Historia

Michał Bobrowski, twórca słynnych "Spotkań z balladą"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 05:33
96 lat temu, 19 lipca 1927 roku, urodził się w Warszawie Michał Jastrzębiec Bobrowski, znany satyryk, scenarzysta i reżyser, twórca słynnych "Spotkań z balladą".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Seregam

Pierwotna nazwa "Spotkań z balladą" brzmiała "Wieczór w Nowym Żaczku" i skierowana była głównie do młodzieży akademickiej Krakowa. Tak, Bobrowski mimo miejsca urodzenia, już od najmłodszych lat związany był z Krakowem. To tam uczestniczył w działaniach przeciw okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej jako porucznik Armii Krajowej zgrupowania "Żelbet", które miało przygotować i wzniecić powstanie krakowskie jeszcze przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Po wojnie pozostał w Krakowie i tam właśnie, pod koniec lat 60. za namową ówczesnej dyrektor Programu III Polskiego Radia, Ewy Ziegler, stworzył cykl estradowy, który znamy pod nazwą "Spotkania z Balladą".

Można więc powiedzieć, że ten słynny program miał swoje korzenie w Polskim Radiu, w którym Bobrowski był zatrudniony od 1956 roku i z którego przeszedł do Polskiej Telewizji. Program ten dopiero w 1972 roku został "żywcem" przeniesiony z estrady właśnie do Polskiej Telewizji, kiedy to Bobrowski został kierownikiem Redakcji Muzyki i Rozrywki w Krakowskim Ośrodku Telewizyjnym. Co znamienite dla tego przedsięwzięcia, był to jeden z najdłużej trwających cyklicznych programów w TVP, a jego emisja nie schodziła z ekranów telewizorów przez ponad 30 lat - do 2006 roku.

Od samego początku w tym programie pojawiali się znani w Krakowie Krzysztof Materna, Marek Pacuła, Jerzy Stuhr czy Bogusław Sobczuk. Trzeba też zauważyć, że w ponad 30-letnim cyklu tych gwiazd Polskiej Telewizji było znacznie więcej, a niektórzy znani są głównie dzięki temu programowi. Co ciekawe, pierwszy odcinek wyemitowano w Sylwestra - 31 grudnia 1972 roku, na antenie Programu II TVP, a współscenarzystami byli Bogusław Sobczuk i Jerzy Stuhr.

Michał Bobrowski zmarł 23 grudnia w wieku 85 lat tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2012 roku. Był odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska wz. 1945 z 2 okuciami, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - GLORIA ARTIS". Michał Jastrzębiec Bobrowski spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

PP

 

Zobacz więcej na temat: HISTORIA telewizja
Czytaj także

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 05:53
To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 2 czerwca 1953 roku ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Kaczor: nagle ktoś popchnął mnie na scenę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:53
Jako aktora zawdzięczamy go dwóm osobom. Pierwsza to Zygmunt Hübner, dyrektor Starego Teatru w Krakowie, druga zaś to bezimienny inspicjent, który niespodziewanie odegrał decydującą rolę w życiu zawodowym młodego Kazimierza Kaczora.
rozwiń zwiń