- Proces Berliński pomógł wzmocnić współpracę regionalną i międzynarodową z naszymi partnerami z Bałkanów Zachodnich w sposób, który uzupełnia proces rozszerzenia - mówił Rau, cytowany przez polski MSZ.
Polska - powiedział szef MSZ - "konsekwentnie wspiera unijne aspiracje naszych partnerów z Bałkanów Zachodnich". - Integracja europejska jest najlepszym narzędziem zapewniającym długotrwałą stabilność, bezpieczeństwo i dobrobyt zarówno na Bałkanach Zachodnich, jak i w Europie - stwierdził Rau.
Proces Berliński
Proces Berliński ma doprowadzić do integracji Bałkanów Zachodnich z UE. Został zapoczątkowany w 2014 r., a od 2018 r. uczestniczy w nim także Polska, która w 2019 roku pełniła przewodnictwo w Procesie, organizując szczyt w Poznaniu.
W Procesie Berlińskim uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE: Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania (jako kandydaci do członkostwa) oraz Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo (jako potencjalni kandydaci). W działania Procesu Berlińskiego zaangażowane są niektóre państwa członkowskie UE, Wielka Brytania, Komisja Europejska, instytucje finansowe, organizacje międzynarodowe i regionalne.
Polska wraz z krajami regionu, w tym Litwą, Łotwą i Estonią wspierała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych przez UE z krajami Bałkanów Zachodnich - Albanią i Macedonią Północną, do czego ostatecznie doszło w tym roku. Szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii tuż przed decyzją Komisji Europejskiej i unijnych ambasadorów w tej sprawie złożyli wizytę w Tiranie i Skopje w tym roku.
IAR/PAP/dad