Redakcja Polska

Szef MSZ z wizytą na Litwie. "Mogłem zaprezentować polski punkt widzenia"

17.01.2020 16:10
Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz zakończył dwudniową wizytę na Litwie. Brał tam udział w nieformalnym spotkaniu ekspertów ds. bezpieczeństwa o nazwie "Snow Meeting". Spotkał się też z władzami kraju.
Audio
  • Minister Jacek Czaputowicz zakończył wizytę na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego
Minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Czaputowicz oraz litewski minister kultury Mindaugas Kvetkauskas na Cmentarzu Rossa w Wilnie.
Minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Czaputowicz oraz litewski minister kultury Mindaugas Kvetkauskas na Cmentarzu Rossa w Wilnie. PAP/Valdemar Doveiko

W spotkaniu "Snow Meeting" wzięli udział eksperci z państw unijnych i NATO. - Mogłem zaprezentować polski punkt widzenia. Uczestnicy zastanawiali się jaką politykę Zachód powinien przyjąć, aby odpowiednio stawić czoła zagrożeniom ze strony Rosji - powiedział Jacek Czaputowicz.

Podczas wizyty na Litwie minister spotkał się z władzami kraju. - Mieliśmy bardzo dobre rozmowy. Omówiliśmy nasze stosunki dwustronne, współpracę międzynarodową, mamy podobne kierunki polityki i podobnie postrzegamy zagrożenia - dodał szef MSZ.

Wczoraj minister spotkał się również ze społecznością polskiego gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. - To dobra szkoła, która też się przyczynia do utrzymania dobrych relacji między naszymi państwami. Jacek Czaputowicz złożył wieńce m.in. na grobach ofiar sowieckiej agresji pod wieżą telewizyjną z 1991 roku i na grobach polskich żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na wileńskim Cmentarzu Antokolskim.

Na zakończenie wizyty minister oddał hołd powstańcom styczniowym w panteonie, który znajduje się w centralnej kaplicy na Rossie. Wieniec został złożony też na mauzoleum marszałka Piłsudskiego, gdzie spoczywa jego serce, oraz została pochowana jego matka.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Jacek Czaputowicz MSZ

Wiceszef MSZ: 17 stycznia nie był wyzwoleniem, ale przyniesieniem niewoli

17.01.2020 12:33
17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do zrujnowanej po Powstaniu Warszawy. To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej - mówił podczas piątkowego briefingu wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Uciążliwe kontrole w polskich firmach delegujących pracowników do Francji

17.01.2020 12:39
W ostatnich tygodniach w działających na terenie Francji firmach z Europy Środkowo-Wschodniej prowadzone są intensywne kontrole przez tamtejszą inspekcję pracy. Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Marek Benio - wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy, w samych kontrolach nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt, iż kontrahenci kontrolowanych firm są uprzedzani o prowadzeniu przez te firmy niezarejestrowanej na terenie Francji działalności gospodarczej. Dzieje się tak na bardzo wczesnym etapie kontroli - zaznaczył Marek Benio. - Kontrola, która zaczyna się od powiadomienia odbiorcy usług, że współpracuje z przestępcą, powoduje zerwanie kontraktów, mimo zadowolenia ze współpracy z polskimi kontrahentami - wyjaśnia wiceszef Inicjatywy Mobilności Pracy.

"Odwaga jednej osoby może zmienić życie wielu". Oddano hołd Raoulowi Wallenbergowi

17.01.2020 14:38
Pamięć sekretarza poselstwa szwedzkiego w Budapeszcie Raoula Wallenberga, który uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów, uczcili w piątek w Warszawie przedstawiciele polskiego resortu spraw zagranicznych, kancelarii prezydenta oraz kilku ambasad.