Redakcja Polska

Prezydent Litwy nie pojedzie do Izraela na obchody wyzwolenia Auschwitz

21.01.2020 13:43
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda nie weźmie udziału w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie. Hołd niemieckim ofiarom zamierza oddać w Polsce 27 stycznia, podczas głównych światowych obchodów, które odbędą się na terenie byłego obozu zagłady.
Audio
  • Prezydent Litwy nie pojedzie do Izraela na obchody wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Materiał Kamila Zalewskiego
Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda (3L) i premier Saulius Skvernialis (4P) podczas obchodów Dnia Obrońców Wolności przy litewskim parlamencie w Wilnie.
Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda (3L) i premier Saulius Skvernialis (4P) podczas obchodów Dnia Obrońców Wolności przy litewskim parlamencie w Wilnie.PAP/Valdemar Doveiko

Litewski Pałac Prezydencki w komunikacie zaznacza, że ceremonia organizowana w Polsce przez Muzeum Auschwitz-Birkenau, odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i poświęcona jest tym, którzy przeżyli w tym miejscu Holokaust. - Udaję się do miejsca symbolicznego, aby złożyć hołd milionom Żydów, którzy zginęli w Holokauście podczas II wojny światowej. Pokłonię się również dwustu tysiącom Żydów, którzy byli naszymi rodakami - oświadczył litewski przywódca.

Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie Auschwitz i ocaleni z Holokaustu. Oprócz Gitanasa Nausedy, w uroczystościach weźmie też udział przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis.

Szef parlamentu będzie reprezentował też Litwę 23 stycznia w Jerozolimie, gdzie w związku z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz odbędzie się V Światowe Forum Holokaustu. Organizowane jest ono w Yad Vashem przez rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Mosze Kantora, szefa Europejskiego Kongresu Żydowskiego. Wiaczesław Kantor jest znany z powiązań z Rosją i interesów w Polsce, między innymi nieudanej próby przejęcia polskiej Grupy Azoty. W organizowanych przez niego obchodach ma wziąć udział około 40 przywódców państw. Przemówienia w Jerozolimie mają wygłosić m.in. przywódcy Niemiec, Rosji i Francji. Litewski portal Delfi przypomina, że decyzję o tym, aby nie lecieć do Izraela podjął jako pierwszy prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca odmówił udziału w Forum, gdyż organizatorzy nie dopuścili go do głosu, choć przemówienie ma tam wygłosić Władimir Putin, który ostatnio atakował Polskę twierdząc, że przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej a jej obywatele brali udział w prześladowaniu Żydów.

W obchodach wyzwolenia niemieckiego obozu, organizowanych przez żydowskiego oligarchę, powiązanego z Kremlem, nie weźmie też udziału prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Łotyszy - podobnie jak Litwinów - będzie reprezentować szefowa parlamentu - Inara Murniece.

W sobotę Muzeum Auschwitz poinformowało, że w centralnych uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, organizowanych w Polsce, swój udział potwierdziło 51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda, który będzie przewodniczył polskiej delegacji i wygłosi przemówienie.

Gośćmi uroczystości będzie ponad 200 więźniów obozu i ofiar holokaustu. Przyjadą między innymi prezydenci Izraela Reuven Rivlin, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier, a także Słowenii, Szwajcarii, Austrii, Malty, Finlandii. Przyjadą też premierzy Czech, Niderlandów i Norwegii.


IAR/dad

Japoński polonista odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP

20.01.2020 17:34
Japoński polonista Tokimasa Sekiguchi otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył mu go Ambasador Polski w Japonii. Uroczystość odbyła się podczas spotkania polskiego premiera z Polonią i przedstawicielami kultury, nauki i japońskiego biznesu w ambasadzie Polski w Tokio.

MSZ: Muzeum Auschwitz-Birkenau najważniejszą na świecie placówką muzealną o ofiarach Holokaustu

21.01.2020 11:08
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało z inicjatywy byłych więźniów. Jest najważniejszą na świecie placówką muzealną zajmującą się pamięcią o ofiarach Holokaustu - podkreśliło we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polska i Japonia zamierzają wspólnie wybudować reaktor jądrowy

21.01.2020 12:33
Polska i Japonia będą współpracować w rozwoju sektora energetycznego. Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Japonii w Tokio podkreślił łączące oba kraje wyzwania energetyczne. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że mamy podobne systemy energetyczne, uzależnione od węgla i stąd możliwości współpracy.