Historia

Cisza przed "Pustynną Burzą”

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 06:00
Dla Husajna atak na Kuwejt miał przede wszystkim znaczenie ekonomiczne. Iracki prezydent był przekonany, że skoro Zachód nie interweniował w konflikt iracko-irański, to również teraz powstrzyma się od militarnych reakcji.
Audio
  • Agresja Iraku na Kuwejt - fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie"
  • Reakcje świata na wojnę w Zatoce Perskiej - fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie"
  • A więc wojna - działania wojenne w Zatoce Perskiej, przebieg operacji "Pustynna Burza" - fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie"
  • Konflikt narasta, Polacy wracają do kraju - fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie"
Operacja Pustynna Burza, foto: LCDR Ken Neubauerwikipediadomena publiczna
Operacja "Pustynna Burza", foto: LCDR Ken Neubauer/wikipedia/domena publiczna

W 1990 sytuacja na Bliskim Wschodzie zaogniała się coraz bardziej. Irak dokonał agresji na Kuwejt i koncentrował tam coraz większe siły. Zachód zaniepokojony tą sytuacją wysyłał w rejon Zatoki Perskiej wojska sojuszu antyirackiego. Po licznych ostrzeżeniach wobec Iraku, 29 listopada ONZ postawiła Husajnowi ultimatum. W myśl rezolucji nr 678, Stany Zjednoczone i 28 krajów z nimi sprzymierzonych, miały prawo do zaatakowania wojsk irackich, jeśli te do dnia 15 stycznia 1991 roku nie wycofają się z okupowanego Kuwejtu. Rząd w Bagdadzie odrzucił te żądania.

Dyplomatyczne fiasko
Obie strony podejmowały jeszcze pewne wysiłki dyplomatyczne. Fiaskiem skończyły się próby mediacji sekretarza ONZ Javiera Péreza de Cuéllara oraz rokowania szefa irackiego MSZ i wicepremiera Tarika Aziza z sekretarzem stanu USA Jamesem Bakerem w Genewie. Władze irackie zgodziły się na pewne ustępstwa, między innymi na uwolnienie wszystkich zakładników amerykańskich przetrzymywanych w tym kraju, nie udało się jednak rozwiązać kwestii okupowanego Kuwejtu na drodze pokojowej.
15 stycznia 1991 roku wojska irackie wciąż znajdowały się w Kuwejcie. Na pograniczu saudyjsko-irackim stacjonowało już ponad pół miliona żołnierzy z 34 krajów w tym: USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Kanady, Australii i licznych państw arabskich. Niewielkie kontyngenty pomocnicze wysłały nawet państwa z byłego bloku komunistycznego: Czechy, Rumunia, Węgry i Polska. Termin ultimatum postawionego przez ONZ Irakowi minął, sytuacja dojrzała do zbrojnego rozwiązania.

Operacja "Pustynna Burza"
Już dwa dni później 17 stycznia 1991 roku koalicja antyiracka rozpoczęła wojskową operację "Pustynna Burza". Akcja przeprowadzona przez Stany Zjednoczone i międzynarodową koalicję, poparta przez Organizację Narodów Zjednoczonych, zmusiła Irak do wyjścia z Kuwejtu.
"Pustynna Burza" była jedną z kilku operacji przeprowadzonych w czasie I wojny w Zatoce Perskiej. Wojna wybuchła 2 sierpnia 1990 roku i zakończyła się w marcu następnego roku. W trakcie "Pustynnej Burzy zostały po raz pierwszy użyte pociski samosterujące "Tomahawk”. O rozpoczęciu operacji poinformował amerykański prezydent George Bush senior.
- Dwie godziny temu siły powietrzne aliantów rozpoczęły atak na cele wojskowe w Iraku i Kuwejcie. Atak trwa podczas mojego przemówienia. Nie biorą w nim udziału siły lądowe. Ten konflikt rozpoczął się 2 sierpnia, gdy iracki dyktator najechał na małego i bezbronnego sąsiada. Wówczas Kuwejt – członek Ligii Arabskiej i ONZ został zmiażdżony – mówił prezydent.
W pierwszej fazie operacji siły lotnicze bombardowały wojska irackie w Kuwejcie. Pociski rakietowe niszczyły również infrastrukturę obronną Iraku. Po atakach lotniczych, w lutym wkroczyły do akcji siły lądowe, które po trzech dniach uwolniły Kuwejt. 26 lutego Saddam Husajn zdecydował o wycofaniu wojsk z tego kraju i obiecał spełnić żądania ONZ. 28 lutego prezydent USA George Bush senior ogłosił zakończenie wojny i wyzwolenie Kuwejtu. 3 marca Husajn podpisał zawieszenie broni.
Po zakończeniu I wojny w Zatoce Perskiej Irak nie poddał się naciskom ONZ, nie płacił odszkodowań wojennych i nie spełnił żądań organizacji. Część polityków i wojskowych krytykowało amerykańskiego prezydenta, że zakończył wojnę wraz z wyzwoleniem Kuwejtu i nie obalił reżimu Saddama Husajna. Dokonał tego jego syn George Bush junior, który w 2003 roku zaatakował Irak. Po dziewięciu miesiącach od inwazji, Saddam Husajn został schwytany, skazany na karę śmierci za zbrodnie przeciwko ludzkości, i stracony 30 grudnia 2006 roku.

Czytaj także

Rocznica zagazowania Kurdów przez Husajna

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 06:19
Dokładnie 22 lata temu irackie wojska zrzuciły bomby chemiczne na kurdyjskie miasto Halabdża. Wszystko w zemście za powstanie Kurdów przeciwko Saddamowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wicepremier Husajna podzieli jego los

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 09:08
Były iracki wicepremier i minister spraw zagranicznych Tarik Aziz został skazany przez Sąd Najwyższy Iraku na śmierć przez powieszenie za prześladowanie partii szyickich w czasie rządów Saddama Husajna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brutalna agresja na Kuwejt

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 08:00
- O godzinie 3.00 w nocy iracka armia napadła na Kuwejt. Po kilku godzinach prawie bez przeszkód dotarła do stolicy – komunikat tej treści podały wszystkie agencje świata. 2 sierpnia 1990 roku rozpoczęła się I wojna w Zatoce Perskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławny z okrucieństwa i brutalności

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 06:00
- Tyran upadł, niech nieszczęście mu towarzyszy - brzmiały słowa jednego ze świadków ostatnich chwil życia Saddama Husajna.
rozwiń zwiń