Historia

"Niech tak będzie" odpowiedział James Bond

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:00
Mało kto wie, że 120 lat temu urodził się James Bond... tak, dokładnie 4 stycznia 1900 roku i jak przystało na agenta MI6 (a dokładniej żołnierza wywiadu) data ta jest znana nielicznym.
James Bond, ornitolog
James Bond, ornitologFoto: Wikimedia Commons/dp

Zaraz, chwileczkę – o kim mówimy? Bo jeśli mówimy o znanym, amerykańskim ornitologu, to jego data urodzenia przypada właśnie na rok 1900... zmarł po ciężkiej walce z chorobą nowotworową w 1989 roku – w tym samym mieście, w którym się urodził – w Filadelfii (USA).

A czy kiedykolwiek ten amerykański James Bond był w Wielkiej Brytanii? Tak, przeniósł się tam razem z ojcem po śmierci matki. Uczęszczał do szkoły w Harrow, następnie studiował w Cambridge. Po ośmiu latach pobytu wrócił do Stanów i szukał dla siebie odpowiedniego zajęcia. Kiedy tylko nadarzyła się okazja, wraz z kolegą odbył ekspedycję przyrodniczą wzdłuż Amazonki (Ameryka Południowa) i opracował pokaźną część kolekcji ptaków  Peru i Boliwii. Podjął też tam pracę jako ornitolog w Akademii Nauk Przyrodniczych i był kustoszem zbioru ornitofauny. Specjalizował się w ptakach Karaibów, co pozwoliło mu opublikować w 1936 roku monografię "Birds of the West Indies" (Ptaki Indii Zachodnich).

I tyle... a gdzie te wszystkie szpiegowskie historie, ta walka w obronie świata przed złem czarnych charakterów, gdzie to uwodzenie przepięknych kobiet, te romanse z agentkami innych wywiadów, te pościgi niesamowitymi samochodami i cała sterta "cudownych" gadżetów? Gdzie to wszystko? Jaki związek może mieć, choćby i ceniony ornitolog, z tak niesamowitym i tajemniczym światem walki wywiadów?

Związek jest bezpośredni i niezaprzeczalny. Co prawda James Bond ornitolog oraz pisarz, który stworzył historie o agencie 007 – Ian Fleming, nie znali się osobiście przed napisaniem pierwszej książki. Pisarz jednak znał Bonda dzięki jego monografii o ptakach Karaibów (owych Indii Zachodnich). Fleming mieszkał już od pewnego czasu na Jamajce (głównie podczas wakacji) i jednym z jego najbardziej ulubionych zajęć było obserwowanie ptaków. Był zapalonym ornitologiem hobbystą i w swoich zbiorach, tych czytanych i oglądanych codziennie, miał książkę Jamesa Bonda. Książka ta, także zagrała w jednym z filmów, a dokładniej w "Śmierć nadejdzie jutro" (2002 r.) - kiedy Agent 007, którego grał Pierce Brosnan, przegląda ją i wyraźnie widać tytuł na okładce, natomiast nazwisko autora, skądinąd Jamesa Bonda, zostało zgrabnie zasłonięte.

Fleming napisał swoją pierwszą książkę o kultowym bohaterze w 1953 roku na Jamajce, podczas wakacji – było to "Casino Royale". Głównemu bohaterowi, nadał nazwisko swojego ulubionego (jak zdawać by się mogło) ornitologa, bo – jak tłumaczył później - "brzmiało tak zwyczajnie jak to tylko możliwe". W liście napisanym do żony Bonda stwierdził: "Uderzyło mnie, że to krótkie, nieromantyczne, anglosaskie i do tego bardzo męskie nazwisko było tym, czego potrzebowałem. I tak narodził się drugi James Bond". Pisarz, by dopełnić formalności, skontaktował się także z samym ornitologiem, który na pytanie, czy zgadza się na takie wykorzystanie swojego imienia i nazwiska odpowiedział: "Fine with it" ("Niech tak będzie")... i to były pierwsze słowa Jamesa Bonda na żywo, wypowiedziane zanim wielu znamienitych aktorów wcieliło się wielokrotnie w tę jego rolę – w rolę niepokonanego agenta tajnych służb Jej Królewskiej Mości.

PP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA James Bond literatura
Czytaj także

Ian Fleming. Ojciec Jamesa Bonda

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 05:35
Najsłynniejszy szpieg w historii literatury i filmu został wymyślony przez byłego agenta wywiadu brytyjskiego. Bond narodził się prawdopodobnie jako zlepek cech kilku rzeczywistych postaci i... niespełnionych marzeń samego Fleminga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John R. R. Tolkien. 132. rocznica urodzin pisarza

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:41
Autor zachwycającej rozmachem trylogii "Władca Pierścieni", niemający sobie równych językoznawca i poliglota znający 30 języków, wybrany przez czytelników najwybitniejszym anglojęzycznym pisarzem XX wieku. J. R. R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku.
rozwiń zwiń