Historia

Nellie Bly zaczęła w szpitalu dla obłąkanych, skończyła w podróży dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 07:00
- Objedziesz glob w czasie krótszym niż ten, który wymyślił Juliusz Verne - takie zadanie wyznaczył Nellie Bly słynny amerykański wydawca Joseph Pulitzer.
Audio
  • Opowieść o Nellie Bly - felieton Melchiora Wańkowicza (1966)
Nellie Bly (Elizabeth Jane Cochran), źr.:Library of Congress, Wikimedia Commons
Nellie Bly (Elizabeth Jane Cochran), źr.:Library of Congress, Wikimedia CommonsFoto: Autor H. J. Myers

Była pierwszą kobietą, która podjęła się takiego zadania. O wyczynie Nellie Bly opowiadał na antenie Polskiego Radia Melchior Wańkowicz w gawędzie nadanej w 1966 roku. - Wówczas jeszcze sieć kolejowa była mało rozwinięta, poczta konna obsługiwała całe połacie świata, w wielu krajach kobieta nie mogła pojawiać się bez czerczafu, a w przeważającej większości musiała być w towarzystwie mężczyzny - mówił pisarz. Przypomniał tez okoliczności całego zdarzenia i rolę, jaką odegrał Pulitzer w organizacji wyprawy pod hasłem ”30 tysięcy mil dookoła świata”.
- To będzie sensacja światowa - stwierdził wydawca ”New York World”. - Zaaranżujemy wysyłanie korespondencji dzień w dzień i sieć kurierów. Wszędzie, gdzie tylko się da, będziesz mogła kablować, tysiące słów. Nie ma co troszczyć się o wydatki. W portach będą oczekiwali wysłannicy z przygotowanym materiałem informacyjnym, będziemy stale prezentować mapę, pokazując trasę podróży - przedstawiał swój plan.
Pomysł okazał się znakomity. Wyprawą Nellie Bly żył niemal cały świat. Wyruszyła 14 listopada 1889 roku o godzinie 3.40. Odpłynęła parowcem ”Augusta Victoria”. Miała wtedy 25 lat.
Kim była kobieta, która w tak młodym wieku porwała się na tak karkołomny wyczyn? Dlaczego to właśnie jej Joseph Pulitzer powierzył to zadanie? Z wielką swadą opowiadał o tym Melchior Wańkowicz. Przytaczał anegdoty, przybliżał fakty z życia dziennikarki.
Nellie Bly była pierwszą amerykańską kobietą, która podjęła się pracy reportera. Wsławiła się dziennikarstwem śledczym. Zatajając swoją tożsamość, dała się zamknąć w zakładzie psychiatrycznym dla kobiet na Blackwell's Island. Sekretarz ”New York World” początkowo odrzucił ten pomysł. Wańkowicz przypomniał jego reakcję i słowa skierowane do Pulitzera: - Jakaś dziewczyna przyszła ze skargą. Ona chce się zamknąć w domu wariatów, by napisać reportaż, ale nie dałem na to zgody.
Pulitzer jednak wyczuł, że ma przed sobą kogoś z iskrą reporterską i polecił wszystko zaaranżować. Niebawem kolejne numery gazety sprzedawały się, jak ciepłe bułeczki. Kolejne artykuły Bly biły rekordy popularności. Była ona mistrzynią reportażu wcieleniowego. To ona, podając się za żonę fabrykanta leków, udowodniła korupcję jednemu z kongresmenów, który pracował nad projektem ograniczającym handel lekami niewiadomego pochodzenia. A było to w tamtym czasie domeną wielkich koncernów farmaceutycznych. - Następnie zdekonspirowała handlarza żywym towarem, który trzymał w ręku policję - opowiadał Wańkowicz.
Do historii przeszła z racji swej podróży dookoła świata. Przemierzyła blisko 25 tysięcy mil. Na dworcu w Nowym Jorku stanęła 26 stycznia 1890 o godz. 03.15. Jej podróż trwała 72 dni 6 godzin i 8 minut. Realny reportaż pobił fikcję literacką o 7 dni, 17 godzin i 52 minuty.
Witały ją tłumy, orkiestra grała na jej cześć, a na trasie przejazdu rzucano kwiaty. Jakie były dalsze losy Nellie Bly? Posłuchaj barwnej opowieści Melchiora Wańkowicza.

Więcej felietonów znakomitego pisarza znajdziesz na platformie "moje.polskieradio.pl">>>

Czytaj także

John Glenn - najstarszy człowiek w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 07:00
John Glenn był pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Trzykrotnie okrążył Ziemię. Po 36 latach ponownie wyruszył w przestrzeń kosmiczną. Miał wtedy 77 lat.
rozwiń zwiń