Historia

Jack Fairweather: opór i odwaga Witolda Pileckiego są niezwykle inspirujące

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 17:51
– Uważam, że ważne jest to, by zrozumieć motywację, i to, jakim człowiekiem był Witold Pilecki. (…) Historia rotmistrza to dla wielu osób bardzo trudny i mocny temat. Pilecki był jak blask światła w historii obozu – powiedział Jack Fairweather, brytyjski pisarz i dziennikarz, autor książki "The Volunteer – The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz".
Audio
  • 5.07.19 Jack Fairweather: Witold Pilecki był jak blask światła w historii obozu.
Jack Fairweather
Jack Fairweather Foto: www.msz.gov.pl

Jack Fairweather to brytyjski korespondent wojenny. Był również szefem biura brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "The Washington Post" w Afganistanie. Za reportaże wojenne z inwazji na Irak otrzymał prestiżową nagrodę British Press Award.

pilecki1.jpg
Rotmistrz Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz

Auschwitz jako symbol ostatecznej ofiary i cierpienia

2 lipca w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się brytyjska premiera biografii rotmistrza Witolda Pileckiego pt. "Ochotnik". W styczniu 2020 roku dojdzie do polskiego wydania książki. Jack Fairweather podkreślił, że z historią rotmistrza zapoznał go jego kolega, który odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– Jest on również korespondentem wojennym. Razem opisywaliśmy konflikty w Iraku i Afganistanie. Był na uroczystościach rocznicowych w Oświęcimiu i czytał o ruchu oporu, który funkcjonował w obozie. Fakt, że tego typu działalność mogła być prowadzona w takim miejscu, był dla mnie czymś nowym. Auschwitz stanowiło dla mnie symbol ostatecznej ofiary i cierpienia. Wyobrażenie, że była grupa osób walcząca z niemieckimi nazistami w centrum tego największego zła, było dla mnie zadziwiające – stwierdził autor.

"Ważne, by zrozumieć motywację i to, jakim człowiekiem był Pilecki"

Publikacja brytyjskiego pisarza opowiada przede wszystkim o fragmencie życia Witolda Pileckiego, w którym zgłosił się jako ochotnik do obozu zagłady w Oświęcimiu, by raportować o nazistowskich zbrodniach. Jack Fairweather zaznaczył jednak, że opisał również inne etapy działalności rotmistrza.

pilecki_1200.jpg
"Rotmistrz Pilecki spełnia kryteria cnót heroicznych"

– Napisałem biografię, więc starałem się nakreślić sytuację od jego wczesnych lat, a następnie to, w jaki sposób znalazł się w Auschwitz. Uważam, że ważne jest to, by zrozumieć jego motywację i to, jakim był człowiekiem. Historia byłaby niepełna, gdyby zabrakło informacji, co stało się, gdy uciekł z obozu, czyli jego ciężka walka w Powstaniu Warszawskim i stanięcie przeciwko komunizmowi, za co ostatecznie przypłacił życiem – wskazał Fairweather.

Witold Pilecki i historyczna niesprawiedliwość

Działalność Witolda Pileckiego jest bardzo słabo znana poza granicami Polski. Zwrócił na to uwagę Jack Fairweather. Wyjaśnił, że dokumentacja, która była z nim związana, została ukryta lub zniszczona. W okresie komunizmu nie można było również mówić o jego zasługach.

pilecki_663x364_.jpg
Rotmistrz Pilecki - serwis specjalny

– To właśnie ta historyczna niesprawiedliwość, którą wplotłem w moją narrację i która powinna zostać wyjaśniona. Musiałem się do niej odnieść. Jednym z pytań, na które chciałem odpowiedzieć, rozpoczynając badania, było to dotyczące losów wiedzy, którą z narażeniem życia przekazywał poza obóz. Jego sukcesem i wpływem na rzeczywistość było zapisanie kroków prowadzących Niemców do ostatecznego rozwiązania – stwierdził dziennikarz.

Jack Fairweather przyznał, że alianccy dowódcy czytali raporty napisane przez Witolda Pileckiego i debatowali, co powinni zrobić z Auschwitz. – Odkryłem, że już w październiku 1940 roku wzywał ich, by zbombardowali obóz, nawet zabijając wszystkich w środku. (…) Historia rotmistrza to dla wielu osób bardzo trudny i mocny temat. Pilecki był jak blask światła w historii obozu. Jego odwaga i opór są naprawdę inspirujące  powiedział.

Z Jackiem Fairweatherem rozmawiał Karol Darmoros.

Polskie Radio 24/db

----------------------------------

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 17.42

Czytaj także

Historia na dziś. Henryk Dobrzański ps. "Hubal"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 21:50
Oddział Henryka Dobrzańskiego był jedyną jednostką wojsk II Rzeczpospolitej, która nigdy się nie poddała. Kim był jego niezłomny, charyzmatyczny dowódca? Losom Hubala przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na dziś". Gościem audycji był dr Patryk Pleskot (IPN).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdzisław Broński ps. Uskok. Legenda lubelskiej partyzantki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 20:40
Był jednym z najdłużej walczących żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Zdzisław Broński ps. Uskok należał do Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci jednego z Wyklętych.
rozwiń zwiń