Redakcja Polska

MSZ ujawnia szczegóły noty dyplomatycznej w sprawie odszkodowań wojennych

28.10.2022 12:04
W komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowano, że w dokumencie użyto pojęcia "odszkodowania", a nie "reparacje", a Polska domaga się oficjalnie ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych.
Audio
  • MSZ ujawnia szczegóły noty dyplomatycznej ws. odszkodowań wojennych [posłuchaj]
Media na całym świecie opisują sprawę reparacji wojennych od Niemiec oraz podpisanie noty dyplomatycznej przez szefa MSZ Zbigniewa Raua
Media na całym świecie opisują sprawę reparacji wojennych od Niemiec oraz podpisanie noty dyplomatycznej przez szefa MSZ Zbigniewa RauaNarodowe Archiwum Cyfrowe, Twitter.com/@anadoluagency, Twitter.com/@AlArabiya_Eng, Twitter.com/@sustellers

Polskie MSZ poinformowało, że w nocie dyplomatycznej skierowanej do Niemiec jest mowa o "odszkodowaniach" a nie o "reparacjach". Resort dyplomacji zaznaczył w komunikacie, że to pierwsze sformułowanie ma charakter zdecydowanie szerszy i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia opisane w treści noty.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało ponadto, że w dokumencie Polska domaga się od rządu Republiki Federalnej Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Tę kwotę - jak podkreślił MSZ - zawarto w nocie i wynika ona z wyliczeń raportu o stratach wojennych z lat 1939-1945, przedstawionego 1 września.

Jednocześnie MSZ odniosło się do kwestii publikacji noty dyplomatycznej skierowanej do niemieckiego rządu. "Ujawnienie opinii publicznej noty skierowanej bezpośrednio do innego państwa byłoby naruszeniem podstawowych zasad dyplomacji. Noty dyplomatyczne nie stanowią informacji publicznej - wynika to jednoznacznie z orzecznictwa polskich sądów" - napisano w komunikacie resortu spraw zagranicznych. 

Wyjaśniono również, że z notą mogą w każdym czasie zapoznać się wszyscy posłowie i senatorowie w warunkach zapewniających zachowanie tajemnicy dyplomatycznej.

W komunikacie resortu dyplomacji czytamy, że w nocie do Niemiec Polska domaga się także "zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd". Kolejne oczekiwania Warszawy to podjęcie przez RFN systemowych działań prowadzących do zwrotu dóbr kultury zagrabionych z Polski, a znajdujących się na terytorium Niemiec, zwrotu zrabowanych aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych oraz uregulowania należności wynikających z rabunkowej działalności Kas Kredytowych Rzeszy "finansujących zbrodniczy wysiłek wojenny III Rzeszy" oraz z działalności Banku Emisyjnego w Polsce.

Według informacji MSZ Polska domaga się ponadto pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej oraz zrekompensowania strat poniesionych przez organizacje polonijne w Niemczech. W nocie - jak zapewnia ministerstwo - znalazło się również oczekiwanie przywrócenia statusu mniejszości narodowej Polakom i osobom polskiego pochodzenia w Niemczech. 

"W szczególności w kwestii nauczania języka ojczystego" - czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych. Końcowe postulaty Warszawy dotyczą właściwej współpracy w zakresie upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej oraz podjęcia przez władze niemieckie "skutecznych działań na rzecz zaprezentowania własnemu społeczeństwu prawdziwego obrazu wojny i jej skutków, szczególnie krzywd i szkód wyrządzonych Polsce i Polakom".

MSZ poinformowało ponadto, że zgodnie z uchwałą Sejmu rachunek strat wojennych spowodowanych przez ZSRR zostanie przygotowany w oparciu o badania analogiczne do tych, które doprowadziły do sporządzenia raportu o stratach wojennych spowodowanych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej.

IAR/ks

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Padły istotne dla sprawy terminy

30.09.2022 15:04
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że w jego ocenie skierowanie noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji to "kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch". Jak dodał," za notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".

"Historyczny obowiązek RFN", "w pełni uzasadnione". Niemieccy i brytyjscy naukowcy o reparacjach dla Polski

03.10.2022 14:21
Wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia to historyczny obowiązek Niemiec - mówił w rozmowie z PAP prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie. Te roszczenia są w pełni uzasadnione - dodawał niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth. Dr Luke Moffett z Queen's University Belfast zwrócił uwagę na to, że polskie starania o uzyskanie reparacji powinny obejmować presję dyplomatyczną i ścieżkę prawną.

Reparacje wojenne. Piotr Gliński: Niemcy wypłacą odszkodowania, prędzej czy później ich rząd będzie musiał ulec

07.10.2022 21:51
- Prędzej czy później, tak jak Rosjanie do Katynia, tak Niemcy będą się musieli przyznać, że trzeba te sprawy zamknąć w cywilizowany sposób, a więc także wypłacić odszkodowania. Jeżeli ktoś przyznaje się do moralnej odpowiedzialności, to musi z tego wyciągnąć konsekwencje - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 

Reparacje od Niemiec. Mularczyk: chcemy szukać sprawiedliwości w organizacjach międzynarodowych

08.10.2022 11:28
- Chcemy poszukiwać sprawiedliwości ws. odszkodowań od Niemiec w organizacjach międzynarodowych. Już niebawem będzie sesja Rady Europy. To instytucja ważna dla praworządności w Europie, na pewno powinna być poinformowana - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Reparacje wojenne od Niemiec. Wiceszef MSZ: będziemy prowadzili ofensywę dyplomatyczną

09.10.2022 12:11
- Będziemy prowadzili ofensywę dyplomatyczną ws. reparacji za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojnie światowej. Rozmowy będą prowadzone na każdym możliwym szczeblu dyplomatycznym - mówi wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

"The Spectator": Polska domagając się reparacji, może uzyskać coś nawet cenniejszego

19.10.2022 12:38
Polska domaga się od Niemiec reparacji wojennych, ale może uzyskać wzmocnienie swojej pozycji wobec Brukseli, co długofalowo będzie nawet cenniejsze - pisze w środę na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator" Andrew Tettenborn, profesor prawa z Uniwersytetu w Swansea.