Historia

W Wilnie ruszyła czterodniowa kwesta "Pomnikom Rossy"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 05:40
Przy głównej bramie najstarszej wileńskiej nekropolii Rossa 1 maja br. ruszyła czterodniowa kwesta na rzecz odbudowy zabytkowych pomników. Kwestują przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, harcerze oraz uczniowie szkół polskich.
Poczty sztandarowe na cmentarzu na Rossie, 1936 r.
Poczty sztandarowe na cmentarzu na Rossie, 1936 r.Foto: NAC

- Kwestę w pierwszy majowy weekend organizujemy od lat głównie z myślą o turystach z Polski, którzy w tych dniach licznie odwiedzają Wilno i Rossę – powiedział PAP Dariusz Żybort, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, organizator akcji.

Po raz pierwszy jest możliwość ofiarować nie tylko gotówkę, ale też skorzystać z czytnika kart płatniczych i przekazać 5, 10 lub 20 euro.

Żybort przyznał, że Polacy są hojni. Każdego roku w czasie długiego majowego weekendu Stowarzyszenie pozyskuje ponad 6 tys. euro. - Pieniądze z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na odbudowę pomnika nagrobnego na Nowej Rossie harcerki Lili Klonowskiej (1914-1934). W ten sposób chcemy też podziękować naszym harcerzom, którzy aktywnie wspierają wszystkie nasze akcje – podkreślił Żybort.

Zawdzięczając staraniom SKOnSR na Rossie odnowiono ponad 200 pomników, a kilkadziesiąt nowych wzniesiono. Stowarzyszenie zakłada, że w tym roku uda odnowić blisko 20 pomników.

- Prace już trwają w kwaterze Adama Jochera, zmarłego w 1860 roku, znanego bibliografa, bibliotekarza i wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego. Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej pracujemy też przy miejscu pochówku dwóch polskich żołnierzy – informował Żybort.

Przewodniczący Stowarzyszenia przyznał jednak, że staraniem społecznym można zadbać o kilkadziesiąt pomników rocznie, "ale odnowić całą nekropolię nie da się bez zaangażowanie państwa polskiego i litewskiego".

Rossa, najstarsza wileńska nekropolia, założona w 1801 roku, składa się z kilku części zwanych Starą i Nową Rossą oraz Cmentarza Wojskowego z mauzoleum, w którym spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka.

Na Rossie jest około 26 tys. nagrobków, pomników i grobowców. Spoczywają tu m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki, spoczywają polscy żołnierze, uczestnicy Powstania Styczniowego.

Na Rossie pochowani są również ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Cziurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.

Czytaj także:

Anioły, kamienne drzewa i serce Marszałka. 222 lata cmentarza na Rossie

Litwa. Na Cmentarzu na Rossie odnowiono 15 pomników


PAP/im

Zobacz więcej na temat: Wilno cmentarz Litwa
Czytaj także

Tu leżą słynni Polacy. Najważniejsze polskie nekropolie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 05:52
Leżą na nich doczesne szczątki koronowanych głów i przywódców narodu, najwybitniejszych artystów i polityków. Najsłynniejsze rodzime cmentarze są nie tylko miejscem pochówku, ale też niezwykłym pomnikiem polskiej historii i świadectwem naszej tożsamości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilno: odsłonięto pierwszy w litewskiej stolicy pomnik powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 16:32
Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych został odsłonięty w Wilnie. W litewskiej stolicy jest to pierwszy monument, który upamiętnia bohaterów tamtego zrywu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwają starania, aby palmy wileńskie trafiły na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 09:57
Na Wileńszczyźnie w Niedzielę Palmową przed świątyniami sprzedawane są tradycyjne palmy wileńskie. Są one jedyne w swoim rodzaju. Ich wyplataniem zajmują się Polki, mieszkające w podwileńskich miejscowościach.
rozwiń zwiń