Historia

Apeluję! Pomóżcie władzy ludowej! – wzywał Gomułka po powrocie z Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 07:00
- Kochamy was za to, że jesteście odważni. Nikogo tak nie witaliśmy jak Was, towarzyszu Wiesławie – odpowiadali ludzie zebrani tłumnie na stacji dworca w Terespolu w listopadzie 1956 r.
Audio
  • Przyjazd delegacji polskiej do Moskwy - relacja Polskiego Radia (15.11.1956)
  • Powitanie Gomułki na dworcu w Terespolu, przemówienie I sekretarza KC PZPR - transmisja Polskiego Radia (18.11.1956)
Biała Podlaska, tłumy witają powracającą z Moskwy polską delegację partyjno - rządową na czele z Wł.Gomułką, PAPCAF
Biała Podlaska, tłumy witają powracającą z Moskwy polską delegację partyjno - rządową na czele z Wł.Gomułką, PAP/CAFFoto: Henryk Grzęda

15 listopada polska delegacja na czele z nowo wybranym I sekretarzem KC PZPR przybyła do Moskwy. Na kolejowym Dworcu Białoruskim czekał na Polaków przywódca radziecki - Nikita Chruszczow. Sytuacja w obozie socjalistycznym była napięta. Powstanie węgierskie zostało zdławione, Gomułka też nie był do końca akceptowany przez towarzyszy radzieckich. W kraju zaczęły pojawiać się plotki, że tow. Wiesław może podzielić los Bolesława Bieruta, który trzy lata wcześniej zmarł podczas wizyty w Moskwie kiedy gościł na głośnym XX zjeździe KPZR. Wizyta przebiegła jednak bez przeszkód. Umorzono zadłużenie Polski wg stanu z 1 listopada, postanowiono o repatriacji 30 tysięcy Polaków z ZSRR oraz uzgodniono status wojsk radzieckich w Polsce.

Na powracającą pociągiem delegację partyjno-rządową na każdej stacji czekały tłumy. - Musimy się stąd wydobyć, bo zostaniemy zagnieceni – relacjonował dziennikarz Polskiego Radia. Euforia wśród zebranych była ogromna.

- Na peronie stacji w Terespolu tłumy ludzi, przeważa młodzież szkolna, jest orkiestra kolejarzy, jest prasa, kronika filmowa i my, sprawozdawcy Polskiego Radia - słyszymy w zachowanej w archiwach PR transmisji. - Wszyscy przyszli przywitać tow. Gomułkę i polską delegację, która wraca z Moskwy do Warszawy.

- Ja już ochrypłem, nic mówić nie mogę, to tak na każdej stacji – powiedział w pewnym momencie Gomułka. Przemówił do zebranego tłumu:

- Radzieckie kierownictwo partii i rządu zlikwidowało, zgodnie z naszymi żądaniami, wszystkie te nieprawości, które miały miejsce za czasów Stalina. Towarzysze radzieccy uznali, że Polska powinna być w pełni suwerenna, niepodległa, że nikt nie ma prawa mieszać się w nasze sprawy wewnętrzne i oni nigdy w nasze sprawy wewnętrzne mieszać się nie będą – stwierdził.

Te słowa I sekretarza KC PZPR zostały przyjęte owacyjnie. Ludzie byli pełni nadziei, że odwilż, która się rozpoczęła w październiku 1956 będzie trwać. Entuzjazm wywołały też i te słowa Gomułki: - Załatwiliśmy też sprawy gospodarcze, te pewne nienormalności, jakie miały miejsce w naszych obrotach handlowych. Jeśli chodzi o węgiel towarzysze radzieccy uznali słuszność naszych pretensji i uzyskaliśmy zwrot należnych nam sum.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków Polskiego Radia obrazujących wydarzenia sprzed blisko 60 lat.

Więcej faktów z najnowszej historii Polski znajdziesz na ”moje.polskieradio.pl”>>>

Czytaj także

30 lat temu zmarł tow. Wiesław

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 08:00
"Towarzysze! Nie pozwalajcie reakcyjnym podżegaczom i różnym chuliganom stawać w poprzek naszej drogi. Wara im od czystego nurtu walki socjalistycznych i patriotycznych sił narodu! Pędźcie precz prowokatorów i reakcyjnych krzykaczy" - mówił Władysław Gomułka na wiecu w Warszawie 24 października 1956.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chruszczow w Warszawie, czyli jak Mao Zedong ocalił Polskę przed Sowietami!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 07:00
Był rok 1956. Na 19 października wyznaczono początek obrad VIII Plenum KC PZPR. Część działaczy partyjnych zawiadomiła Moskwę, że w Polsce szykują się zmiany, które mogą być groźne dla ustroju socjalistycznego. Do Warszawy z niezapowiedzianą wizytą przyleciał sam Nikita Chruszczow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Partia nie będzie rzucać narodowi pustych obietnic"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 07:00
- W ciągu ostatnich lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele nieprawości i bolesnych rozczarowań – tymi słowami Władysław Gomułka rozpoczął swe słynne przemówienie w 1956 roku .
rozwiń zwiń