Redakcja Polska

Zgoda w UE na neutralność klimatyczną, Polska na razie bez zobowiązań

13.12.2019 09:53
Jest zgoda w Unii Europejskiej na neutralność klimatyczną, ale Polska na razie nie zobowiązała się do realizacji tego celu. Takimi ustaleniami zakończył się pierwszy dzień szczytu w Brukseli.
Audio
  • Zgoda w UE na neutralność klimatyczną, Polska na razie bez zobowiązań. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Uczestnicy szczytu
Uczestnicy szczytuPAP/EPA/JULIEN WARNAND

O formalnej zgodzie całej Unii na neutralność klimatyczną poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel. - Podjęliśmy tę decyzję, szanując obawy różnych krajów członkowskich, bo wiemy, że trzeba wziąć pod uwagę różne uwarunkowania i punkty startu - powiedział. Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że choć jest formalna zgoda na neutralność klimatyczną, to jeden kraj na razie nie złożył konkretnych deklaracji. - Polska nie mogła się dziś zobowiązać do wdrożenia celu neutralności klimatycznej - dodała.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska będzie dochodziła do tego celu w swoim tempie, bez wyznaczania nowej daty zerowego bilansu pochłaniania i emitowania gazów cieplarnianych. - Dzisiaj nie mówimy o żadnej dacie - powiedział szef rządu i podkreślał, że Polska jest w sytuacji wyjątkowej. - Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz system energetyczny - dodał.

Europejscy przywódcy mają wrócić do tej sprawy w czerwcu. W kuluarach szczytu można było usłyszeć, że wielu dyplomatów liczy na to, że wtedy będą już deklaracje wszystkich krajów dotyczące neutralności klimatycznej. Polska ma ten czas wykorzystać na wynegocjowanie finansowego wsparcia na transformację energetyczną. Chodzi o pomoc dla regionów węglowych. Kryteria tej pomocy z funduszu sprawiedliwej transformacji będą znane w przyszłym roku.


IAR/dad