Redakcja Polska

Szef MSZ: kibicujemy aspiracjom demokratycznym, atlantyckim i europejskim Gruzji

28.10.2024 15:22
Polska wyraża pełne poparcie dla demokratycznych i euroatlantyckich aspiracji Gruzji - zaznaczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że proces wyborczy w Gruzji wzbudza wiele wątpliwości i nie był w pełni demokratyczny. Podkreślił także, że Polska solidaryzuje się z narodem gruzińskim, a jego demokratyczne aspiracje powinny być respektowane przez rząd w Tbilisi.
Gruzini wybierali członków parlamentu w miniony weekend
Gruzini wybierali członków parlamentu w miniony weekend EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Minister Sikorski przypomniał o swoim zaangażowaniu w relacje polsko-gruzińskie, nawiązując do swojej wizyty w Gruzji w 2006 r., gdy jako pierwszy minister obrony kraju NATO odwiedził ten kraj. Sikorski podkreślił także swój udział w wizycie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji w 2008 r., podczas rosyjskiej inwazji, co – jak zaznaczył – utwierdziło Polskę w wsparciu euroatlantyckiej drogi Gruzji. - Polska kibicuje aspiracjom Gruzinów - dodał, wyrażając obawę o stabilność konstytucyjnego porządku w Tbilisi.

Współprzewodniczący konferencji prasowej, holenderski minister Caspar Veldkamp, również wyraził zaniepokojenie nieprawidłowościami stwierdzonymi podczas wyborów w Gruzji. - Międzynarodowi obserwatorzy wskazują na liczne uchybienia, a Holandia traktuje te doniesienia bardzo poważnie - podkreślił. Krytycznie ocenił również zapowiedzianą wizytę premiera Węgier Viktora Orbána w Gruzji, określając ją jako "złą wizytę w bardzo złym czasie". Orbán zapowiedział osobiste gratulacje dla Gruzińskiego Marzenia – partii oskarżanej przez opozycję o fałszerstwa wyborcze oraz o zbliżanie kraju do Rosji i oddalanie od europejskich standardów demokratycznych.

Prezydent Andrzej Duda Wyraża Poparcie dla Gruzji

Prezydent Andrzej Duda również odniósł się do sytuacji w Gruzji. W rozmowie telefonicznej z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oboje przyznali, że rozwój powyborczej sytuacji jest niepokojący. Prezydent Duda napisał na platformie X: "Ponownie wyraziłem wsparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji narodu gruzińskiego", wskazując na długotrwałe wsparcie, jakie Polska zapewnia Gruzji w dążeniach do integracji z Europą i NATO. Zurabiszwili otwarcie wyraziła swoje oburzenie wobec przebiegu wyborów, określając je mianem "rosyjskiej operacji specjalnej" i wskazując na rosyjską ingerencję jako główną przyczynę nieprawidłowości. Prezydent Gruzji zaapelowała również do społeczności międzynarodowej o wsparcie dla opozycji.

Wyniki i protesty

Według oficjalnych danych Centralnej Komisji Wyborczej w Gruzji, wybory parlamentarne wygrała partia Gruzińskie Marzenie, uzyskując 54% głosów. Opozycja, która zdobyła 37,5% głosów, nie uznaje wyników i zapowiedziała, że jej przedstawiciele nie przyjmą mandatów parlamentarnych. Gruzińskie Marzenie, rządzące od 2012 r., jest krytykowane przez opozycję za oddalanie kraju od demokracji. Na znak protestu liderzy opozycji, wraz z prezydent Zurabiszwili, wezwali obywateli do udziału w protestach przeciwko wynikom wyborów.

Aspiracje Gruzji i Wyzwania na Drodze do Integracji z UE i NATO
Gruzińska droga do Unii Europejskiej nabrała tempa w 2022 r., kiedy Gruzja złożyła oficjalny wniosek o członkostwo, a status kandydata uzyskała w grudniu 2023 r. Poparcie Polski i krajów zachodnich, jak Holandia, odzwierciedla aspiracje Gruzji do budowania demokratycznych i euroatlantyckich instytucji. Jednak sytuacja związana z wyborami wywołuje obawy co do stabilności politycznej w Gruzji oraz o bezpieczeństwo procesu demokratycznego.

Wybory w Gruzji. Orban i Moskwa gratulują, gruzińska prezydent nie uznaje wyników

27.10.2024 19:36
Premier Węgier Viktor Orban wybiera się z wizytą do Tbilisi, by osobiście pogratulować partii Gruzińskie Marzenie, która według Centralnej Komisji Wyborczej zwyciężyła w ostatnich wyborach parlamentarnych. Wizyta, zaplanowana na dwa dni, odbędzie się mimo braku oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej i licznych kontrowersji wokół przebiegu głosowania. Opozycja gruzińska oraz międzynarodowi obserwatorzy z OBWE, Rady Europy i NATO krytycznie ocenili proces wyborczy, uznając go za nieprzejrzysty i obarczony nieprawidłowościami. Wizyta Orbana może pogłębić napięcia między proeuropejską opozycją a obozem rządzącym, z którym węgierski premier utrzymuje bliskie relacje.

Polityczny kryzys w Gruzji. Prezydent i opozycja wzywają do protestu przeciwko wynikom wyborów

28.10.2024 11:52
Gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili oraz liderzy opozycji wezwali obywateli do udziału w demonstracji zaplanowanej na poniedziałkowy wieczór w Tbilisi. Wydarzenie to jest odpowiedzią na sobotnie wybory parlamentarne, których wyniki – według krytyków i opozycji – zostały sfałszowane. Oficjalne dane Centralnej Komisji Wyborczej wskazują, że wybory wygrała rządząca partia Gruzińskie Marzenie, zdobywając 54 procent głosów, podczas gdy opozycja uzyskała łącznie 37,5 procent.

"Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, a także angażuje się w działania hybrydowe wymierzone w Zachód, w tym w Polskę"- minister Sikorski tłumaczy zamknięcie konsulatu Rosji w Poznaniu

28.10.2024 12:37
W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, polski Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski ogłosił decyzję o zamknięciu konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Ta kontrowersyjna decyzja jest wynikiem informacji o próbach dywersji w Polsce, które, zdaniem polskiego rządu, są powiązane z rosyjskim wywiadem.