Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: nie znam żadnych obecnych działań Niemiec, które miałyby ulżyć cierpieniu poszkodowanych w II WŚ

03.12.2023 15:02
"Nie są mi znane jakiekolwiek obecne działania Niemiec, które miałyby ulżyć cierpieniu, jakie doznały osoby poszkodowane podczas II WŚ. Polska wciąż wzywa do podjęcia dialogu ws. reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia - napisał w niedzielę na portalu X wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Mularczyk: przekazałem marszałkowi Sejmu Raport o stratach wojennych
Mularczyk: przekazałem marszałkowi Sejmu Raport o stratach wojennychSebastian Indra/MSZ/nac.gov.pl

Ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling w sobotę w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pytany był o to, czy Niemcy spodziewają się, że temat reparacji wojennych zniknie z dwustronnej agendy, czy też Berlin jest gotowy do podjęcia inicjatyw, które wyjdą w tej kwestii na przeciw polskim oczekiwaniom jak zwrot części zagrabionych dzieł sztuki czy udział w odbudowie Pałacu Saskiego.

Elbling: kwestia reparacji jest zamknięta

Elbling powiedział, że Niemcy ponoszą polityczną i moralną odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i podejmują "starania, by możliwie w jak największym stopniu ulżyć cierpieniu, jakiego doznały osoby poszkodowane, czemu służyły w ubiegłych dziesięcioleciach liczne inicjatywy również na rzecz polskich ofiar".

"Jednak szczególnie ważne jest dla nas także zachowanie pamięci o ofiarach oraz o poniesionych przez Polaków stratach. O możliwych inicjatywach w tym zakresie będziemy nadal prowadzić dialog także z nowym polskim rządem. Z punktu widzenia Niemiec kwestia reparacji jest zamknięta" - podkreślił ambasador Niemiec w Polsce.

Odpowiedź wiceszefa MSZ

Mularczyk w niedzielę odnosząc się do tej wypowiedzi podkreślił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest odmienne, co wyrażono uchwałą Sejmu z 14 września 2022 r., wzywającą Niemcy do przyjęcia "politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej odpowiedzialności" za zbrodnie III Rzeszy w czasie II wojny światowej.

Podobne wezwanie, przypomniał wiceszef MSZ, znalazło się w uchwale Rady Ministrów z 18 kwietnia 2023 r., mówiącej o "konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat" w wyniku wojny i niemieckiej okupacji.

"Nie są mi również znane, jakiekolwiek obecne działania Niemiec, jakie miałyby ulżyć cierpieniu, jakie doznały osoby poszkodowane podczas II WŚ. Polska wciąż wzywa do podjęcia dialogu ws. reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia za skutki agresji i zniszczeń zadanych Polsce podczas II WŚ!" - podkreślił Mularczyk na portalu X.

Viktor Elbling jest od września 2023 r. ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Zastąpił na tym stanowisku Thomasa Baggera.


IAR/PAP/dad

Szef BBN: aby uniknąć wojny z Rosją, kraje wschodniej flanki NATO mają 3 lata na przygotowania

03.12.2023 10:15
Aby uniknąć wojny z Rosją, kraje ze wschodniej flanki NATO powinny przyjąć 3–letni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” minister w Kancelarii Prezydenta RP, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

"Są koszmarem dla okupantów". Resort obrony Ukrainy chwali polskie armatohaubice Krab

03.12.2023 12:31
Ministerstwo obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

Kolejna zbrodnia wojenna Rosji w Ukrainie. Rozstrzelali ukraińskich jeńców

03.12.2023 14:46
Ukraińskie media publikują nagranie prezentujące rozstrzelanie przez Rosjan ukraińskich jeńców wojennych. To kolejny od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji materiał dokumentujący rosyjskie zbrodnie popełniane na jeńcach. O wszczęciu postępowania w tej sprawie poinformowała prokuratura generalna Ukrainy.