24 maja 1939 roku zmarł w Berlinie Aleksander Brückner, wybitny slawista, historyk literatury i kultury polskiej. Nie istniały epoki mu obce, znał się na wszystkim: od wczesnego średniowiecza aż po dzieje najnowsze.
– Był maniakiem pióra i całkiem niedawno wyszło na jaw, że pisywał recenzje teatralne z bieżących przedstawień, które ogłaszał pod pseudonimem – mówił prof. Janusz Tazbir w audycji Bożeny Markowskiej "Biografie niezwykłe" z 2006 roku. – Co więcej, pisywał bryki, czyli skróty do użytku szkolnego, dla uczniów. Po prostu lubił pisać.
20:59 aleksander bruckner- biografie niezwykłe.mp3 O polihistoryzmie (wszechstronnej wiedzy) Aleksandra Brücknera, wybitnego historyka literatury i kultury, mówią prof. Janusz Tazbir oraz prof. Tomasz Szarota, aud. Bożeny Markowskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". (PR, 28.02.2006)
Poszukiwacz literackich perełek
Urodził się 29 stycznia 1856 w Brzeżanach (dziś Ukraina). Studiował we Lwowie, a staże naukowe odbył w Lipsku, Berlinie i Wiedniu u wybitnych slawistów. Aż do 1924 roku wykładał na Uniwersytecie w Berlinie.
Jak podkreślał sam prof. Janusz Tazbir, prof. Aleksander Brückner miał wielką zdolność przeszukiwania bibliotek i źródeł historycznych. Około 1890 roku odnalazł w Bibliotece Petersburskiej "Kazania świętokrzyskie", które opracował i opublikował. Oprócz tego opracował także spuściznę literacką po barokowym poecie Wacławie Potockim.
– On jest niezastąpiony w opisywaniu wieku XVII – podkreślał prof. Tazbir. – On zbadał wiele rękopisów, wprowadził do obiegu naukowego, odkrył, zaopatrzył w komentarze.
Odmienił oblicze polskiej literatury
– Aleksander Brückner był wybitnym Polakiem mieszkającym w Berlinie przeszło 60 lat – mówił prof. Tomasz Szarota. – Był jednym z dwóch polskich profesorów do II wojny światowej z katedrą na Uniwersytecie Berlińskim – to zupełny ewenement.
Był współtwórcą wydawanej od 1904 roku "Wielkiej Powszechnej Encyklopedii Ilustrowanej". Wykaz publikacji w dorobku Brücknera wynosi ponad 1500 pozycji, niektóre z nich w znaczący sposób zmieniły spojrzenie na literaturę polską.
– Zadziwiał wszystkich wszechstronnością zainteresowań, ogromem dokonań humanisty – mówił dr Janusz Osica w audycji "Kronika niezwykłych Polaków" w 2002 roku.
07:05 aleksander bruckner - wybitny uczony.mp3 O odkrywczej pracy Aleksandra Brücknera dla polskiej literatury mówi dr Janusz Osica, aud. Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego "Kronika niezwykłych Polaków". (PR, 3.10.2002)
mb, kor-wm