna połączyła się z Republiką Federalną Niemiec.
rozwiń zwiń