Kampania ma uczcić 90. rocznicę odzyskania niepodległości. Składa się na nią publikacja książki pod tytułem "11 Dzielnych Ludzi" poświęconej mało znanym bohaterom, którzy w różny sposób walczyli o niepodległą Polskę.
Drugim elementem działań podjętych przez NCK jest akcja prowadzona we współpracy z PolskimRadiem - "Zgłoś swojego bohatera". Jej celem jest stworzenie katalogu regionalnych bohaterów, o których nie ma mowy w podręcznikach historii. Patronat nad książką i kampanią objęło Polskie Radio.
Kandydatury wraz z notką biograficzną można proponować do 11 listopada na stronie internetowej www.niepodleglosc.nck.pl . Działalność zgłaszanych postaci musi zawierać się w ostatnich 90 latach.
Książka „11 Dzielnych Ludzi” powstała pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jej bohaterami są:
Aleksy Rżewski (1855 – 1939) Działacz niepodległościowy. Uczestniczył w akcjach bojowych PPS. Za swoją działalność zesłany na Sybir. W 1919 roku został prezydentem Łodzi. W 1939 r. został rozstrzelany przez nazistów razem z grupą łódzkich intelektualistów
Kazimierz Nowak (1897 – 1937) Jako pierwszy człowiek na świecie samotnie pokonał na rowerze całą Afrykę.
Marian Rejewski (1905-1980) jeden z polskich matematyków i kryptologów, który w 1932 r. złamał kod Enigmy, czyli maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy.
Witold Pilecki (1901-1948) Człowiek, który dobrowolnie zgłosił się jako więzień do obozu KL Auschwitz. Tam z rozkazu władz Polskiego Państwa Podziemnego organizował konspirację. Walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1948 roku po brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci i zamordowany przez funkcjonariuszy UB.
Emil Fieldorf "Nil" (1895-1953) Dowódca Kedywu Komendy Głównej AK. Po wojnie aresztowany przez komunistów. W 1953 roku skazany na karę śmierci i zamordowany w mokotowskim więzieniu.
Józef Herzog (1901-1983) Walczył o niepodległość podczas I wojny światowej. Uczestnik kampanii wrześniowej, za udział w której otrzymał krzyż Orderu Virtuti Militari Po zakończeniu II wojny światowej działał w konspiracyjnej organizacji antykomunistycznej Wolność i Niezawisłość. W 1946 r. został aresztowany przez bezpiekę i skazany na utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na trzy lata i przepadek mienia. Na wolność wyszedł w 1951 roku. Gdyby nie amnestia w więzieniu spędziłby 9 lat. W kolejnych latach był inwigilowany przez SB.
Wanda Gertz (1896-1958) Przebrana za chłopca, jako kanonier "Kazik", walczyła w 1. pułku artylerii I Brygady Legionów. Walczyła także w czasie II wojny światowej. Zorganizowała oddział sabotażowo-dywersyjny złożony z samych kobiet, o nazwie "Dysk".
Danuta Skorenko (1940-2000) Działaczka podziemnej "Solidarności" na Śląsku. Brała m.in. udział w głodówkach organizowanych w intencji uwolnienia więźniów politycznych, uczestniczyła w marszach organizowanych w rocznice tragedii w kopalni "Wujek".
Elżbieta Zawacka (ur. 1909) Kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta wśród cichociemnych. Została dwukrotnie odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari.
Bronisław Kowalczewski (1896-1943) Był więźniem oflagów niemieckich, tajnym komendantem z ramienia Armii Krajowej obozu w Colditz i Doessel. Organizował grupowe ucieczki polskich oficerów z obozów. Został zamordowany przez Niemców w Buchenwaldzie.
Zbiorowym bohaterem książki jest rodzina Ulmów z Podkarpacia. Podczas II wojny światowej udzielali oni schronienia Żydom. W 1944 roku Józef i Wiktoria Ulmowie razem z szóstką swoich dzieci zostali rozstrzelani przez Niemców.
Autorami tekstów są: Ryszard Bonisławski, Marek Grajek, Stanisław M. Jankowski, Michał Laszczkowski, Tomasz Łysiak, Katarzyna Minczykowska, Przemysław Miśkiewicz, Tadeusz Płużański, Kajetan Strąk, Mateusz Szpytma i Łukasz Wierzbicki. Natomiast redaktorami książki są: Marzena Ptaszek, Karolina Rzemieniuk i Roch Dąbrowski.
(P.D)