Mateusz Morawiecki przekazał, że wyjazd do USA jest bezpośrednią konsekwencją ostatniej wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce oraz konsekwencją rozmów prowadzonych podczas niej wraz z prezydentem Andrzejem Dudą.
Wyjaśnił, że celem wizyty jest umacnianie wypracowanej wtedy strategicznej koncepcji partnerstwa. - Kiedy Polska za niecałe dwa lata będzie sprawowała prezydencję w Unii Europejskiej, to partnerstwo transatlantyckie, sojusz Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi uczynimy najważniejszym punktem tej prezydencji - zaznaczył.
Jednocześnie premier ocenił, że bezpieczeństwo Polski opiera się na dwóch filarach - współpracy gospodarczej i współpracy w dziedzinie obronności. - Jadę do USA, żeby oba te filary wzmacniać, wzmacniać ich fundament, budować je we współpracy z naszymi sojusznikami - dodał.
Kontrakty zbrojeniowe
W tym kontekście podczas wizyty chce zatwierdzić i rozbudować kontrakty zbrojeniowe będące podstawą naszego bezpieczeństwa w przyszłości.
Wizyta premiera w USA potrwa do czwartku. Rzecznik rządu Piotr Müller, zapowiadając w poniedziałek wizytę, wskazał, że głównymi jej tematami będzie polsko-amerykańska współpraca gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa Polski. Poruszone zostaną także kwestie współpracy w sektorze energetyki. W trakcie wizyty szef rządu spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris oraz z przedstawicielami amerykańskich firm zbrojeniowych. Premier również ma wziąć udział w spotkaniu w siedzibie Atlantic Council.
00:29 12298474_1.mp3 Premier: w Stanach Zjednoczonych będę umacniał sojusz polsko-amerykański (IAR)
Wizyta w USA
Wiceprezydent Harris przyjmie premiera Morawieckiego w Sali Ceremonialnej swego urzędu, położonego tuż przy Białym Domu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30 czasu polskiego.
- Wiceprezydent podziękuje Polsce za nieustające przywództwo we wspieraniu narodu ukraińskiego, w nakładaniu kosztów na Rosję oraz obronę zasad i norm prawa międzynarodowego - powiedział korespondentowi Polskiego Radia Markowi Wałkuskiemu wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu.
Poza kwestiami bezpieczeństwa europejskiego i globalnego jako jeden z tematów spotkania urzędnik wymieniał bezpieczeństwo energetyczne, w tym program budowy cywilnej energetyki jądrowej. W ubiegłym roku Polska wybrała amerykański koncern Westinghouse jako partnera przy budowie trzech reaktorów jądrowych.
W planie pobytu polskiego premiera w USA jest wizyta w zakładach zbrojeniowych produkujących myśliwce F-35 i czołgi Abrams.
IAR/PAP/PR24/dad