30 kobiet, które wybiły się w II Rzeczpospolitej
W lutym 1920 roku gen. Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim przybyli do Pucka, gdzie dokonano symbolicznych zaślubin Polski z morzem. W poniedziałek (10.02) obchodziliśmy setną rocznicę tego wydarzenia, a dzień później ukazała się bezpłatna publikacja "Pomorscy ojcowie niepodległości. Historia i pamięć". Zaprezentowane są w niej życiorysy wybitnych polskich patriotów działających na rzecz niepodległości i polskości Pomorza.
- Negocjacje ws. przyszłości Pomorza rozpoczęły się w styczniu 1919 roku. Tym, który położył największe zasługi dla Polski w tej kwestii, był Roman Dmowski. W pięciogodzinnej mowie, wzajemnie siebie tłumacząc z angielskiego na francuski i w drugą stronę, wygłoszonej przed najważniejszymi decydentami ówczesnego świata, udowadniał polskie prawo do morza, ale również do granic wschodnich - opowiadał Krzysztof Drażba.
II RP odzyskała dostęp do Bałtyku na mocy Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Po jego ratyfikacji i wejściu w życie rozpoczęło się przejmowanie tych terenów od Niemców. Z audycji można było się dowiedzieć, jak przebiegał ten proces.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Krzysztof Drażba (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku)
Data emisji: 13.02.2020
Godzina emisji: 8.30
pg/jp