Redakcja Polska

Spotkanie Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą KE. "Cieszę się na współpracę"

25.07.2019 12:08
- Z wielką otwartością witam przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen, mam ogromną nadzieję, że w najbliższych latach będziemy starali się wspólnie budować nowe otwarcie - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem z Ursulą von der Leyen, która składa wizytę w Warszawie. 
Audio
  • Wypowiedzi dla mediów Mateusza Morawieckiego i Ursuli von der Leyen (Polskie Radio 24)
Premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenPAP/Paweł Supernak

Premier wskazał, że wita przewodniczącą KE "z wielką otwartością i z ogromna nadzieją, że w najbliższych latach będziemy wspólnie starali się tworzyć nowe otwarcie, budować Europę kompromisów". - Europę o wspólnych płaszczyznach, o porozumieniu w bardzo wielu kluczowych tematach, dotyczących handlu, energii, gospodarki, przyszłości, innowacji. Jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie tego typu dyskusje - podkreślił. 

Mateusz Morawiecki potwierdził, że "w agendzie jest dyskusja na temat personaliów i kwestii obsady komisarza i jakie portfolio dla komisarza polskiego mogłoby zostać przyporządkowane".

- Nowa kadencja dla instytucji europejskich, nowe idee, nowe otwarcie. Ja wierzę, że dla Europy będzie to bardzo dobry nowy czas - powiedział premier, gratulując Ursuli von der Leyen. - Cieszę się na naszą współpracę - zakończył. 

"Musimy dbać o Ziemię"

Ursula von der Leyen w Warszawie podkreśliła, że Polska jest ważnym państwem UE. - Bardzo istotne było dla mnie, by po Berlinie i Paryżu przyjechać do Warszawy - powiedziała. Poinformowała, że przedstawi premierowi Morawieckiemu główne elementy strategii dla Komisji. Wskazała, że w rozmowach nacisk chciałaby położyć na zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo. 

- Zrównoważony rozwój oznacza, że musimy dbać o Ziemię, o naszą planetę; chcemy, żeby była on zdrowa i czysta. Dlatego myślimy o tym, by wzmocnić nasze działania przeciwdziałające zmianom klimatycznym - powiedziała. Dodała, że będzie to wymagać innowacyjności i czystych technologii. Podkreśliła, że należy też zaangażować w tę kwestię ludzi. - Potrzebne będą ogromne inwestycje w tych regionach, które muszą poprawić sytuację, jeśli chodzi o nowe technologie - zaznaczyła von der Leyen.

W kontekście rozmów na temat dobrobytu zadeklarowała, że chciałaby skoncentrować się na małych i średnich przedsiębiorstwach, ponieważ to one są najczęściej podstawą innowacyjności, "są kręgosłupem gospodarki". - Chciałabym, aby szczególnie przedsiębiorstwa rodzinne mogły konkurował na równych warunkach, mając takie same możliwości i dostęp do naszego wielkiego, wspólnego rynku - oświadczyła przewodnicząca KE.

Filar UE w ramach NATO

Mówiąc o bezpieczeństwie von der Leyen stwierdziła: jedna rzecz jest pewna: wspólna obrona zawsze w głównej mierze będzie spoczywała na barkach NATO, to jest najsilniejszy sojusz na całym świecie. Jak wskazała, na 29 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, 21 to państwa członkowskie UE. - Dlatego też w ramach NATO potrzebny jest nam silny filar UE - oświadczyła von der Leyen.

- Są też inne pola, w których to UE, a nie NATO mają rolę do odegrania, dlatego też niezbędne są nam procedury i struktury odpowiednie w tym kierunku. Dlatego stworzyliśmy tzw. PESCO, chodzi o sojusz na rzecz obrony UE - to jest kolejny temat, nad którym będziemy intensywnie pracować - powiedziała.

"Ważne, by się wysłuchać"

- Co do niektórych tematów zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy, są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności, ważne by się wysłuchać, aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem, nigdy nie zapominając, dlaczego jesteśmy w Unii Europejskiej i dlaczego dołączyliśmy do UE - dodała przewodnicząca.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, której kandydaturę tydzień temu zatwierdził Parlament Europejski, przyleciała do Polski. Warszawa to druga po Paryżu stolica, którą odwiedza niemiecka polityk.

Polska ma kandydatów

Szef rządu mówił dwa dni temu, że Polska ma kandydatów na komisarzy w Komisji Europejskiej. Podkreślił jednak, że z Ursulą von der Leyen będzie rozmawiał o zakresie ich kompetencji. Dodał, że pewne teki, przede wszystkim gospodarcze, są niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całej Unii Europejskiej. Premier powiedział, że chce rozmawiać "o ważnych sprawach, które dzielą Polskę i unijne instytucje, a także o kwestiach, które łączą obie strony".

Szef rządu zapowiedział, że przedmiotem rozmów będą również realizacja agendy strategicznej dla Unii Europejskiej na kolejne lata, kwestie związane z wolnym rynkiem, transformacją energetyczną i sprawami rolnymi.

Przywódcy unijni nominowali dotychczasową minister obrony Niemiec na szefową Komisji Europejskiej na szczycie na początku lipca. W ubiegłym tygodniu została wybrana na to stanowisko przez Parlament Europejski. 

IAR/PAP/PR24/dad