Redakcja Polska

Fake newsy dają nam fałszywy obraz i rozumienie świata

30.12.2024 10:00
Czasem warto myśleć wolniej, by nie dać się zmanipulować. W najnowszym odcinku „Na tropie dezinformacji” spróbujemy odpowiedzieć na pytania: kto tak naprawdę zyskuje na dezinformacji? W jakich momentach fake newsy rozprzestrzeniają się po sieci? Czy poziom zaufania społecznego ma wpływ na ich skuteczność? A także, w jaki sposób fałszywe informacje grają na naszych emocjach?
Audio
  • „Fake newsy dają nam fałszywe zrozumienie świata”
Prof. Karina Stasiuk-Krajewska
Prof. Karina Stasiuk-KrajewskaCEDMO

Dezinformacja to potężne narzędzie, które z łatwością rozprzestrzenia się w sieci. Szczególnie niebezpieczna staje się w momentach napięć społecznych, kryzysów czy ogólnej niepewności. Wykorzystując mechanizmy mediów społecznościowych, może wyrządzać poważne szkody zarówno w sferze społecznej, jak i politycznej.

W najnowszym odcinku „Na tropie dezinformacji” spróbujemy odpowiedzieć na pytania: kto tak naprawdę zyskuje na dezinformacji? W jakich momentach fake newsy rozprzestrzeniają się po sieci? Czy poziom zaufania społecznego ma wpływ na ich skuteczność? A także, w jaki sposób fałszywe informacje grają na naszych emocjach?

Gościem Joachima Ciecierskiego jest Karina Stasiuk-Krajewska, prof. Uniwersytetu SWPS i  badaczka CEDMO, specjalizująca się w analizie struktury i wpływu dezinformacji.

Zobacz więcej na temat: dezinformacja fake news Rosja

Deepfake - dezinformacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

19.11.2024 13:11
W tym odcinku naszego podcastu omawiamy technologię deepfake. Dzięki wykorzystaniu AI powstają sztuczne nagrania wideo, które wyglądają bardzo wiarygodnie. Jak ostrzegają eksperci - deepfake otwiera nowe fronty na wojnach informacyjnych.

Najmłodsze ofiary dezinformacji. Jak chronić dzieci przez zagrożeniami?

11.12.2024 17:05
W Internecie coraz częściej można się spotkać z nieprawdziwymi informacjami i manipulacjami. Szczególnie podatne mogą być na nie młode osoby i te, które spędzają w sieci mnóstwo czasu i nie weryfikują wszystkich przeczytanych newsów oraz wpisów w mediach społecznościowych. Dezinformacja uderza już nawet w ośmiolatków.

Dezinformacja. Jak wykorzystywane i manipulowane są nasze emocje?

13.12.2024 18:23
W jednym z podcastów rozmawialiśmy o wpływie emocji na nasze postrzeganie rzeczywistości. Dziś zwrócimy uwagę na to, w jaki sposób wykorzystują to dezinformtorzy, powiemy też co ich motywuje do fałszowania obrazu świata, a w efekcie manipulowania ludźmi. Rozmawiamy o tym z dr Dorotą Kobylińską, psycholog z UW i dr. hab. Dominikiem Batorskim, socjologiem Internetu, specjalistą analizy danych z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW.

Trolle internetowe. Po czym rozpoznać siewców dezinformacji?

17.12.2024 16:58
Dezinformacja nie roznosi się po mediach społecznościowych sama. W jej rozpowszechnianie czynnie angażują się trolle - użytkownicy sieci tworzący kontrowersyjne treści, które często wpisują się w zorganizowane kampanie dezinformacyjne. Przed ich aktywnością przestrzega NASK.

Dezinformacja w Czechach. Jak radzą sobie z nią nasi południowi sąsiedzi?

24.12.2024 13:55
Dezinformacja jako element wojny hybrydowej jest problemem w wielu krajach europejskich, także w Czechach, gdzie nasiliła się po wsparciu przez ten kraj walczącej z Rosją Ukrainy. Jaka jest skala tego problemu i jak Czesi zapobiegają rozszerzaniu się fake newsów? O tym powiedzą nasi eksperci. W tym podcaście podamy także przykłady wprowadzania w błąd czeskich obywateli.