Redakcja Polska

Rosyjski dron w polskiej przestrzeni. Szef MON Łotwy: takie incydenty na porządku dziennym NATO

27.08.2024 13:45
Incydent z rosyjskim dronem w przestrzeni powietrznej Polski jest "na porządku dziennym NATO" - powiedział we wtorkowym wywiadzie telewizyjnym minister obrony Łotwy Andris Spruds, cytowany przez agencję Leta.
Shahed 136
Shahed 136Foto: Fot.: shutterstock/Anelo

Zapytany, czy takie incydenty powinny skutkować reakcją Polski lub NATO, Spruds odpowiedział, że istnieją dostosowane do takich sytuacji procedury, ale odmówił podania szczegółów.

Minister oświadczył, że w podobnych sytuacjach odbywają się konsultacje, i że sprawa znajduje się "na porządku dziennym" Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Należy pamiętać, że granica Polski jest również zewnętrzną granicą NATO - podkreślił Spruds dodając, że jeśli takie sytuacje będą się powtarzać i staną się regularnym zjawiskiem, to nastąpi konkretna reakcja.

W poniedziałek rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) ppłk Jacek Goryszewski poinformował, że podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę na radarach wykryto obiekt, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną na głębokość ok. 25 km i trwają poszukiwanie tego obiektu. - Zakładamy, że był to dron, ponieważ trajektoria lotu i prędkość wskazują, że nie był to pocisk - powiedział Agencji Reutera rzecznik.

Natomiast rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah skomentowała w poniedziałek incydent mówiąc, że "o ile nie mamy informacji wskazujących na to, że był to bezpośredni atak Rosji na sojuszników, to czyny te są nieodpowiedzialne i potencjalnie groźne". Dodała, że od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, "fragmenty rosyjskich dronów i pocisków zostały znalezione wielokrotnie na terytoriach krajów sojuszniczych".


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Kwesta na Starych Powązkach na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

26.08.2024 17:26
Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożył Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa. Wsparcia udzielił mu zespół do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy, powołany przez prezydenta stolicy.

Komentarze z Polski: koalicja rządowa o budżecie państwa na rok 2025 i Dzień Niepodległości Ukrainy

26.08.2024 17:30
W audycji: premier Donald Tusk spotkał się z szefem Polski 2050 Szymonem Hołownią, prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i współprzewodniczącym Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym oraz ministrami. Tematem spotkania był budżet państwa na rok 2025. W centrum Kijowa odbyły się w sobotę uroczystości Dnia Niepodległości Ukrainy. Oprócz Wołodymyra Zełenskiego  na Placu Sofijskim obecni byli także prezydent Andrzej Duda i premier Litwy Ingrida Simonyte. Kilka tysięcy Ukraińców i Polaków wzięło udział w Dniu Niepodległości Ukrainy w Warszawie. Naszym gościem jest Piotr Serafin, polski kandydat na komisarza do spraw budżetu, o priorytetach jeśli chodzi o wydatki i wyzwaniach, które czekają Unię w najbliższych pięciu latach.

Coraz trudniejsza sytuacja Ukraińców w rejonie Pokrowska

27.08.2024 11:27
Coraz trudniejsza sytuacja panuje w okolicach Pokrowska w obwodzie donieckim. To najgorętszy odcinek frontu na Ukrainie. Rosjanie zbliżyli się na odległość około 10 km od ważnego strategicznie miasta.