Historia

Legenda Pielgrzymów z Mayflower. Historia Ameryki Północnej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 05:40
16 września 1620 roku tzw. pielgrzymi wypłynęli na statku "Mayflower" z Plymouth w Anglii do Ameryki Północnej. Plymouth stało się symbolem amerykańskiego życia. Legenda Pielgrzymów z Mayflower stała się początkiem rozwoju amerykańskiej cywilizacji.
Mayflower w Plymouth Harbor  obraz Williama Halsalla
"Mayflower" w Plymouth Harbor – obraz Williama HalsallaFoto: Wikimedia Commons/dp

Pielgrzymi była to niewielka sekta religijna, jedna z najradykalniejszych grup purytańskich, która przeciwstawiała się absolutnej władzy kościelnej i prześladowaniom religijnym, jakie panowały w Anglii za rządów króla Jakuba I.

Purytanie w obawie przed represjami, przez Holandię, ruszyli w poszukiwaniu bezpiecznej przystani w kierunku nieznanych jeszcze terenów Ameryki Północnej. Dzięki kredytom udzielonym przez Kompanię Wirgińską i możnych kupców londyńskich udało się zorganizować ekspedycję.

Plymouth "1620"

Z angielskiego portu Plymouth 16 września 1620 wypłynęły 102 osoby. Wyczerpująca, trwająca ponad sześć tygodni podróż, zakończyła się daleko na północ od miejsca, gdzie zamierzano się osiedlić. Bezludne i mroźne wybrzeże, nazwane później Nową Anglią, stało się nowym domem wygnańców.

41 dorosłych mężczyzn, przeważnie ojców rodzin, których nazywano odtąd Ojcami Pielgrzymami, ustaliło zasady przyszłego współżycia na nowej ziemi. O ciężkich początkach osady Plymouth przypomina wyryta na skale data "1620", dziś jedna z największych atrakcji turystycznych tego miasta.

Osadnikom udało się przetrwać dzięki ciężkiej, karnej pracy i przyjaznym stosunkom z miejscowymi Indianami. Nie tylko musieli zapewnić sobie przyszły byt, ale też spłacić dług u londyńskich akcjonariuszy. Po przeżyciu pierwszego roku na amerykańskiej ziemi ustanowili Święto Dziękczynienia, obchodzone dzisiaj w Stanach Zjednoczonych w ostatni czwartek listopada.

Wkrótce dzięki nieograniczonym przestrzeniom ziemi, handlowi futrami, drewnem i rybołówstwu udało się stworzyć prężnie rozwijającą się i bogacącą się społeczność.

Plymouth stało się symbolem amerykańskiego życia. Legenda ojców Pielgrzymów stała się początkiem rozwoju amerykańskiej cywilizacji.

Teokracja

Piękna legenda pomija jednak inny aspekt życia religijnych wygnańców. Purytanie, sami niegdyś prześladowani, wprowadzili surowe zasady w tworzonej przez siebie społeczności. Obowiązywały wysokie kary za najmniejsze wykroczenia, system donosicielstwa i brak poszanowania życia prywatnego. Praw wyborczych byli pozbawieni wszyscy nie będący purytanami. Z drugiej strony podlegali ustawom uchwalanym przez purytańskie zgromadzenia samorządowo-kościelne.

Tym samym pielgrzymi sami uciekając przed uciskiem, represjami stworzyli równie bezwzględne społeczeństwo, będące zaprzeczeniem przypisywanym im zasad wolności, tolerancji i demokracji.


Posłuchaj
17:58 stany zjednoczone ameryki - osadnicy___pr iii 60329_tr_0-0_1011519141a5d0f0[00].mp3 Początki osadnictwa w Stanach Zjednoczonych - audycja z cyklu "Fotoplastikon" (PR, 01.07.1976)

 

Nowa Anglia

Wkrótce kolonia zaczęła się rozrastać. Z Wielkiej Brytanii przybywali kolejni osadnicy, a wokół zaczęły powstawać kolejne osady. To skłoniło wielu, sprzeciwiających się kalwińskiej teokracji, do poszukiwania alternatywnych miejsc zamieszkania.

Tak w ciągu kolejnych lat powstał pas angielskich kolonii, rozciągający się od Connecticut po Maine. Choć różnorodne, wszystkie powstały na bazie buntu przeciwko absolutnej monarchii Karola I.

Teren ten nazwano Nową Anglią i stał się podstawą historyczną dla późniejszego rozwoju Stanów Zjednoczonych.

mjm

Czytaj także

Jamestown. Pierwsza stała osada w Ameryce Północnej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 05:35
20 grudnia 1606 roku trzy angielskie statki z osadnikami wypłynęły w stronę Nowego Świata. Pół roku później, w Wirginii, rozpoczęły żeglugę w górę rzeki James. Ta ekspedycja zaowocowała założeniem pierwszej stałej osady w Ameryce Północnej - Jamestown.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indianie – rdzenni mieszkańcy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 05:35
2 czerwca 1924 roku prezydent Calvin Coolidge podpisał Indian Citizenship Act, przyznając tym samym obywatelstwo wszystkim Indianom urodzonym w USA. Relacje między rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej a władzami Stanów Zjednoczonych nie zawsze układały się tak pomyślnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Little Bighorn. Ostatnia wielka bitwa Indian

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 05:45
Zwycięstwo rdzennych mieszkańców Ameryki nad siłami płk. George'a Custera było łabędzim śpiewem ery indiańskich wojowników panujących nad Wielkimi Równinami. Nic już nie mogło zatrzymać podboju Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponura zagadka wyspy Roanoke

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 01:01
Przez wieki tajemniczą historię osadników z wyspy Roanoke opowiadano w angielskich domach. Mroczna legenda o "straconej kolonii" straszyła dzieci i rozpalała wyobraźnię dorosłych.
rozwiń zwiń