Redakcja Polska

Amerykański Departament Stanu: nie dajcie się zwieść dezinformacji Moskwy

14.01.2022 10:46
Nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli Rosja będzie szerzyć fałszywe informacje na temat rozmów z USA i obietnic, których Stany Zjednoczone nie złożyły. "Wzywamy wszystkich, by nie dali się zwieść nieustającej dezinformacji Moskwy" - oświadczył w środę rzecznik Departament Stanu Ned Price.
Władimir Putin chce mocno osłabić pozycję Stanów Zjednoczonych w NATO
Władimir Putin chce mocno osłabić pozycję Stanów Zjednoczonych w NATOID1974/shutterstock

Price oznajmił, że USA i ich sojusznicy z NATO porównują wnioski, jakie wyciągnęli z rozmów z Rosją, które odbyły się w tym tygodniu w Genewie i Brukseli, by ustalić, w jaki sposób najlepiej prowadzić dialog z Kremlem na temat Ukrainy. Zastrzegł jednak, że o ile dialog i dyplomacja są ważne, to Waszyngton musi przede wszystkim zobaczyć postępy w kontaktach z Rosją, a to może nastąpić tylko wtedy, gdy dojdzie do deeskalacji napięć. Podkreślił zarazem, że na razie nie widać oznak takiej deeskalacji, a pojawiły się wręcz sygnały świadczące o tym, że Rosja zmierza "w przeciwnym kierunku".

Price oznajmił, że USA zakładają, iż po rozmowach, jakie odbyły się w tym tygodniu, przedstawiciele strony rosyjskiej podejmą w Moskwie stosowne konsultacje.

NATO odrzuciło rosyjskie propozycje

Wcześniej w środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman, po zakończeniu obrad Rady NATO-Rosja w Brukseli poinformowała, że USA i sojusznicy z NATO wspólnie odrzucili główne rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa. Dodała, że nadal nie ma jasności, co do rosyjskich intencji wobec Ukrainy.

Oświadczyła, że mimo prawie ośmiogodzinnych rozmów USA-Rosja w poniedziałek w Genewie i czterogodzinnej sesji w Brukseli wciąż nie ma jasności, co do tego, czy Rosja poważnie traktuje dyplomatyczne negocjacje.

Zaznaczyła, że rosyjska delegacja nie zobowiązała się do deeskalacji i wycofania wojsk oraz nie potwierdziła, ani nie wykluczyła dalszych rozmów. Dodała jednak, że wszyscy członkowie NATO zaznaczyli, że postępy dyplomatyczne nie są możliwe w sytuacji, kiedy Rosja zgromadziła 100 tys. żołnierzy na Ukrainie i wokół niej i prowadzi ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji.

Pytana o to, czy USA i Niemcy mają wspólne stanowisko co do przyszłości gazociągu Nord Stream 2 w razie wznowienia rosyjskiej agresji na Ukrainę, Sherman powiedziała: "Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny (...) W tej chwili gaz nie płynie przez niego, a niemiecka agencja zawiesiła proces certyfikacji. Trudno spodziewać się, że gaz popłynie przez gazociąg, jeśli Rosja wznowi agresję przeciwko Ukrainie".


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja USA NATO

Polska objęła przewodnictwo w OBWE. Zbigniew Rau ujawnił, jakie będą pierwsze cele

13.01.2022 15:44
Podczas trwającego w Wiedniu posiedzenia Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie minister Zbigniew Rau zapowiedział, że pierwszą wizytę jako przewodniczący OBWE, ma zamiar złożyć na Ukrainie.

Litewskie media: na obniżce VAT w Polsce będą mogli zaoszczędzić też Litwini

13.01.2022 16:05
Litewskie media dużo uwagi poświęcają obniżce VAT w Polsce. Eksperci szacują, że mieszkańcy Litwy robiąc zakupy po 1 lutego w Polsce będą mogli zaoszczędzić nawet jedną trzecią tego co wydaliby na zakupy u siebie.

Aktywność szpiegów białoruskiego reżimu w Polsce. Opublikowano wyniki raportu

14.01.2022 09:29
ByPol - organizacja białoruskich mundurowych, którzy przeszli na stronę opozycji, ujawniła, że na terenie Polski, Litwy i Ukrainy przebywali agenci Łukaszenki - donosi portal niezalezna.pl powołując się na telewizję Belsat.