Redakcja Polska

Prezydent i premier o nowym europejskim funduszu: przychodzi czas na dynamiczną odbudowę

28.05.2020 10:57
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ze skutkami gospodarczymi koronawirusa trzeba będzie walczyć, by przywrócić poprzedni poziom życia, ale też, by dać nowy impuls do rozwoju gospodarczego Starego Kontynentu. Prezydent wraz z premierem Mateuszem Morawiecki wygłosili oświadczenie poświęcone wczorajszym decyzjom Komisji Europejskiej. Zapowiedziała ona, że na fundusz odbudowy europejskiej gospodarki po epidemii koronawirusa przeznaczy 750 miliardów euro.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawicki wydali wspólne oświadczenie dotyczące unijnego fundusz wsparcia. Fundusz ma być sposobem na wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Materiał Aleksandra Pszoniaka (IAR)
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała wart 750 mld euro fundusz pomocowy na wyjście z kryzysu wywołanego koronawirusem [posłuchaj]
Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda
Mateusz Morawiecki i Andrzej DudaKPRM/kadr z wideo

Andrzej Duda podkreślił, że w przeszłości każdy kryzys dzięki "twardej postawie ludzi i mądrym działaniom" dawał impuls do przyspieszonego rozwoju i prosperity. - Tak stało się po wielkim kryzysie na przełomie lat 20. i 30., tak stało się również po II wojnie światowej, kiedy na gruzach zburzonej Europy dzięki mądrej polityce zbudowano Europę Zachodnią - mówił prezydent.

Prezydent przypomniał, że w ostatnich dniach kwietnia wystosował list do przywódców państw i organizacji UE, bałkańskich i partnerstwa wschodniego. W liście Andrzej Duda przedstawił swoją bardzo ramową wizję polityki po kryzysie epidemicznym. Prezydent wskazywał na konieczność wspólnej walki z epidemią koronawirusa oraz mówił o zapobieganiu epidemiom na przyszłość. - W tym liście ważne miejsce zajmowała kwestia przyszłej współpracy gospodarczej oraz sprawa tworzenia mechanizmów, które poprzez działalność inwestycyjną pomogą nam wyjście z kryzysu - mówił Andrzej Duda.

Prezydent przekonywał przy tej okazji, że Europa musi wrócić do rodzimej produkcji. Andrzej Duda podkreślał, że w wielu krajach na świecie pandemia koronawirusa spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw i pokazała skalę powiązań i faktycznego uzależnienia od odległych dostawców. - Europa powinna na nowo stać się wielkim warsztatem produkcyjnym. Powinniśmy na nowo wrócić do produkcji, która przez politykę obcinania kosztów została wyprowadzona gdzieś daleko, daleko na wschód - mówił Andrzej Duda. To w dobie koronawirusa - wskazywał prezydent - spowodowało zerwanie łańcucha dostaw, a w konsekwencji brak niezbędnych w czasie epidemii produktów.

"Polski głos jest silny"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że unijny fundusz to dobra propozycja dla Polski. - Polski głos jest silny, coraz mocniej nadaje ton, wytycza ścieżki i pomaga w podejmowaniu podstawowych decyzji takich jak fundusz odbudowy Europy" - mówił szef rządu. Mateusz Morawiecki podkreślił wagę funduszu. - Ten fundusz odbudowy w połączeniu z budżetem UE to wielki impuls finansowy, który da perspektywę rozwoju gospodarczego całej Europie, a w tym również Polsce - mówił szef rządu.

Premier przypomniał, że z kwoty 750 miliardów euro około 500 miliardów to będą bezzwrotne dotacje, natomiast 250 miliardów to będą długoterminowe pożyczki z niskim oprocentowaniem. Spłata tych dotacji jest dziś zaplanowane na lata 2028-2058. - To kolejna dobra informacja. Najbliższe lata nie będą obciążone spłatą tych środków - podkreślał premier.

63 miliardy złotych wsparcia dla Polski z UE

Wczoraj Komisja Europejska poinformowała, że na wsparcie polskiej gospodarki, która ucierpiała w czasie epidemii koronawirusa, przewidziano ponad 63 miliardy złotych. Pieniądze mają pochodzić z funduszu odbudowy, wartego 750 miliardów euro. Z niego pół biliona euro ma być w formie bezzwrotnych dotacji, natomiast 250 miliardów euro ma zostać przeznaczone na nisko oprocentowane pożyczki. Kwota, która ma trafić do Polski, jest trzecią co do wielkości w Unii, po kwotach przyznanych Włochom i Hiszpanii. Samych grantów Polska ma otrzymać na ponad 37 miliardów euro.

Wraz z funduszem odbudowy Komisja Europejska przedstawiła wczoraj zmiany w projekcie budżetu na lata 2021-2027. Poinformowała, że poziom wydatków ma wynieść 1 bilion 100 milionów euro. Zaproponowała dodatkowe 55 miliardów euro na politykę spójności, które mają być ukierunkowane na walkę z kryzysem. Tak zwane koperty narodowe, czyli proponowane fundusze dla krajów członkowskich w ramach polityki spójności nie uległy zmianie.
Kształt funduszu jest cały czas przedmiotem negocjacji. Unijny szczyt w tej sprawie ma się odbyć 19 czerwca.

IAR/dad

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił czwarty etap znoszenia restrykcji związanych z pandemią

27.05.2020 15:13
Od 30 maja częściowo zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek - w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia czwartego etapu rządowego programu odmrażania gospodarki. 

Komisja Europejska proponuje Polsce ponad 63 mld euro na odbudowę po koronakryzysie

27.05.2020 16:59
Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Propozycje w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska. 

Wiceszef MSZ: propozycja KE ws. budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia

28.05.2020 09:03
Środowa propozycja KE wieloletniego unijnego budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zastrzegł jednak, że Polska nie zgodzi się na mechanizm dot. praworządności, w którym państwa byłby karane na podstawie "arbitralnej decyzji politycznej".