Historia

Unikatowy rzymski arsenał miał monumentalne rozmiary. Potwierdzili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 05:40
Arsenał w obozie rzymskiego Legionu Italskiego w Novae (Bułgaria) zajmował aż 32000 m kw. - ustalili archeolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas zakończonych tegorocznych prac badawczych. 
Jak dziś pracują archeolodzy?
Jak dziś pracują archeolodzy? Foto: Shutterstock/Microgen

- Odkrywana od kilku sezonów, monumentalna budowla uważana jest obecnie za w pełni unikatową: pierwszą w tak dużym stopniu zachowaną i badaną konstrukcją tego typu lokowaną na terenie obozów legionowych całego Cesarstwa Rzymskiego – zaznacza prof. Elena Klenina.

Unikatowa konstrukcja

Międzynarodowa Interdyscyplinarna Ekspedycja Archeologiczna Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania zakończyła miesiąc prac badawczych w Novae, w Bułgarii. Ekspedycja odbyła się pod kierunkiem prof. Eleny Kleniny z Wydziału Historii UAM i trwała od 4 lipca do 5 sierpnia. Zespołowi archeologów udało się ustalić, jaką powierzchnię zajmował arsenał w obozie rzymskiego Legionu Italskiego. 

- Nasze tegoroczne badania arsenału potwierdziły jego monumentalny i wyjątkowy charakter. Dziś możemy stwierdzić, że wymiary tej budowli wynoszą w przybliżeniu 80 × 40 m, a więc zajmuje ona obszar aż 3200 m kw. – powiedziała prof. Elena Klenina cytowana w informacji prasowej przesłanej do mediów. 

Wcześniejsze informacje dotyczące arsenałów w rzymskich obozach legionowych pochodziły wyłącznie z informacji zawartych w źródłach pisanych.

- Dzięki odkryciu reliktów tej budowli w Novae uzyskano niezbite dowody istnienia arsenałów, a co ważniejsze, formy architektonicznej – podkreśliła badaczka.

Czytaj także:

Gorąca granica imperium rzymskiego 

Novae było obozem legionowym wybudowanym w I w. n.e. przez rzymski legion, jako stała baza I Legionu Italskiego na limesie (granicy cesarstwa) dolnodunajskim w prowincji Mesia Inferior. W 69 r. postanowiono umocnić granicę cesarstwa, ponieważ obawiano się sąsiadującej z nią Dacji. Dlatego wtedy przeniesiono nad Dunaj świeżo sformowany legion, który tworzyli tylko mieszkańcy Italii - I Legion Italski stacjonował w Novae do poł. V w.

Od kilkudziesięciu lat teren obozu badają Polacy wspólnie z bułgarskimi partnerami. Prace archeologiczne w Novae należą do najdłużej realizowanych projektów naukowych na terenie Limesu Dolnodunajskiego - dawnej, północnej granicy Cesarstwa Rzymskiego.

Znajdujący się na klifowym brzegu Dunaju w północnej Bułgarii rzymski obóz legionowy i późnoantyczne miasto Novae badane jest przez niezależne, ale współpracujące ze sobą ekspedycje archeologiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowego Instytutu Archeologii z Muzeum Bułgarskiej Akademii Nauk w Sofii.


PAP/Naukawpolsce.pl/Urszula Kaczorowska/bm

Czytaj także

Zagadkowa łódź odnaleziona w pobliżu Twierdzy Modlin. "Może pochodzić z neolitu lub XIX wieku"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 05:40
Najstarszą formę łodzi - dłubankę - odnaleźli poszukiwacze w pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin - poinformował PAP archeolog Robert Wyrostkiewicz. Zabytek znajdował się w wodzie, w miejscu ujścia Narwi do Wisły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agonią utrwalona na tysiąclecia. Naukowcy rozwiązali zagadkę "krzyczącej mumii"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 14:30
To jedna z najsłynniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych mumii z czasów starożytnego Egiptu. Odnalezione w 1935 roku szczątki niezidentyfikowanej kobiety, pochowanej z wielkim przepychem w nekropolii Deir el-Bahari niedaleko Luksoru, cechowało to, że jej twarz zastygła z otwartymi ustami, w wyrazie niemego krzyku. Naukowcy twierdzą, że udało im się rozwikłać tajemnicę "krzyczącej mumii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie we Fromborku. Znaleziono cyrkiel z czasów Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 13:00
Podczas sondażowych prac archeologicznych na terenie ogrodów kanonickich we Fromborku odnaleziono XVI-wieczny cyrkiel z czasów Mikołaja Kopernika. To prawdopodobnie jeden z trzech odkrytych w Polsce takich instrumentów służących do wykonywania pomiarów geometrycznych i astronomicznych.
rozwiń zwiń