Polskie Radio
Section05

delegacja

1,6 mln zł na podróże senatorów. Kierunki lotów zastanawiają

233 senatorskie podróże kosztowały budżet państwa około 1,6 mln złotych. Wśród kierunków dominują te europejskie, ale zdarzają się również delegacje w bardziej odległe miejsca, np. do Tanzanii i Chile. Najdroższy jednorazowy wyjazd należy do senatora Tomasza Grodzkiego z Koalicji Obywatelskiej. Jak ustalił dziennik "Super Express", jego podróż do Filadelfii kosztowała niemal 50 tysięcy złotych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat Tomasz Grodzki koszty

Polska delegacja złoży wizytę w Macedonii Północnej. Na jej czele stanie Ryszard Terlecki

Centrum Informacyjna Sejmu przekazało, że wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki będzie przewodniczył delegacji polskiego parlamentu, która w niedzielę uda się z wizytą do Macedonii Północnej. Podczas wizyty, która potrwa do wtorku, delegacja spotka się m.in. z tamtejszymi wicepremierami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki PiS Prawo i Sprawiedliwość Anita Czerwińska Anna Kwiecień Bogusław Sonik parlament w Polsce Sejm Senat Macedonia Północna

Polskie i czeskie inspekcje pracy zacieśniają współpracę. Zajmą się egzekwowaniem zmian w unijnych przepisach

Przedstawiciele polskiej i czeskiej inspekcji pracy podpisali protokół o współpracy i wymianie informacji. Dokument reguluje m.in. kwestie zwalczania naruszania praw pracowniczych w Polsce i w Czechach. Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, że podpisany we Wrocławiu protokół, to efekt wieloletniej współpracy polskich i czeskich służb.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca pracownik

Koalicjant krytykuje Scholza za politykę wobec Chin. Oskarża go o osłabienie bezpieczeństwa państwa

Współrządząca w Niemczech partia FDP skrytykowała obraną przez Olafa Scholza strategię wobec Chin. Liberałowie zarzucili kanclerzowi, że dał Chińczykom dostęp do krytycznej infrastruktury w Niemczech - bez konsultacji z koalicjantami. Obecny spór w rządzie jest też echem piątkowej wizyty Olafa Scholza w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Chiny biznes Azja Olaf Scholz ŚWIAT

Kontrowersyjna wizyta kanclerza Scholza w Chinach. Ekspert: nie dostrzega podobieństw między ChRL a Rosją

Olaf Scholz najwyraźniej nie wyciągnął wniosków z przegranej polityki Berlina wobec Moskwy i nie dostrzega podobieństw pomiędzy Rosją a Chinami - ocenił politolog z Uniwersytetu Nottingham Andreas Fulda, komentując planowaną na piątek wizytę kanclerza RFN w Chinach. Ekspert podkreślił przy tym, że wizyta następuje krótko po zakończonym XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin, na którym przywódca kraju Xi Jinping przedłużył i dodatkowo umocnił swoją władzę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Chiny biznes Azja Olaf Scholz ŚWIAT

Kanclerz Niemiec odwiedzi Chiny. Ekspert: wizyta będzie przedstawiana jako hołd dla Xi Jinpinga

Wizyta kanclerza Niemiec Olafa Scholza będzie w Chinach przedstawiana jako hołd dla triumfującego przywódcy ChRL Xi Jinpinga. Może też służyć utrzymaniu uzależnienia niemieckiej gospodarki od Chin - ocenił dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Mimo krytycznych głosów na temat rozwijania współpracy z Pekinem, Olaf Scholz potwierdził, że na początku listopada wraz z delegacją biznesową złoży wizytę w Chinach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Chiny biznes

Brak załogi w zapasowym samolocie? Skurkiewicz: Grodzki mówi absolutne bzdury

- To nieprawda, że nie można było skompletować załogi w celu powrotu do Polski senackiej delegacji z Tomaszem Grodzkim. Absolutne bzdury mówi marszałek - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Odniósł się do wypowiedzi Grodzkiego, który opisywał sytuację polskiej delegacji po awaryjnym lądowaniu samolotu w Zurychu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Tomasz Grodzki Senat Ministerstwo Obrony Narodowej lotnictwo samolot Wojciech Skurkiewicz Boeing

Uciążliwe kontrole w polskich firmach delegujących pracowników do Francji

W ostatnich tygodniach w działających na terenie Francji firmach z Europy Środkowo-Wschodniej prowadzone są intensywne kontrole przez tamtejszą inspekcję pracy. Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Marek Benio - wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy, w samych kontrolach nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt, iż kontrahenci kontrolowanych firm są uprzedzani o prowadzeniu przez te firmy niezarejestrowanej na terenie Francji działalności gospodarczej. Dzieje się tak na bardzo wczesnym etapie kontroli - zaznaczył Marek Benio. - Kontrola, która zaczyna się od powiadomienia odbiorcy usług, że współpracuje z przestępcą, powoduje zerwanie kontraktów, mimo zadowolenia ze współpracy z polskimi kontrahentami - wyjaśnia wiceszef Inicjatywy Mobilności Pracy.
Zobacz więcej na temat:  Francja praca kontrola skarbowa kontrola pracowników

Pracownik w delegacji służbowej. Co warto wiedzieć?

Użytkowanie samochodu służbowego poza godzinami pracy lub prywatne wykorzystanie tzw. "karty paliwowej" dla pracownika może skończyć się naganą bądź zwolnieniem dyscyplinarnym. O prawach pracownika, który odbywa służbową podróż mówiła w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig. 
Zobacz więcej na temat:  pracownik pracodawcy samochód służbowy prawo pracy sankcje ciekawostki Małgorzata Raducha porady prawne w Jedynce

W PE nowy projekt dot. transportu - zły dla naszych firm

Niekorzystne dla polskich firm przewozowych propozycje dot. transportu międzynarodowego w Parlamencie Europejskim. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że pojawił się projekt zaostrzający przepisy dotyczące delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym. Jutro zajmą się nim europosłowie z komisji transportu. I choć to nie zakończy prac nad przepisami, to będzie ważnym etapem. Dla Polski to sprawa istotna, bo ma ona jedną z największych flot transportowych w UE.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski transport

Dziś decyzja Europarlamentu ws. pracowników delegowanych

Dziś w Parlamencie Europejskim ważne głosowanie dla polskich firm przewozowych. Europarlament ma uzgodnić stanowisko w sprawie delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym. Z tym stanowiskiem przedstawiciele europosłów rozpoczną negocjacje z unijnymi rządami w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. Dla Polski to sprawa istotna, bo jest jednym z tych krajów Wspólnoty, które mają najwięcej firm transportowych.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka pracownicy Unia Europejska