Historia

Jak łapano ryby 9 tysięcy lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 10:00
Najstarsze na świecie pułapki na ryby odkryto u wybrzeży Szwecji
Jak łapano ryby 9 tysięcy lat temu?
Foto: sxc.hu

Archeolodzy odnaleźli na dnie Morza Bałtyckiego u wybrzeży Szwecji pozostałości drewnianych pułapek na ryby sprzed około 9000 lat - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Sodertorn we Flemingsbergu specjalizujący się w archeologii podwodnej, na stanowisku położonym na południowym wybrzeżu Szwecji, w regionie Skania, na dnie prehistorycznej doliny rzeki Verke obecnie zalanej przez morze.
Archeolodzy odkryli na głębokości od 5 do 12 metrów pozostałości siedmiu pułapek na ryby w kształcie koszy, uplecionych z leszczynowych drążków o grubości ludzkiego palca.
Datowanie próbek pobranych z jednego z koszy wykazało, że pochodzi on sprzed około 9 000 lat, czyli z okresu przed zalaniem doliny przez wody Bałtyku.
Zdaniem prof. Johana Ronnby z Uniwersytetu Sodertorn pułapki mogą być najstarszym na świecie znaleziskiem tego typu związanym z połowem ryb.

Jak poinformował archeolog Arne Sjostrom, znalezisko mogło służyć mieszkańcom doliny jako stacjonarna pułapka na ryby; podobne były umieszczane na dnie rzek i używane przez ludzi w różnych częściach świata od tysięcy lat.

Czytaj także

Flety najstarszymi instrumentami świata

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 11:32
Zrobione są z kości zwierząt i przetrwały ponad 40 tysięcy lat! O znalezisku poinformowali naukowcy z Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iberyjscy uczeni odkopali prehistoryczne bliźniaczki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 12:00
Szkielety dwóch noworodków - sióstr bliźniaczek - sprzed ponad dwóch tysięcy lat, odkryli naukowcy hiszpańscy na Półwyspie Iberyjskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytne rzymskie wraki u wybrzeży Grecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 14:45
Znaleziono je daleko od brzegu, co zmienia nasze poglądy na temat starożytnej żeglugi. Dotąd sądziliśmy, że dawni nawigatorzy poruszali się wzdłuż wybrzeży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińczycy wyliczyli ile mógł mierzyć Wielki Mur

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 17:21
Naukowcy szukali odpowiedzi na to pytanie od 5 lat. Do dziś w dobrym stanie zachowało się jedynie 8 proc. muru, budowanego w czasach dynastii Ming.
rozwiń zwiń