Historia

Pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 05:30
8 września 1717 roku w obecności 200 tysięcy pielgrzymów odbyła się na Jasnej Górze pierwsza koronacja cudownego obrazu Matki Bożej jasnogórskiej. Ceremonii przewodniczył i prowadził biskup chełmski Krzysztof Jan Szembek, z nadania nuncjusza papieskiego Girolama Grimaldiego, po ostatecznej decyzji, którą podjął papież Klemens XI.
Matka Boska Jasnogórska
Matka Boska JasnogórskaFoto: shutterstock

Koronacja cudownego obrazu

To papież ofiarował drogocenne korony, a te dotarły na Jasną Górę już 22 lipca 1717 roku wraz z dekretem upoważniającym bp. Szembeka do dokonania tej koronacji.

O wydarzeniu można przeczytać w wielu religijnych mediach i patriotycznych przekazach, bo fakt koronacji stał się jednym z najistotniejszych faktów polskiej religijności i patriotycznych postaw w historii naszej ojczyzny. Narodowe Centrum Kultury informując o trzechsetnej rocznicy tego wydarzenia tak opisuje w kilku zdaniach tło całego zdarzenia: "Koronacja cudownego obrazu wiąże się z ideą królewskości Maryi, znaną w Polsce już od czasów Jagiellonów, kiedy to pierwsi władcy powierzali indywidualnie państwo w opiekę Matce Boskiej Jasnogórskiej. Dzięki ślubowaniu lwowskiemu (1656), za panowania Jana Kazimierza Maryja stała się oficjalnie Królową Polski. Koronacja Cudownego Obrazu była dopełnieniem tych ślubów. 8 września 1717 roku, w dzień Narodzin Najświętszej Marii Panny, biskup chełmski Krzysztof Szembek koronował Obraz. Uroczystość ta odbyła się dzięki zgodzie papieża Klemensa XI, fundatora drogocennych koron".

Śluby lwowskie

Co ciekawe, już Jan długosz, polski historyk i kronikarz w swoich kronikach nazwał Matkę Bożą "Najdostojniejszą Królową świata i naszą". A nieco później łaciński poeta renesansowy Grzegorz z Sambora wysławiał imię Bogarodzicy jako Królowej Polski. Nie można też zapomnieć, że, idąc drogą wyznaczoną przez wcześniejszych naszych władców, król Jan II Kazimierz Waza przy okazji złożonych 1 kwietnia 1656 roku Ślubów Lwowskich nazwał Matkę Bożą Patronką i Królową Polski. Rzecz miała miejsce w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie podczas mszy świętej przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, a słowa ślubowania i zawierzenia Matce Bożej był polski święty Andrzej Bobola. Podczas mszy nuncjusz apostolski w Polsce Pietro Vidoni aż trzykrotnie intonował wezwanie "Regina Regini Poloniae". Postaci Matki Bożej i Dzieciątku Jezus zawieszono drogocenne korony.

Czytaj także: Śluby lwowskie Jana Kazimierza

Portal "Miłujcie się", słowami o. Wojciecha Mainka, tak opisuje historię obrazu na Jasnej Górze: "Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest jednym z najbardziej znanych i czczonych obrazów na świecie. W 1384 r. Władysław, książę Opola, pozostawił antyczny obraz Matki Bożej na Jasnej Górze, oddając go pod opiekę ojcom paulinom, przybyłym z Węgier. Obraz ten jest znakiem niewidzialnej, ale rzeczywistej obecności Maryi. Umierając na krzyżu, Zbawiciel dał nam swoją Matkę i zawierzył każdego człowieka Jej Niepokalanemu Sercu. Pan Jezus oddał nas w Jej opiekę, ponieważ pragnął, aby była Matką każdego z nas oraz aby uczyła nas wierzyć i kochać Boga "z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił" (Pwt 6,5)"

Miejsce królewskich pielgrzymek

Tradycję znaczących królewskich wotów względem obrazu wyraziście opisuje jasnogórski portal, odnosząc się do pierwszej w Polsce papieskiej koronacji cudownego obrazu, a wszystko to na podstawie akt prowincji polskiej zakonu paulinów. Czytamy tam, że "stała się celem pielgrzymek możnowładców, a nawet monarchów polskich zarówno z dynastii jagiellońskiej, jak i królów elekcyjnych. Składali oni Matce Bożej swe dary w postaci regaliów, np. Zygmunt II August ofiarował królewskie berło, Władysław IV w 1648 roku dwie korony na głowę Maryi i Dzieciątka, a wreszcie August II Sas w 1717 roku złotą, wysadzaną diamentami koronę, którą umieszczono nad Obrazem".

Portal ten zauważa także fakt łączności ślubowań lwowskich z jasnogórską koronacją, pisząc: "Dopełnieniem ślubowań lwowskich była uroczysta koronacja Cudownego Obrazu w 1717 roku. W sposób liturgiczny usankcjonowano wtedy akt mający znaczenie polityczne. Maryja stała się faktyczną i pełnoprawną Władczynią Polski. W sumie można stwierdzić, że idea królewskości Maryi nad narodem polskim przechodziła różne etapy swego rozwoju począwszy od form prywatnych oddania państwa w opiekę Maryi, aż do oficjalnego i potwierdzonego przez najwyższy autorytet kościelny uznania Jej za Królową Polski".

Zachęcamy do świętowania tego niebywałego wydarzenia i do odwiedzenia wskazanego źródła i przeczytanie całego, bardzo obszernego opisu wielodniowych przygotowań i samej uroczystości. Tu miejsca byłoby mało dla tak ważnej relacji.

PP


Czytaj także

Potop szwedzki powstrzymała Jasna Góra

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 05:40
- Ogromną rolę w odpieraniu wroga, nie tylko militarną, ale również moralną, odegrał klasztor na Jasnej Górze z jego przeorem Augustynem Kordeckim, paulinami i innymi obrońcami twierdzy - mówiła w Polskim Radiu prof. historii Teresa Chynczewska-Hennel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śluby lwowskie Jana Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 05:45
"Ja, Jan Kazimierz, z łaski Twego Syna, Króla królów, Pana mojego i z Twego zmiłowania się król, padam do Twych stóp najświętszych i obieram Cię dziś moją i państw mych patronką" - przyrzekał Jan Kazimierz, klęcząc 1 kwietnia 1656 roku przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Prymas Wyszyński rzuca wyzwanie komunistom

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 05:55
"Gdy upływają trzy wieki od radosnego dnia, w którym zostałaś Królową Polski, oto my, dzieci Narodu Polskiego i Twoje dzieci, krew z krwi przodków naszych, stajemy znów przed Tobą, pełni tych samych uczuć" - brzmiały pierwsze słowa Ślubów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeor Augustyn Kordecki – obrońca Jasnej Góry

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 05:45
– Obrona Częstochowy jest wydarzeniem, które dostało się do historycznej pamięci przede wszystkim dzięki prozie Henryka Sienkiewicza. Oto natchniony przeor paulińskiego klasztoru z pomocą kilkuset żołnierzy, mnichów i szlachty wytrzymał czterdziestodniowe ciężkie oblężenie w niewielkiej twierdzy i zmusił do sromotnego odwrotu liczniejszą armię szwedzką – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O wartości życia człowieka. Encyklika Jana Pawła II "Evangelium vitae"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 05:40
25 marca mija dwadzieścia osiem lat od publikacji "Evangelium vitae" (łac. "Ewangelii życia") - jednej z nielicznych encyklik Jana Pawła II poświęconej sprawom społecznym. 
rozwiń zwiń