Historia

Ustawy norymberskie – w Niemczech zapanował rasizm

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 05:45
Eskalacja antysemityzmu nastąpiła w 1935 roku. Ustawy norymberskie odsłoniły rzeczywiste zamiary Hitlera. Niemieckie społeczeństwo bardzo szybko uległo zarazie antysemityzmu.
Strona tytułowa pierwszej ustawy norymberskiej
Strona tytułowa pierwszej ustawy norymberskiejFoto: Wikimedia Commons/dp

15 września 1935 roku Reichstag uchwalił tzw. ustawy norymberskie. Rasizm stał się prawem oficjalnie obowiązującym na terenie III Rzeszy.

Jeszcze parę lat wcześniej niewielu było w stanie przewidzieć taki rozwój wydarzeń. – Paradoksalnie Niemcy były w całej Europie krajem o największym stopniu asymilacji z jednej, a niedyskryminacji z drugiej strony. Panowało pełne zaufanie pomiędzy Niemcami i Żydami – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Janusz Stefanowicz.

Jednak Adolf Hitler nie był Niemcem, a Austriakiem, gdzie z kolei panował bardzo silny antysemityzm. Po przejęciu władzy w 1933 roku powoli dążył do urzeczywistnienia swojej chorej ideologii.

Początkowo były to tylko bojówki SA (oddziały paramilitarne nazistowskiej partii NSDAP), które demolowały żydowskie sklepy, przy całkowitej bierności służb porządkowych. Zarazem dyskretnie zachęcano Żydów do emigracji.

Eskalacja antysemityzmu nastąpiła w 1935 roku. Ustawy norymberskie odsłoniły rzeczywiste zamiary Hitlera. Pozbawiały one Żydów niemieckiego obywatelstwa i dzieliły społeczeństwo na ludzi lepszej i gorszej kategorii. – Wprowadzono szczególny statut poddania, podobny do tego z czasów rzymskich – tłumaczył historyk.


Posłuchaj
08:51 antysemityzm___282_98_iv_tr_0-0_99856053c1c4130[00].mp3 Antysemityzm - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 28.01.1998)

 

Ustawy wprowadziły szereg ograniczeń. Zakazywały małżeństw pomiędzy Żydami a Aryjczykami. Żydów wykluczono ze wszystkich urzędów państwowych, świata dziennikarstwa, teatru, filmu, nauki, a także handlu i rolnictwa.

Pozbawienie większości z nich środków do życia łączyło się jednocześnie z dyskryminacją konsumpcyjną. To znaczy, że Żydom odmawiano wszelkich usług. Sklepy i apteki nie sprzedawały im swoich towarów, hotele odmawiały noclegu, miasta zakazywały im wjazdu.

Niemieckie społeczeństwo bardzo szybko uległo presji i nastrojowi antysemityzmu. Dlaczego tolerancyjne dotąd Niemcy tak rychło i z taką gotowością przyjęły hitlerowski antysemityzm? Posłuchaj audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

mjm/bm

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc kryształowa - niemiecka noc hańby

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:40
"Tylko ci, w których żyłach płynie niemiecka krew, mogą być członkami narodu. Dlatego żaden Żyd nie może być członkiem narodu" – tak pisał Adolf Hitler w "Mein kampf".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oddajcie mi swoje dzieci". Wielka czystka niemiecka w getcie łódzkim

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 05:50
To był najtragiczniejszy moment w historii getta w Łodzi. 5 września 1942 roku rozpoczęła się wywózka do obozu zagłady ponad 15 tys. ludzi - dzieci poniżej 10 lat, osób starszych po 65. roku życia oraz chorych i niepracujących.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polenaktion. Żydzi wypędzeni z III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 05:40
Pod koniec października 1938 roku niemieckie władze przeprowadziły deportację Żydów polskiego pochodzenia. Była to zapowiedź tego, co miało dopiero nadejść po rozpoczęciu II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja "Dożynki". Niemcy mordują 42 tys. Żydów z Generalnego Gubernatorstwa

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2024 05:50
- Z głośników od rana rozbrzmiewały melodie walców Straussa, która zagłuszała nieustanny terkot karabinów maszynowych i krzyki konających - wspominał na antenie Polskiego Radia były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku. Była to największa jednostkowa eksterminacja dokonana w historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 05:55
82 lata temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
rozwiń zwiń