Historia

Gruba Kaśka w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 06:00
Miejsce bez, którego nie dałoby się praktycznie wypić kawy czy herbaty, albo zjeść zupy w wielu domach w Warszawie.
Audio
  • Czym jest Gruba Kaśka? Po praskich wodociągach oprowadza Paweł Biernacki, zastępca kierownika Wodociągu Praskiego (19.04.2009)
Gruba Kaśka i Chude Wojtki na Wiśle w Warszawie, PAPPiotr Rybarczyk prbp
Gruba Kaśka i Chude Wojtki na Wiśle w Warszawie, PAP/Piotr Rybarczyk pr/bp

Do tego wszystkiego potrzebna jest woda, a jej dostarczaniem zajmuje się - Gruba Kaśka. Jest to ujęcie wody w Warszawie, wieża umiejscowiona w nurcie Wisły. Sześć metrów pod dnem znajdują się dreny, które pompują wodę a potem trzysta metrów rurociągu transportuje ją pod Wisłą do Wodociągu Praskiego mieszczącego się na Saskiej Kępie.

Ujęcie wody – Gruba Kaśka zostało uruchomione 22 września 1964 roku. Jak mówi Paweł Biernacki, zastępca kierownika zakładu Wodociągu Praskiego - Przez te kilkadziesiąt lat obiekt nie był remontowany. W 2002 roku podjęto modernizację Grubej Kaśki, pod względem automatyki, sterowania i wyposażenia ujęcie jest teraz w pełni skomputeryzowane.

Do Grubej Kaśki prowadzi 130 metrowy tunel, biegnący częściowo pod Wałem Miedzeszyńskim i pod dnem Wisły. Jest on dostępny wyłącznie dla pracowników wodociągów.

Pomysł budowy tego ujęcia wody jest jak najbardziej polski. Było to bardzo duże osiągnięcie techniczne. Projekt opracował w latach 50. XX wieku inżynier Włodzimierz Skoraszewski. Był on autorem tzw. "ujęcia warszawskiego”, czyli systemu piętnastu drenów, które doprowadzają wodę do Grubej Kaśki. Sama idea i jej realizacja była na tyle innowacyjna, że sformułowanie "ujęcie warszawskie”  przyjęło się na całym świecie.

Skąd się wzięła nazwa?

Została ona wybrana w wyniku plebiscytu przeprowadzonego wśród mieszkańców Warszawy w latach 60. XX wieku. Nazwa miała nawiązywać do zabytkowej studni pochodzącej z XVII wieku – Grubej Kaśki na Tłomackiem. Znajduje się ona w Warszawie pośrodku pasa jezdni al. Solidarności u zbiegu z placem Bankowym, przy stacji metra Ratusz Arsenał. Wzniesiona w 1786 roku studnia służyła okolicznym mieszkańcom jako ujęcie wody, jedno z kilku wzniesionych w tym czasie w Warszawie.

Wokół Grubej Kaśki pływają Chude Wojtki. Są to spulchniacze hydrauliczne - statki, które strugami wody spłukują wierzchnią, najbardziej zanieczyszczoną warstwę.

Posłuchaj archiwalnej audycji Polskiego Radia. Grubą Kaśkę odwiedzają Tomasz Burnos i Hanna Dołęgowska.

mk

Czytaj także

Skarby prosto z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 08:00
Projekt naukowy "Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki" nadawałby się na jeden z wątków przygodowego filmu historycznego. Jego członkowie odkryli bowiem na dnie królowej polskich rzek prawdziwe skarby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisła wysycha. Najniższy poziom wody w historii

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 20:46
Obecny poziom wody w Wiśle jest najniższy od 45 lat, czyli momentu, kiedy zaczęto prowadzić pomiary w obecnym korycie rzeki - informuje hydrolog Grzegorz Walijewski z IMGW.
rozwiń zwiń