Historia

Antoni Padewski – teolog, który sypiał pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 06:00
- Mało historycznych postaci zostało tak gruntownie zmienionych przez potomność jak św. Antoni. Z wielkiego uczonego, z płomiennego kaznodziei potomność uczyniła strażnika pogubionych rzeczy, uczynnego gońca, który je zwraca roztargnionym właścicielom – mówił Karol Zbyszewski, dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE.
Audio
  • Prawda i legenda o świętym Antonim Padewskim - gawęda Karola Zbyszewskiego, dziennikarza Rozgłośni Polskiej RWE (16.11.1988 r.)
Św. Antoni z Padwy, foto: wikipediadomena publiczna
Św. Antoni z Padwy, foto: wikipedia/domena publiczna

13 czerwca 1231 roku zmarł Antoni Padewski, włoski teolog pochodzenia portugalskiego, franciszkanin, święty, doktor Kościoła.
Naprawdę nazywał się Fernando Martins de Bulhões, urodził się w 1195 roku w Lizbonie. Bardzo wcześnie poczuł religijne powołanie i wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna. Aby się dalej kształcić pojechał na studia do Coimbry, która była wtedy stolicą Portugalii. Tam młody mnich poznał kilku braci z żebraczego zakonu franciszkanów, założonego 10 lat wcześniej przez Franciszka z Asyżu. Zachwycony ich pokorą i energią, Fernando przeszedł do zakonu franciszkanów i przybrał imię Antoni. Liczył na to, że wyjedzie na misję do Maroka i poniesie tam śmierć męczeńską za głoszenie Ewangelii. Z powodu choroby, która przeszkodziła mu w podróży, musiał zrezygnować z planów i podjąć pracę ludowego kaznodziei we Włoszech.
- Antoni nie był zmyślonym chłopięciem ze zmyślonych obrazów. Był porywczy, twardy wobec heretyków, którzy wszczynali awantury podczas jego kazań. Dwa razy omal go nie zabili - mówił Karol Zbyszewski.
Posiadał wielki dar wymowy, który połączony z ascezą i duchowym żarem pozwolił mu gromadzić wokół siebie olbrzymie tłumy. Był obdarzony wieloma charyzmatami: miał dar czytania w ludzkich sumieniach, bilokacji oraz proroctwa. Sławny jako orator i uczony w całej zachodniej Europie wykładał na uniwersytecie w Bolonii, Montpellier i Tuluzie.
Przestrzegając zasad franciszkańskich Antoni chodził bosy i obdarty, nie miał nigdy ani grosza, jadł wyżebrane resztki i sypiał pod gołym niebem. W 1231 roku ciężko zachorował na puchlinę wodną. Zmarł 13 czerwca tego samego roku w wieku 36 lat. Choć Antoni spędził w Padwie zaledwie ostatnie półtora roku przed swoją śmiercią Padwa uznała od razu za swego naczelnego świętego.

Patron rzeczy zaginionych

Niecały rok później został kanonizowany przez Grzegorza IX. W 1946 roku Pius XII ogłosił go doktorem kościoła. Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, dzieci, górników, małżeństw, ubogich i podróżnych. W miejscu, gdzie go pochowano wznosi się potężna świątynia – Bazylika św. Antoniego w Padwie – jedno z najbardziej popularnych sanktuariów w Europie.
Na obrazach św. Antoni przedstawiany jest jako blady, szczupły, o chłopięcej twarzy blondynek z lilią w ręku. Jest to całkowicie nieprawdziwy wizerunek. W 1981 roku otwarto jego grobowiec. Na podstawie doskonale zachowanych szczątków sprzed 750 lat naukowcy ustalili, że był wysoki i przy tuszy. Antoni miał 190 cm wzrostu, poważną surową twarz, wysokie czoło i kruczo czarne włosy. Od stałego chodzenia boso i długiego klęczenia na modlitwach miał rozpłaszczone stopy i zgrubiałe kolana.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA religia
Czytaj także

Faustyna Kowalska. Miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 05:40
Jest jedną z najbardziej popularnych świętych naszych czasów. Do jej relikwii znajdujących się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pielgrzymują wierni ze wszystkich kontynentów. Urodziła się 25 sierpnia 1905 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstantyn I Wielki. "Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 05:30
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a specjalny edykt proklamował swobodę wyznawania tej religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Loyola - hiszpański rycerz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 06:00
Gdyby nie pech, który sprawił, że w 1521 roku podczas bitwy z Francuzami Ignacy został ciężko ranny w nogę, jego nazwisko było by dziś wymieniane pośród innych dzielnych dowódców Armii Hiszpańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław ze Szczepanowa. Biskup zamordowany przez króla

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 05:40
11 kwietnia 1079 roku z rozkazu króla Bolesława II został stracony za zdradę Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski. Jest jednym z patronów Polski oraz świętym Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń