Redakcja Polska

NATO: nie ma oznak deeskalacji sytuacji na Ukrainie

16.02.2022 13:49
Nie ma na razie dowodów, że Rosja wycofuje wojska spod granicy z Ukrainą - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. To odpowiedź na wczorajsze deklaracje rosyjskich władz, które zapowiadały wycofanie części wojsk, zgromadzonych przy ukraińskiej granicy. Szef NATO podkreślił, że Rosja jest gotowa do inwazji na Ukrainę, ale deklaracje o chęci rozmów mogą być powodem "ostrożnego optymizmu".
Rosyjskie czołgi podczas ćwiczeń
Rosyjskie czołgi podczas ćwiczeń PAP/TASS/Erik Romanenko

Jens Stoltenberg mówił w Brukseli, że deklaracje władz w Moskwie na razie nie przekładają się na czyny. - Na razie nie widzimy na miejscu żadnych oznak deeskalacji. Wręcz przeciwnie: Rosja nadal gromadzi tam swoje siły. Nie otrzymaliśmy też dotąd odpowiedzi na nasze pisemne propozycje z 26 stycznia. W dokumencie wymieniliśmy obszary, co do których jesteśmy gotowi rozmawiać z Rosją i znaleźć wspólne, polityczne rozwiązanie - dodał Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO powtórzył, że sojusznicy są przygotowani na ewentualną inwazję Rosji na Ukrainę, a jeśli tak się stanie, to Moskwa zapłaci za to wysoką cenę.


Posłuchaj
00:52 11561782_1.mp3 NATO: nie ma oznak deeskalacji sytuacji na Ukrainie. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

W krajach bałtyckich duża ostrożność

W krajach bałtyckich z dużą ostrożnością przyjęta została informacja o wycofaniu przez Rosję części sił wojskowych z ukraińskich granic. O trudnej sytuacji wokół Ukrainy rozmawiali wczoraj w Rydze prezydenci Łotwy i Niemiec.

Prezydent Łotwy Egils Levits zwrócił uwagę na sprzeczne sygnały, które wysyła Rosja. - Możliwe, że w Moskwie rozpoczął się pewien proces myślenia czy agresja jest celowa. Razem z prezydentem Niemiec uważamy, że trzeba jej zapobiec - powiedział łotewski przywódca. Jak podkreślił, sytuacja międzynarodowa w Europie jest w dalszym ciągu bardzo niebezpieczna. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier dał jasno do zrozumienia, że nie spodziewa się szybkiego zakończenia konfliktu. - Prawdopodobnie będziemy musieli pozostać w gotowości - zaznaczył. Egils Levits przypomniał, że obecność wojsk niemieckich w ramach wielonarodowego batalionu NATO na Litwie jest ważna dla bezpieczeństwa wszystkich państw bałtyckich. Środa to drugi dzień wizyty prezydenta Niemiec na Łotwie.


Posłuchaj
00:50 11560622_1.mp3 W krajach bałtyckich duża ostrożność w kwestii wycofania części rosyjskich wojsk. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Do kwestii wycofania się wojsk rosyjskich z obszarów graniczących z Ukrainą odniósł się wczoraj również litewski minister obrony Arvydas Anušauskas. - Nie śpieszyłbym się z oceną tych działań, ponieważ może oznaczać to przegrupowanie. Przepraszam, ale na razie w kwestii tej sytuacji nie jestem optymistą. Jednak jeśli Rosja wycofa swoje siły, to będzie bardzo dobrze - powiedział agencji prasowej BNS.

Z kolei łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevičs napisał na Twitterze, że jeśli Moskwa uzna niepodległość separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, to Unia Europejska powinna nałożyć na Rosję dodatkowe sankcje.

Szczyt szefów MON krajów NATO w Brukseli

Sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej jest głównym tematem rozpoczynającej się w środę po południu w Brukseli narady ministrów obrony krajów NATO.

Kraje Zachodu szacują, że Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą co najmniej 130 tysięcy żołnierzy oraz ciężki sprzęt. Służby wywiadowcze twierdzą, że Moskwa jest gotowa do napaści. Rosyjskie władze zaprzeczają, by miały w planach inwazję na Ukrainę.


IAR/dad

81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych

16.02.2022 12:20
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni - żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych.    

Rosyjscy hakerzy na zlecenie rządu zinfiltrowali ukraińskie systemy komputerowe

16.02.2022 13:20
Rosyjscy hakerzy działający na zlecenie rządu zinfiltrowali sieci komputerowe wojska, sektora energii i innych systemów kluczowych dla bezpieczeństwa Ukrainy, aby zebrać dane potrzebne w przypadku inwazji Rosji - podaje w środę dziennik "The Washington Post" za nowo odtajnionymi informacjami amerykańskiego wywiadu. Tymczasem Kreml zaprzeczył, że to Rosjanie stali za cyberatakami, ale władze rosyjskie nie są zaskoczone, że Kijów oskarża o nie Moskwę - podała agencja Reutera.

104. rocznica niepodległości Litwy. Nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce

16.02.2022 13:26
Litwa obchodzi w środę 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas centralnych uroczystości w południe nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce NATO-wskiej misji Baltic Air Policing, które strzegą obecnie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.