Historia

"Freedom Bell", Dzwon Wolności, uczci Wolną Europę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 13:00
60. rocznicę pierwszej audycji Rozgłośni Polskiej RWE z Monachium uświetni koncert w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Transmitowany jest właśnie na naszym portalu - na stronie wolnaeuropa.polskieradio.pl.
Audio
Jacek Kaczmarski podczas koncertu w Teatrze Małym w Warszawie (23.02.1997r).
Jacek Kaczmarski podczas koncertu w Teatrze Małym w Warszawie (23.02.1997r). Foto: PAP/CAF Andrzej Rybczynski

Oś koncert, to scieranie się przeciwstawnych punktów widzenia na wybrane wypadki historyczne, przestawione z perspektywy Radia Wolna Europa oraz... Dziennika telewizyjnego TVP.

Relacje podawane przez  Rozgłosnię Polską RWE zderzą się z językiem propagandy peerelu. Dopełnieniem będzie muzyka Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu młodych artystów: Sona Bohosiewicz, Łukasz Nowicki, Mezo, Antonii Pawlicki, Ania Rusowicz, Kapela ze Wsi Warszawa.

Artyści wykonają utwory Kaczmarskiego, nawiązujące bezpośrednio do czasów sprzed 1989 roku. Będą to nowe aranżacje autorstwa Dariusza Łapińskiego, syna Zbigniewa Łapińskiego, przyjaciela i współtwórcy większości płyt Jacka Kaczmarskiego. Podczas widowiska zaprezentowany zostanie utwór hip-hopowy, stworzony na tę okazję, poświęcony roli i znaczeniu RWE. Na podstawie autentycznych wypowiedzi powstanie manifest, utrzymany w nowoczesnym brzemieniu, ukazujący rolę tego Radia dla polskiej niepodległości.

Władze
Władze PRL zaciekle walczyły z RWE takimi propagandowymi plakatami

>>>Piosenki Niezależnych na moje.polskieradio.pl

Ważnym elementem będzie wykonanie, przygotowanej w aranżacji Zbigniewa Łapińskiego - pianisty legendarnego tria Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński - "Modlitwy o wschodzie słońca", zadedykowanej zmarłemu w tym roku Przemysławowi Gintrowskiemu.

/

Organizatorem widowiska jest Europejskie Centrum Solidarności, które tradycyjnie, co roku przygotowuje koncert upamiętniający wydarzenia grudniowe na Pomorzu.

W tym roku organizatorzy nawiązują do historii Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która w okresie PRL była jednym z najważniejszych źródeł obiektywnych wiadomości dla milionów Polaków. W niezwykle istotny sposób wpływała na wydarzenia polityczne w Polsce. RWE przez cały okres swojego istnienia wspierała działalność opozycji demokratycznej.

- Spotykamy się w miesiącu, który jest dla historii Pomorza i Polski szczególny. W ubiegłym roku upamiętnialiśmy naszym koncertem los ofiar stanu wojennego. W tym roku chcemy przypomnieć dzieło ludzi, którzy umiłowali wolność słowa. Chcielibyśmy wobec nich wyrazić naszą wdzięczność. Dumni jesteśmy z ich dzieła –  powiedział Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Patronem wydarzenia jest portal PolskieRadio.pl.

/

W rocznicę powstania Rozgłośni Polskiej RWE w siedzibie Polskiego Radia odbędzie się konferencja "O wolność słowa. Solidarność dla przyszłości". Jej honorowym patronem jest Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bogdan Borusewicz.

Udział zapowiedzieli legendarni dziennikarze Rozgłosni Polskiej - Maciej Morawski, Krystyna Miłotworska, Andrzej Krzeczunowicz i wielu innych. Warszawę odwiedzi były amerykański szef stacji A. Ross Johnson, jej były szef ochrony Richard Cummings, jak również Elisabeth Portale - wiceprezes obecnej RWE, wciąż nadającej z Pragi w 28 językach. Swoją tajną współpracę w RWE wspominał będzie między innymi minister Władysław Bartoszewski.

Konferencja odbędzie się w najbliższy poniedziałek w siedzibie Polskiego Radia przy Al. Niepodległości 77/85.

Tego dnia - 10 grudnia - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Organizatorem konferencji jest portal PolskieRadio.pl. Konferencja będzie relacjonowana na serwisie polskieradio.pl.

Czytaj także

Powstanie Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 15:00
4 lipca 1950 wyemitowano pierwszy program dla Czechosłowacji, a 4 sierpnia 1950 - audycje do Polski i na Węgry. Początkowo audycje trwały tylko pół godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolna Europa przed rozpoczęciem nadawania z Monachium

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 14:45
Półgodzinne, a następnie godzinne programy polskie nagrywano w studiu w Nowym Jorku. Następnie wysyłane były pocztą lotniczą do Niemiec i emitowane z anteny pod Frankfurtem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolność w radiowym eterze

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 23:00
- Rozgłośnia Polska Radio Wolna Europa było powiewem nadziei zza żelaznej kurtyny - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Mietkowski, współpracownik RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz polskiego humoru w Radiach Wolności

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 14:53
Sławomir Mrożek był bohaterem wielu audycji nadanych przez Rozgłośnię Polską Radio Wolna Europa - wszystkie okraszone jego niezwykłym humorem i celną pointą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Silne emocje gwarantowane: posłuchaj tych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2012 13:49
Najważniejszym audycjom Rozgłośni Polskiej RWE towarzyszyły charakterystyczne sygnały, które same w sobie stały się legendą. Dźwięki, przebijające się przez warkot zagłuszarek, pomogą Wam przenieść się w czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The formation of Radio Free Europe

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 15:00
On July 4, 1950 the first programme was broadcast to Czechoslovakia, and on August 4, 1950 to Poland and to Hungary. In the beginning, broadcasts lasted only half an hour
rozwiń zwiń