Historia

Powstanie Warszawskie w kolorze. Ukazał się wyjątkowy album powstańczych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 05:40
Album "Kolor Powstania. 100 najważniejszych zdjęć walczącej Warszawy" to wybór fotografii z Powstania Warszawskiego poddanych koloryzacji. - Chcieliśmy tamten świat wyciągnąć z przeszłości, pokazać pięknych i młodych powstańców w takiej perspektywie, która pozwoli następnym pokoleniom rozpoznać się w powstańcach - powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Album Kolor Powstania. 100 najważniejszych zdjęć walczącej Warszawy ukazał się nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego,
Album "Kolor Powstania. 100 najważniejszych zdjęć walczącej Warszawy" ukazał się nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego,Foto: materiały prasowe

Selekcji zdjęć dokonał znany fotografik Chris Niedenthal - autor zdjęcia-symbolu stanu wojennego. - Każde zdjęcie z czasów Powstania Warszawskiego jest ikoniczne. Chciałem pokazać jak najwięcej życia codziennego powstańczej Warszawy. Mimo strasznych warunków ludzie chcieli żyć normalnie - powiedział PAP fotografik.

W albumie zobaczymy m.in. zdjęcia ukazujące chwile radości powstańców, cywilów przygotowujących posiłki dla walczących, młodych zakochanych ludzi, żołnierzy odpoczywających po walce. Okładkę stanowi fotografia Eugeniusza Lokajskiego "Broka" przedstawiająca grupę powstańców z Oddziału Osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych bawiących się z pieskiem o imieniu Kropka.

- Działy się wtedy straszne rzeczy, była walka, ludzie ginęli lub zostawali ranni. Chciałem jednak pokazać, że w strasznych i tragicznych warunkach było – oczywiście do pewnego stopnia – normalnie życie – podkreślił w rozmowie z PAP Chris Niedenthal.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Fotografie jak "wehikuł czasu"

Fotografik wybrał dokładnie sto fotografii. - Zdjęć z powstania jest oczywiście mnóstwo, wiele z nich znamy. Uznałem jednak, że tyle wystarczy, ponieważ inaczej ta opowieść mogłaby być przegadana. Myślę, że w tym wypadku lepiej było pokazać mniej niż więcej – powiedział.

Fotografie z powstania nazwał "wehikułem czasu". - Widzimy, co się działo w Warszawie 80 lat temu, jak miasto zostało zniszczone. Oglądanie tych zdjęć to niesamowite doświadczenie - podkreślił.

Chris Niedenthal ocenił również warsztat powstańczych fotografów.

- To nie byli młodzi fotoreporterzy wojenni z wielkim doświadczeniem, jakich mamy dzisiaj. Zostali jednak zapoznani z techniką fotograficzną, pracą w ciemni. Trudno zresztą się spodziewać, żeby do powstańczej Warszawy przyjechali zawodowcy chociażby z Ameryki i robili zdjęcia po stronie powstańców, to nie były te czasy. Ponadto miasto było zamknięte. Fotografowali zatem ci, którzy byli na miejscu, a zdjęć używali do dokumentacji – powiedział. - Nie mówię, że byli oni fotograficznymi amatorami. Eugeniusz Lokajski robił zdjęcia jeszcze przed wojną i gdyby nie zginął w powstaniu, mógłby robić śmiało karierę fotografa. Po wojnie zdjęcia dalej robił także Sylwester "Kris" Braun - dodał.

"Każde zdjęcie jest ikoniczne"

Powstanie Warszawskie znamy jedynie w czerni i bieli. Zdjęcia, które znalazły się w albumie, zostały poddane koloryzacji. - To wielka różnica, w kolorze wszystko wygląda bowiem inaczej. Wiem, że wielu fotografów, w tym i ja kiedyś, uważa, że niedobrze jest koloryzować czarno-białe zdjęcia. Dziś można jednak koloryzację zrobić delikatnie i dobrze, nie są to kolory disnejowskie - wyjaśnił Chris Niedenthal.

Niedenthal jest autorem zdjęcia-symbolu z początku stanu wojennego w Polsce - widać na nim m.in. plakat filmu "Czas apokalipsy" na frontonie kina Moskwa. Zapytany o to, czy udało mu się zamieścić w albumie równie symboliczną fotografię z czasów powstania, podkreślił, że on swoje zdjęcie robił w innych warunkach niż te, w których wykonywali je powstańcy.

- W 1944 roku wszędzie dookoła było niebezpieczeństwo, nie było czasu na zabawę kadrem. Można zatem powiedzieć, że każde zdjęcie z czasu powstania jest ikoniczne, zwłaszcza że fotografowie nie byli dopuszczani bezpośrednio w okolice walk – podkreślił i przyznał, że duże wrażenie zrobiło na nim zdjęcie pary siedzącej prawdopodobnie na murze. - Wyglądają bardzo współcześnie, zwłaszcza że patrzymy na zdjęcie w kolorze. Lubię to zdjęcie, ponieważ pokazuje, że w tych strasznych warunkach ludzie mimo wszystko chcieli żyć normalnie – powiedział.

"Chcieliśmy tamten świat wyciągnąć z przeszłości"

W rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zauważył, że kierowane przez niego muzeum bardzo często przeprowadza badania dotyczące tego, jak młodzi ludzie postrzegają świat i w jaki sposób korzystają z treści historycznych w Internecie. - Nawet ci nastolatkowie, którzy deklarują zainteresowanie historią, przyznają, że czarno-białe zdjęcia nie za bardzo ich interesują, po prostu je pomijają.

Zaznaczył, że MPW poprzez album ze zdjęciami powstańczego miasta chciało opowiedzieć o Powstaniu Warszawskim w formie bliższej odbiorcy.

Jak powiedział Jan Ołdakowski, proces koloryzacji trwał prawie rok. - Podjęliśmy decyzję, że kolorowanie będzie maksymalnie realistyczne, wiarygodne, bliskie oryginalnemu kolorowi ubrań, budynków. Aby tak się stało, posiłkowaliśmy się zbiorami naszymi lub innych muzeów - wyjaśnił. Zastrzegł, że w procesie kolorowania zdjęć nie korzystano z pomocy sztucznej inteligencji, "która oczywiście zrobi to chętnie, jednak to nie będzie wiarygodny kolor powstania".

Według niego jednym z celów koloryzacji jest "uwspółcześnienie, pokazanie pięknych i młodych powstańców w takiej perspektywie, która pozwoli następnym pokoleniom rozpoznać się w powstańcach, pokazać, że wszyscy jesteśmy ogniwami w cyklu pokoleń". Zwrócił też uwagę, że na wielu zdjęciach młodzi powstańcy wyglądają bardzo współcześnie, mogliby jechać z nami dzisiaj metrem czy tramwajem. - Chcieliśmy tamten świat wyciągnąć z przeszłości, z czarno-bieli - dodał.

Jan Ołdakowski wskazał na zdjęcie młodego powstańca trzymającego w rękach komiks "Flash Gordon". - Ten komiks czyta z taką miną, jaką pewnie mają dzisiaj tysiące młodych ludzi w Warszawie czytający komiksy - powiedział. Muzeum planuje wydanie tego komiksu w formie reprintu.

Nowe spojrzenie na Powstanie Warszawskie

Fotografiom towarzyszą teksty historyka i filmoznawcy Grzegorza Sołtysiaka, który w rozmowie z PAP wskazał, że "obraz Powstania Warszawskiego, jaki wyłania się ze zdjęć, to nie tylko walka, ale również zwyczajność, życie codzienne". Powiedział, że jest to wielobarwny obraz tego, co wydarzyło się w Warszawie 80 lat temu. Jego zdaniem oglądanie tych fotografii jest emocjonalną podróżą w sierpniowe dni 1944 roku.

Czytelnicy znajdą w albumie także odpowiadające ilustracjom fragmenty z relacji warszawskich żołnierzy i cywilów. - Dzięki tym cytatom chciałem wydobyć emocje, ponieważ są to wypowiedzi bohaterów tamtych wydarzeń. Bardzo często te osoby znały powstańców, którzy są na zdjęciach, albo znały sfotografowane miejsca, walczyły na tych barykadach – powiedział Sołtysiak.

- Teksty, które napisałem, są zatem wypadkową emocji towarzyszących mi podczas czytania relacji i wspomnień oraz oglądania fotografii. Mam nadzieję, że układa się to w osobistą opowieść o powstaniu - zaznaczył. - Chociaż minęło 80 lat i wydaje się nam, że właściwie niewiele nowego można powiedzieć, ten album jest nową opowieścią i nowym spojrzeniem na to, co wydarzyło się w Warszawie w 1944 roku – podkreślił Sołtysiak.

***

Album "Kolor Powstania. 100 najważniejszych zdjęć walczącej Warszawy" ukazał się nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Anna Kruszyńska/PAP/th


Czytaj także

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski. To on wydał rozkaz o rozpoczęciu powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 05:50
58 lat temu, 24 sierpnia 1966 roku, zmarł gen. dywizji Tadeusz Bór-Komorowski, Komendant Główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier RP na uchodźstwie w latach 1947-1949.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były strażnik z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen nie stanie przed niemieckim sądem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 05:40
Sąd w Hanau (Hesja, Niemcy) odmówił wszczęcia procesu przeciw 99-letniemu byłemu strażnikowi niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdy przedstawiono oświadczenie, że jest on trwale niezdolny do stawienia się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna oskarżony jest o pomocnictwo w zamordowaniu ponad 3,3 tys. osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN wyda drugi tom "Dokumentów zbrodni wołyńskiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:40
Publikacja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej zawiera relacje świadków i osób ocalałych z rzezi wołyńskiej spisane w zeszytach odnalezionych przed trzema laty na strychu domu w Tarnobrzegu. "Dokumenty zbrodni wołyńskiej" zawierają informacje i zeznania dotyczące niemal 30 tys. osób.
rozwiń zwiń