Historia

Historia Powstania Warszawskiego w telefonie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 12:00
Historię i powstańcze fotografie wybranych punktów stolicy związanych ze zrywem będzie można poznać dzięki plakatom z fotokodami
Historia Powstania Warszawskiego w telefonie
Foto: Wiesław Chrzanowski/Wikimedia Commons/CC

Od środy fotokody znajdą się w ponad 40 miejscach miasta. To część kampanii Muzeum Powstania Warszawskiego.

"W ramach kampanii outdoorowej na przystankach autobusowych i tramwajowych w rejonach miasta związanych z historią Powstania znajdą się wielkoformatowe plakaty z fotokodami. Po zeskanowaniu ich telefonem komórkowym z zainstalowaną pobraną bezpłatnie specjalną aplikacją, przekierują na strony, gdzie będzie można poznać historię i zobaczyć zdjęcia tych miejsce z okresu zrywu. Fotokody umieszczono w miejscach związanych z historią Warszawy, w terenie Śródmieścia, Starego Miasta, obszaru dawnego getta i pl. Wilsona. Akcja potrwa do 15 marca" - opowiadał podczas środowego spotkania prasowego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

ZAPRASZAMY DO NASZEGO SERWISU O POWSTANIU WARSZAWSKIM

Jedno z miejsc, w których umieszczono fotokody znalazło się koło przystanku naprzeciwko głównego wejścia do Uniwersytetu Warszawskiego. W wydarzeniach, które można poznać po zeskanowaniu fotokodu, związanych z atakiem na teren uczelni uczestniczył biorący udział w spotkaniu powstaniec warszawski i prezes byłych żołnierzy Zgrupowania "Krybar" Wiesław Gniazdowski.

"23 sierpnia 1944 roku nastąpił zmasowany atak naszych oddziałów na punkty oporu niemieckiego na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, w kościele św. Krzyża i w budynku następnym, gdzie była komenda policji granatowej obsadzona przez Niemców. Po walkach trwających od 4 do 6 rano zdobyliśmy kościół. Walcząc o uniwersytet próbowaliśmy wysadzić bramę, która była jednak tak silnie osadzona, że oparła się wybuchowi. 20 naszych kolegów pieszo musiało forsować teren uczelni i doszli prawie do gmachu starej biblioteki, gdzie zostali zatrzymani niemieckim kontrnatarciem. Nie powiodło się ono na szczęście Niemcom, ponieważ w ciemności nie mieli rozeznania jak dobrze jesteśmy uzbrojeni. W sumie wtedy w walkach zginęło lub zostało rannych ok. 20 Niemców" - opowiadał Gniazdowski.

Kampania outdoorowa promuje także najnowsze wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego - film "Miasto ruin" wydany na płycie blu-ray. Jak przypomina kierownik sekcji historycznej Muzeum i szef projektu "Miasto ruin" Piotr Śliwowski, jest to "bezprecedensowa, pierwsza na świecie" próba zrekonstruowania przy pomocy najnowocześniejszych technologii Warszawy zniszczonej po II wojnie.

"Pokazaliśmy jej panoramę, jaką moglibyśmy zobaczyć z przelatującego samolotu w 1945 roku. Dzięki temu filmowi możemy sobie w pełni uświadomić i zobaczyć jak bardzo stolica była zniszczona. Z powodu ograniczeń technologicznych nie udało nam się opublikować filmu z formacie DVD. By oddać wysoką jakość materiału potrzebny był format blu-ray" - podkreślił Śliwowski.

Jak dodaje dyrektor Muzeum, format blu-ray daje m.in. możliwość edytowania ekranu i powiększania szczegółów nawet dziesięciokrotnie bez utraty jakości obrazu. "Po raz pierwszy będzie też można obejrzeć trasę, którą przeleciał samolot. Wydaliśmy film w takiej formie, żeby można było także poznać wszelkie informacje topograficzne. Opakowanie zawiera również kopię notatnika pilota lecącego nad Warszawą, co daje możliwość szczegółowego prześledzenia wszystkich punktów miasta, które z taką pieczołowitością odtworzyliśmy na filmie" - zaznaczył Ołdakowski.

Wydawnictwo jest dostępne w wybranych księgarniach i sklepie w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański: Kurier Wolności

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 06:00
- Będziemy prowadzili na falach eteru walkę z rusyfikacją i sowietyzacją polskiej kultury. Walkę z wynaradawianiem młodzieży. Będziemy walczyli z fałszowaniem naszej historii i naszej tradycji - mówił Jan Nowak-Jeziorański w inauguracyjnym programie Rozgłośni Polskiej RWE, 3 maja 1952 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz najlepszy komiks o Powstaniu Warszawskim!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 14:27
V edycja konkursu "Powstanie '44 w komiksie" rozstrzygnięta! Pierwsze miejsce zajęła praca "Co jest czarne, co białe, a co jest bez sensu" autorstwa Marii Rostockiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w walce o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 05:00
Do końca marca będzie można oglądać w Łodzi wystawę dokumentującą wojskową i konspiracyjną służbę polskich kobiet w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń