Redakcja Polska

Sankcje wobec prorosyjskich władz w Gruzji. Sprzeciw Węgier i Słowacji

17.12.2024 09:00
Brak zgody na unijne sankcje wymierzone we władze Gruzji za przemoc wobec uczestników antyrządowych demonstracji
Audio
  • Nie ma zgody na sankcje wobec Gruzji, ale UE nie rezygnuje [posłuchaj]
  • UE zatwierdziła 15. pakiet sankcji wobec Rosji, ale brak jednomyślności względem sankcji wobec Gruzji. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Gruzini protestują. Władze chcą wybrały nowego prezydenta wbrew powszechnym nastrojom społecznym.
Gruzini protestują. Władze chcą wybrały nowego prezydenta wbrew powszechnym nastrojom społecznym.George Khelashvili / Shutterstock.com

Potwierdziło to poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27. państw w Brukseli. Europejskie restrykcje zablokowały Węgry i Słowacja. Wiele krajów wprowadziło jednak sankcje na poziomie narodowym. Na przykład Bałtowie zakazali wjazdu rządzącym w Gruzji politykom. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Polska jeszcze nie podjęła decyzji. „Nie rozważaliśmy jeszcze w rządzie sankcji na gruzińskie władze. Decyzję podejmiemy po moim powrocie do kraju” - dodał szef polskiego MSZ-tu. 

Radosław Sikorski uważa, że mimo braku zgody na europejskie sankcje, możliwe jest częściowe zawieszenie ruchu bezwizowego do Unii dla gruzińskich dyplomatów. Minister sprzeciwił się natomiast przywracaniu wiz dla wszystkich obywateli Gruzji. "Nie chcemy karać społeczeństwa za decyzje polityków. Natomiast jeśli represje będą kontynuowane, to nie wykluczam, że dojdzie do ograniczenia możliwości podróżowania na paszportach dyplomatycznych” - powiedział minister Sikorski. Taka decyzja wymaga zgody jedynie większości krajów, w przeciwieństwie do sankcji w postaci zakazu wjazdu do Unii czy zablokowania majątków w Europie. Tu konieczna jest jednomyślność.

IAR/ks

Gruzini znów demonstrowali. Kraj w najtrudniejszej sytuacji od początku niepodległości

06.12.2024 10:29
Gruzja walczy o to, żeby nie wpaść do "ciemnego baraku rosyjskiego świata" - powiedział Polskiemu Radiu gruziński politolog Gela Vasadze. Od 28 listopada Gruzini wychodzą na ulice, aby demonstrować w obronie europejskiej drogi rozwoju. Tego dnia premier Irakli Kobachidze oświadczył, że jego rząd zawiesza negocjacje z Unią Europejską. Proeuropejskie demonstracje są brutalnie rozpędzane, a liderzy partii opozycyjnych - aresztowani.

W Gruzji demonstracje coraz bardziej antyrosyjskie. Media ostrzegają o terrorze przeciw opozycji

10.12.2024 10:57
Protesty w Gruzji trwają już trzynaście dni, a sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Obywatele wychodzą na ulice Tbilisi i innych miast, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji rządu o zawieszeniu negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Demonstracje, które rozpoczęły się jako pokojowy protest, przybrały dramatyczny obrót, gdy władze zaczęły stosować coraz bardziej brutalne środki tłumienia oporu.

Gruzińska opozycja protestuje przeciwko wyborowi nowego prezydenta

14.12.2024 10:44
Tysiące Gruzinów zgromadziło się dziś w centrum Tbilisi, by zaprotestować przeciwko wyborowi Michaiła Kawełaszwilego na prezydenta kraju. Demonstracje rozpoczęły się jeszcze przed świtem, gdy pierwsi protestujący z różnych części miasta ruszyli w stronę parlamentu, niosąc flagi Gruzji, Unii Europejskiej oraz transparenty z hasłami wzywającymi do przebudzenia narodu.