Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: raport w sprawie reparacji od Rosji powstanie w nowej kadencji Sejmu

10.11.2023 11:40
Trzeba się spodziewać, że jeśli zespół będzie pracował, to niewątpliwie w nowej kadencji Sejmu powstanie raport dotyczący wystąpienia o reparacje wojenne od Rosji - powiedział Arkadiusz Mularczyk.
Audio
  • Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał, że 14 września ubiegłego roku Sejm podjął uchwałę, która obliguje każdy kolejny rząd do kontynuowania politycznych i dyplomatycznych działań na rzecz uzyskania reparacji [posłuchaj]
Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że temat reparacji jest obecny w debacie na arenie międzynarodowej
Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że temat reparacji jest obecny w debacie na arenie międzynarodowejnac.gov.pl/PR24

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych poinformował o wystosowaniu do wszystkich posłów i senatorów nowej kadencji Sejmu i Senatu listu z apelem o kontynuację działań "zmierzających do uregulowania kwestii reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia, jakie Polsce przysługuje od Niemiec z tytułu agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945".

W liście Arkadiusz Mularczyk poruszył także kwestię dochodzenia reparacji wojennych w przyszłości, "po powstaniu raportu, również od Rosji".

Zapytany przez PAP o etap prac nad tym raportem, określił go jako wstępny. "Jesteśmy na wstępnym etapie prac, ale trzeba pamiętać, że zespół, który przygotował raport o stratach wojennych ze strony Niemiec, również pracował niemal pięć lat, ale też była pandemia COVID i dwa lata nam wypadły. Więc trzeba się spodziewać, że jeśli zespół będzie pracował, miał możliwość pracy, to niewątpliwie w przyszłej kadencji Sejmu taki raport powstanie" - powiedział. 

Jak dodał, naukowcy, historycy z Polski, Ukrainy i Litwy, prowadzą badania w archiwach polskich, ale też zagranicznych. "Trzeba pamiętać, że utraciliśmy niemal 50 proc. terytorium przedwojennego, które dzisiaj wchodzi w zakres Ukrainy, Białorusi i Litwy, w związku z czym jest pewna trudność w zebraniu całościowego materiału, skondensowaniu go i przygotowaniu raportu, ale te prace trwają, one zostały rozpoczęte" - podkreślił wiceminister.

Mularczyk, odnosząc się do apelu o "zdecydowaną kontynuację działań" ws. reparacji od Niemiec, przypomniał o dwóch uchwałach Sejmu - z 14 września ub. roku i z 2004 r. - na podstawie których Sejm "obliguje rząd polski do podjęcia działań zmierzających do uzyskania reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec".

"Ja to widzę oczywiście w ten sposób, żeby ta sprawa była na agendzie rozmów i spotkań parlamentarnych, które parlamentarzyści odbywają czy to na forach międzynarodowych, w Radzie Europy, ONZ, OBWE, ale również w relacjach bilateralnych polsko-niemieckich" - powiedział Mularczyk. "Ale także niewątpliwie pewna grupa parlamentarzystów zostanie ministrami, będzie pracowała w administracji rządowej i ważne jest, żeby ta sprawa była również na agendzie międzynarodowej, w szczególności MSZ, ale również Kancelarii Premiera" - dodał. 

Zapytany o poruszony w liście wątek "popularyzowania w społeczeństwie, a w szczególności wśród przedstawicieli młodego pokolenia, wiedzy o wrażliwych i bolesnych doświadczeniach z okresu II wojny światowej", wiceminister ocenił, że "niestety, musimy walczyć z wadliwymi kodami pamięci".

Po pierwsze - jak wskazał - wiedza o II wojnie światowej jest coraz mniejsza: o ofiarach, o tym, kto był agresorem, o skutkach wojny. "Świat postrzega II wojnę światową na ziemiach naszych przede wszystkim przez pryzmat Holokaustu; skutki i straty, jakie Polska poniosła, są mało znane" - mówił. Jak dodał, również w samych Niemczech jest "bardzo niewielka świadomość o tym, jak wyglądała niemiecka okupacja w Polsce, poza tym wielu Niemców uważa, że temat reparacji i odszkodowań jest już zamknięty (...), więc nie mają wiedzy o faktach i realiach". 

"Kluczową kwestią jest to, że tworzy się tutaj taki element budowania fałszywych kodów pamięci w Niemczech i na świecie, gdzie często powtarza się sformułowania o zbrodniach nazistowskich, polskich obozach koncentracyjnych czy polskich gettach" - powiedział Mularczyk. Zaznaczył, "że są elementy, z którymi musimy walczyć, ponieważ one w sposób absolutnie negatywny budują nieprawdziwy wizerunek Polaków i Polski na świecie i są oczywiście elementem działaniami niemieckiego soft power".

1 września ub.roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł.

PAP/ls

Wiceszef MSZ: Katyń jest zbrodnią nierozliczoną, w tej sprawie trwają wielowarstwowe badania

23.08.2023 13:41
Katyń jest zbrodnią wojenną, która powinna być doliczona do ogromnego rachunku krzywd - ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk po emisji serialu "Reset". Jak poinformował, w sprawie rozliczenia Rosji trwają bardzo szerokie, wielowarstwowe badania.

Reparacje od Niemiec. Republikański kongresmen zaapelował do władz USA o wsparcie Polski

31.08.2023 12:55
Republikański kongresmen Chris Smith po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. - To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie o odpowiedzialności Niemiec za skutki II Wojny Światowej - przekazał.

58 proc. Polaków popiera wystąpienie do Niemiec o reparacje. Jest nowy sondaż CBOS

18.09.2023 15:14
58 proc. respondentów uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej; przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych; 11 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Reparacje wojenne. Mularczyk: nie jest możliwe, by ktokolwiek mógł dziś schować ten temat do szuflady

18.10.2023 15:34
- Nie jest moim zdaniem możliwe, by schować do szuflady temat reparacji i się nim nie zajmować - powiedział w środę w Studiu PAP wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.