- Taki mechanizm dodatkowego finansowania, dodatkowego zabezpieczenia budżetowego na sytuacje kryzysowe, których nie ukrywajmy, Europa będzie doświadczała raczej więcej niż mniej, powinien być w perspektywie budżetowej, aby Komisja, czy Rada sektorowa mogła z tych środków bardzo szybko, skutecznie i w sposób łatwy skorzystać. Na dzisiaj takich mechanizmów nie ma - powiedział wiceminister Bartosz Grodecki.
Ogromna dysproporcja
Przypomniał dane Banku Światowego, z których wynika, że Polska wydała 8 miliardów euro, a z Brukseli otrzymała 200 milionów euro i to w ramach projektów realizowanych przez MSWiA. - Widać skalę i różnicę jeśli chodzi o możliwości finansowania - podkreślił Bartosz Grodecki.
Komisja Europejska przyznała niedawno, że w obecnym unijnym budżecie pieniędzy na uchodźców z Ukrainy nie ma.
Wcześniej informowała o 10 miliardach euro, które mogą być wydane ze wspólnej kasy, ale nie były to dodatkowe fundusze. Były to - jak wyjaśniał wiceszef MSWiA - niewykorzystane jeszcze pieniądze przez państwa członkowskie, które mogły być przez nie wydane na kwestie migracyjne. - A my mieliśmy te środki już zakontraktowane i dobrze wydane - dodał wiceminister.
IAR/dad